بهترین سرمایه گذاری سال ۹۸ با پول کم چیست؟

بهترین سرمایه گذاری سال ۹۸ با پول کم چیست؟

در, , , ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸

سال ۹۸ سالی پر تلاطم برای اقتصاد کشور بوده است؛ از تلاطم در بازار ارز تا تغییرات و رشد سریع قیمت ها. اگر فضای خبری را رصد کرده باشید حتما فهمیده اید که مهمترین دغدغه دولتمردان در سال ۹۸، مسئله اقتصاد است. برای عموم مردم نیز سال ۹۸ از لحاظ اقتصادی اهمیت بالایی داشته است. تورم باعث شده است افراد به دنبال بازارهای سرمایه‌گذاری متفاوتی بگردند که آثار تورم را بر دارایی هایشان خنثی کند؛ از بازار بورس تا بازار دلار.

در سال ۹۸ به دلیل افزایش هزینه های تولید و خدمات، کاهش مصرف خانوارها و شوکی که از تحریم بر بدنه اقتصاد ایران وارد شده است، شاهد شرایط رکود تورمی هستیم. در چنین شرایطی میزان تولید و قیمت کالا ها همزمان افزایش می یابد و این به معنای وخیم تر شدن شرایط موجود است.

این سال برای اقتصاد ایران خیلی مهم است و با توجه به شرایط تحریمی اقتصاد و تورم در این سال، بحث سرمایه گذاری خیلی مهم خواهد بود. اما سرمایه گذاری امروزه یک رویا محسوب می شود و تصور عموم بر این است که کسی می تواند سرمایه گذاری کند که کمی ثروتمند باشد. معمولا این تصور باعث می شود افراد از سرمایه گذاری فرار کنند و یا رغبتی به سرمایه گذاری نشان ندهند. اما در این مطلب این تصور را به چالش می کشیم و به شما کمک می کنیم تا در مورد سرمایه گذاری، دید بهتری داشته باشید.

پرسودترین سرمایه گذاری در سال ۹۸

سرمایه گذاری واژه ای از جنس آینده است. معمولا افرادی سرمایه گذاری می کنند که نیم نگاهی به آینده خود دارند. فرض کنید شخصی در لحظه سال تحویل ۹۸، ۱۰ میلیون تومان پول داشته است. این شخص احتمالا تصور می کند که ۱۰ میلیون تومان پولی نیست که بتواند سرمایه گذاری کند. در شکل زیر این تصور غلط را با سودی که می توان از این پول در بازار های مختلف کسب کرد، نشان داده ایم که گویای واقعیت هایی برای ما است. این اعداد به مدت ۵ سال منتهی به خرداد ۹۸ محاسبه شده اند.

خرید طلای آب شده ، طلای آب شده ، طلا ، آبشده ، خرید طلا ، خرید اینترنتی طلا ، فروشگاه طلا ، طلافروشی

در نمودار می بینیم که اگر پول خود را حداقل در بانک سرمایه گذاری کنیم، خیلی بهتر از این است که خود پول را نگه داریم. همچنین اگر نگاهی به بقیه بازار های مالی نیز داشته باشیم، با توجه به آمارها متوجه خواهیم شد که بیشترین سود مربوط است به بازار طلا.

همانطور که در شکل نیز می بینید، بازار طلا بیشترین رشد و بیشترین بازده را داشته است. بد نیست توجه کنیم که در این مدت بازار های ایران نوسانات شدید داشته اند و اقتصاد ایران در شرایط عدم اطمینان بوده است. بازار طلا در ایران چرا بیشترین سود را داشته است؟ چه شرایطی در این بازار حکمفرما است؟

سرمایه گذاری ، بهترین سرمایه گذاری ، بهترین سرمایه گذاری حال حاضر ، سرمایه گذاری با پول کم ، طلای آب شده ، بازار طلا

بازار طلا در ایران با دید سرمایه گذاری

در ادامه مطلب نگاهی کلی به بازار طلا در ایران می اندازیم:

نکته اولی که باید درباره بازار طلا در ایران بدانیم، این است که این بازار با بازار های دیگر ایران کاملا متفاوت است. بازار طلا در ایران یک بازار کاملا ایرانی حساب نمی شود. تنها بازیگران داخل کشور نمی توانند در این میدان بازی را بگردانند، عوامل دیگری نیز بر قیمت ها در این بازار تاثیرگذار است. بازار طلا در سرتاسر دنیا از قیمت جهانی طلا متاثر است. اما در ایران قیمت طلا به دو عامل بستگی دارد:

 1. قیمت جهانی طلا
 2. قیمت دلار در بازار آزاد ایران

در ایران قیمت دلار تحت کنترل دولت است و می تواند قیمت را بالا یا پایین ببرد. توجه داشته باشید که اگر دولت در بازاری نقش کنش‌گر را بازی کند-مثل بازار دلار- آن بازار دیگر صرفا تحت تاثیر عرضه و تقاضا نخواهد بود و عوامل انسانی در تنظیم قیمت دست خواهد داشت.از آنجایی که دولت در بازارهایی مثل بازار دلار نقش کنترلی را بازی می کند، قیمت ها از حدی بیشتر رشد نخواهد کرد و این برای یک سرمایه گذار جذاب نیست. از طرفی قیمت جهانی طلا فقط تحت تاثیر عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی است ( عوامل زیادی را می توان نام برد که بر عرضه و تقاضا تاثیرگذارند که از خارج از بحث این نوشته است). اما تحلیل‌گران بازار طلا در سرتاسر دنیا، روند قیمت طلا را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند که مهمترین دلیل آن در سال های اخیر، جنگ اقتصادی بین دو قدرت بزرگ اقتصادی-چین و آمریکا- است.

با رشد قیمت جهانی طلا، در ایران نیز شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. در کل می توان گفت بازار طلا در ایران برای سرمایه‌گذاری بهتر از بازار های دیگر است حتی در شرایط رکود تورمی مثل وضعیت امروز اقتصاد کشور. جالب است بدانید که از سال ۹۲ طلا رشد ۴۱۴ درصدی را داشته است؛ این عدد، بیشترین رشد در بین بازارهای سرمایه‌گذاری- مسکن، بورس، بانک و … – را  دارا می باشد و می تواند هر سرمایه گذاری را به تامل وادارد. اما بازار طلای ایران چه ساختاری دارد؟ و چه عواملی قیمت طلا در بازار ایران را تعیین می کنند؟ در ادامه نوشته بازار طلا در ایران را بررسی اجمالی می کنیم.

بازار طلا در ایران به دو بخش تقسیم می شود:

 1. بازار طلا و جواهرات زینتی؛ طلا و جواهر زینتی که در طلافروشی ها خرید و فروش می شود.
 2. بازار طلای آب شده؛ که بین خود طلافروشان و فعالان صنف طلا در جریان است.

اما  اگر بخواهیم از دید سرمایه گذاری به این بازار نگاه کنیم، بازار طلای آب شده بهتر از طلای زینتی است که می توان از دلایل آن به موارد زیر اشاره کرد:

 • طلای زینتی کهنه می شود و مثل مسکن هزینه نگهداری دارد. شما نمی توانید طلای زینتی را به قیمت نوی آن بفروشید.
 • هر قطعه طلای زینتی برای تبدیل به جواهر شدن مراحلی را در کارخانجات طلاسازی، بنکداری و مغازه طلافروشی می گذراند؛ این مراحل هرکدام هزینه ای دارند که بر روی قیمت طلای زینتی محاسبه می شود. علاوه بر این ها مالیات نیز برای هر قطعه باید در نظر گرفته شود. در مجموع اگر بخواهیم درصدی برای این هزینه ها بگوییم، حداقل ۳۰ درصد خواهد بود. یعنی از قیمت وزنی طلا در قطعه جواهر، ۳۰ درصد بیشتر پرداخت می کنیم. این ۳۰ درصد در زمان فروش قطعه در نظر گرفته نمی شود.
سرمایه گذاری ، بهترین سرمایه گذاری ، بهترین سرمایه گذاری حال حاضر ، سرمایه گذاری با پول کم ، طلای آب شده ، بازار طلا ، بازر ، baazar

اما بازار دوم طلا -که برای عموم مردم کمتر شناخته شده است- بازار طلای آب شده است که بر عکس طلای زینتی، ظاهر زیبایی ندارد. از مزیت های سرمایه گذاری در بازار طلای آب شده نسبت به طلای زینتی می توان موارد زیر را گفت، که می تواند برای هر سرمایه گذاری جذاب باشد:

 • طلای آب شده کهنه نمی شود و هزینه نگهداری ندارد.
 • هیچگونه کارمزد و مالیات بر خرید و فروش طلای آب شده تعلق نمی گیرد.
 • به راحتی قابل حمل است و در هر جای دنیا به راحتی به پول نقد تبدیل می شود.
 • کل سرمایه را می توان طلا خرید با قیمت های جهانی.
 • در شرایط ریزش شدید قیمت ها، طلا به راحتی قابلیت نقدشوندگی دارد.
 • در کل در بازار طلا، دولت نیست که قیمت را کنترل می کند و عرضه و تقاضا است که تعیین کننده قیمت هاست.
سرمایه گذاری ، بهترین سرمایه گذاری ، بهترین سرمایه گذاری حال حاضر ، سرمایه گذاری با پول کم ، طلای آب شده ، بازار طلا

خلاصه:

با توجه به روند اقتصادی ایران در چند دهه گذشته و با توجه به اینکه هیچگونه تلاشی نیز برای اصلاح این ساختار نشده است، میتوان گفت در آینده نیز شاهد اتفاقاتی نظیر افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت ها و تورم خواهیم بود. در ۲۰ سال گذشته در ایران، بیشترین رشد مربوط به طلا بوده است و پیش بینی می شود در آینده نیز شاهد همین رشد باشیم. بازار طلا در ایران برای سرمایه گذاری بهتر از بازارهای دیگر بوده است و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. در سال ۹۸ هم شاهد همین برتری در سوددهی بوده ایم و تا پایان سال نیز پیش بینی می شود که بیشترین سود متعلق به بازار طلا باشد. همچنین اگر به دنبال حمایت از ایران و تولید کشور باشیم، این نکته نیز قابل بیان است که سرمایه گذاری در بازار طلا-به جای خرید دلار و سفته بازی در بازارهای مختلف-علاوه بر سود شخصی، می تواند به رشد اقتصادی کشور نیز کمک کند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *