سرمایه گذاری مناسب بهترین دیوار ِدفاعی در برابر حملات تورمی

سرمایه گذاری مناسب بهترین دیوار ِدفاعی در برابر حملات تورمی

در, , , , , , ۲۸ مرداد, ۱۳۹۸

اگر تاریخ ۵۰ سال گذشته کشور را مرور می کنیم،  متوجه می شویم که کشور تقریبا با مشکل همیشگی تورم و چاپ پول مواجه بوده است. در ۲۰ سال گذشته تقریبا هر هشت سال که  به عبارتی دیگر می شود، دوره دوم تمام رییس جمهور های گذشته، کشور با سقوط ارزش پول ملی مواجه شده است.

رشد نقدینگی در دوران دولت آقای رفسنجانی بیش از ۶۱۰ درصد افزایش، در دولت آقای خاتمی بیش از ۵۱۱ درصد افزایش، در دولت آقای احمدی‌نژاد ۵۷۱ درصد افزایش و در دولت آقای روحانی بیش از ۵۱۱ درصد افزایش داشته است.

اگر بخواهیم چند نکته در این باب متذکر شویم، متوجه می شویم به دلیل ساختار بانکداری در کشور ما و خلق پول صورت گرفته توسط بانک ها، ارزش پول کشور کاهش یافته  است. به دنبال کاهش ارزش پول، مردم به دنبال کالا های سرمایه ای، ارز و طلا می روند تا خود را از کاهش ارزش پول مصون بدارند.

بانک مرکزی که باید قوانین محکم و شفاف، در برابر بانک های تجاری داشته باشد درطی سال های گذشته متاسفانه نتوانسته است، قوانین روشنی در برابر بانک های تجاری داشته باشد و بتواند میل افسار گسیخته بانک ها را برای کسب دارایی کنترل کند.

به همین دلیل بانک ها با خلق پول توانسته اند که کشور را با بحران های جدی مواجه سازند و با وعده سود بالا، سرمایه  ها را جذب خود کرده اند و سعی داشته اند که در این رقابت داخلی پیشرو و موفق باشند.

نه تنها بانک های تجاری، بانک ها و موسسات خصوصی نیز با پرداخت همان سود  گوی سبقت را از بانک های تجاری ربوده اند بعضی از این موسسات خصوصی هیچگونه مجوز رسمی از بانک مرکزی نداشته اند البته گفتنی است که بانک مرکزی قوانین محکمی را در برابر بانک ها و موسسات  خصوصی وضع کرده است.

با وضع پیش رو بعضی از آن موسسات خصوصی، ناتوانی در باز پرداخت کردن سود خود داشته اند. مردم نیز با تحت فشار گذاشتن دولت، توانسته اند پول و سود را از بانک مرکزی دریافت کنند و عملا بانک مرکزی را مجبور به خلق پول کرده اند.

بنابر تعریف، خلق پول بدون تولید کالا و خدمات باعث تورم می شود و عملا خلق پول توسط این موسسات و بانک مرکزی باعث شده که ارزش پول داخلی کم شود و این یعنی که بانک ها و موسسات و افراد فاسد این موسسات، باعث شده اند که مردم با مشکل مواجه شوند و به مرور فقیر تر شوند.

اگر بخواهیم به واسطه یک مثال تاثیر تورم را بیان کنیم، می توانیم قدرت خرید یک مقدار مشخص پول را در زمان های مختلف نشان دهیم مثلاٌ مقدار قدرت خرید  هفده هزار تومان پول نقد در سال ۱۳۴۲ برابر یک خانه است و در سال۱۳۵۰ معادل یک پیکان است و در سال ۱۳۶۰ تقریبا برابر یک موتور سیکلت  و در سال ۱۳۷۰ معادل یک دوچرخه است و در سال ۱۳۸۰ برابر یک حلقه لاستیک ماشین است و در سال    ۱۳۹۸ تقریبا برابر یک بسته هفتگی ،چهار گیگابایت همراه اول است.

مضاف بر این موضوعات مطرح شده، زمانی که مردم احساس تورم کنند، سعی خواهند کرد که از پول خود به سمت کالاها و یا ارز هایی بروند که ارزش خود را به واسطه تورم از دست ندهند.

بنابراین با تبدیل پول خود به کالاها و ارز های دیگر، عملا باعث می شوند که پول‌شان بی ارزش تر شده و در عین حال، از شر پول خود راحت شوند و عملا شاید تورمی که اصلا  به وجود نمی آمد، به وجود بیاید.

اگر بخواهیم به روش های موجود مردم در سال های گذشته نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که معمولا مردم به سمت چه بازار هایی گرایش پیدا می کنند و نفع و ضرر های احتمالی آنرا بررسی خواهیم کرد پیش از طرح موضوعات لازم است با تعریف زیر آشنا شویم:

نقدشوندگی

عبارت است از سرعت تبدیل ارز و کالا به پول نقد میباشد.

ارز های خارجی و دلار

خرید طلا، سرمایه گذاری در طلا، طلای آب شده، خرید طلا، خرید سکه، فروش سکه، فروش طلای آب شده، خریذ طلای آب شده، طلای بدون اجرت، فروشگاه اینترنتی خرید طلا، فروشگاه اینترنتی فروش طلا، سایت طلای آب شده، اپلیکشن طلای آب شده، سرمایه گذاری، شکست تورم، سکه طلا بهار آزادی، سکه طلای گرمی

معولا در زمان تورم بوجود آمده در ایران، مردم بیشتر گرایش به دلار پیدا می کنند و با هجوم به بازار پول خود را می دهند و ارز خارجی و دلار خریداری می کنند. در حقیقت با این کار سعی می کنند، اثر تورم را بر دارایی های خود بی اثر کنند.

با این هجوم، قیمت دلارجهش های چند برابری می کند و با قیمت بسیار بالاتری معامله می شود. با توجه به موضوع گفته شده بازارِمستعدِ حضورِ سوداگران، پر قدرت تر به راه خود ادامه می دهد و این عمل تا زمانی که مردم بتوانند دلار بخرند ادامه می یابد.

گاها در کشور ما بانک مرکزی از طریق فروش دلار های نفتی، سعی می کند که قیمت دلار را پیرامون نقطه ای ثابت کند که گاه موفق بوده و گاه ناتوان در این موضوع.

با این کار ذخایر داخلی خزانه کاهش پیدا خواهد کرد و دلار هایی که می توانستند برای موضوعاتی مهم تر مثل خرید دارو هزینه شوند عملا در خانه های مردم بدون هیچ استفاده ای، رها می شوند و کشور را با هزینه های سنگین تر مواجه می سازند.

خرید دلار به این معنی می باشد که عملا با این کار می توانیم باعث شویم که ضرر هنگفت و عمیق تری به هم نوع و خانواده خود در برابر این تورم  بزنیم و با سود ناچیزخود، جان هم وطنان مثلا سرطانی خود را به خطر بیندازیم.

مشکل بعدی خرید دلار، جهش های این ارز خارجی می باشد، که میتواند ظرف مدت کوتاهی از قیمت پیرامون ۴۲۰۰ تومان به قیمت بالاتر از  ۱۹ هزار  تومان برسد و در طی مدت زمان نه چندان بلندی، قیمت خود را از پیرامون ۱۹هزارتومان به پیرامون ۱۱هزار تومان برساند و عملا ضرر هنگفتی را به انسان های ساده ای که قصد داشتند سرمایه گذاری انجام دهند برساند چه بسا افراد فراوانی ملک خود را فروخته باشند تا بتوانند دلار بخرند و با کاهش ارزش دلار دیگر نتوانند صاحب ملکی شوند.

در بلندمدت معمولا به دلیل افزایش نقدینگی معمولا خرید دلار با سود همراه است. در کوتاه مدت نوسانات زیادی را دارد. دلار و ارز های خارجی دارای نقدشوندگی بالایی می باشند. برای خرید و فروش دلار لازم نیست اطلاعات و دانش فراوان داشت. دلار به صورت قانونی، محدودیت خرید دارد و این یعنی بیشتر از سقف خاصی نمی توان دلار خرید. خرید از دست فروشان نیز خطر خریدن دلار جعلی و بی ارزش را دارد. به نظر نمی رسد چه به از لحاظ منطقی و چه از دیدگاه هم نوع دوستی، ارزش خرید دلار به اندازه موضوعات پیرامونش باشد.

بورس، اخرین بازاری است که از تورم اثر می پذیرد و به این صورت است که تا حدودی از ثروت و دارایی توسط کارگزاران بورس و مالیات، از بین می روند. یا این که ارزش سهام، می تواند در طول چند ساعت ارزش بسیار زیادی را از دست بدهد و ضرر هنگفتی را برای مالک سهام به همراه داشته باشد و بسیار پرنوسان است.

همانطور که گفته شد برای کسانی است که آشنایی با بورس ندارند، بازار بسیار پر ریسکی است. درصورتی که افراد مفاهیم و تحلیل های مربوطه را  نیاموخته باشند، بسیار خطرناک است که بر روی آن سرمایه گذاری کنند.

نقدشونگی سهام که در بورس موجود است نیز نسبتاٌ متوسط  است و نه می توان گفت که نقدشوندگی بسیار بالایی دارند و نه می توان گفت نقدشوندگی پایینی دارند. سهام موجود در بورس بسته به شرایط خود سهم می تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت نتایج متفاوتی داشته باشند.

بورس، سکه طلا، سرمایه گذاری، خرید طلا، خرید سکه طلا، فروش سکه طلا، سرمایه گذاری، طلای آب شده

سکه و طلا

خرید و فروش سکه و طلا، یکی از مرسوم ترین و قدیمی ترین نوع معامله افراد در طول تاریخ بوده است. مردم همیشه توانسته اند با خرید و یا معامله از طریق طلا، ارزش پول خود را در طول زمان ثابت نگهدارند.

احتمال فرسودگی  و نابودی آن نسبت به تمام سرمایه گذاری های مطرح شده، بسیار کمتر است زیرا مثلا ٌیک ماشین لوکس خارجی در صورت زلزله از بین می رود یا  ارز و دلار در صورت وقوع آتش سوزی از بین می روند.

طلا همچنان که می بینم در طول قرن ها باقی و ثابت مانده است و با ارزش است و بدلیل اینکه قیمتش هم از طلای جهانی و هم از قیمت دلار تاثیر می گیرد به نوعی نوسان قیمت کمتری دارد، زیرا مثلا همانطور که در کشور ما دیده شده است، با کاهش شدید قیمت دلار، قیمت طلا کاهش آنچنانی ندارد و به نوعی ریسک ما را محدود می کند.

همانند حضور در بورس نیازی به آشنایی و علم فراوانی برای خرید نمی خواهد و برای فروش آن نیز هزینه بسیار کمتری باید پرداخت شود. سکه و طلا برای سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت نیز بسیار مناسب است.

سکه، سکه طلا، خرید و فروش سکه طلا، طلای آب شده، فروشگاه اینترنتی طلا، طلای بی اجرت

مسکن

معمولا با شروع تورم مردم به دلیل نقشوندگی دلار و یا ارز های دیگر و یا سکه و طلا، تمایل کمتری دارند که به سمت بازار مسکن بروند و معمولا تورم در دوران ابتدایی خود، بازار مسکن را درگیر نمی کند و یا اینکه مردم معمولا نمی توانند پول هنگفت خرید مسکن را در یک زمان کوتاهی تامین کنند. در اکثر اوقات مسکن از تورم عقب می افتد و تورم همچنان می تازد. به لحاظ نقدشوندگی، مسکن نقدشوندگی پایینی دارد. معمولا خرید مسکن در بلند مدت با سود همراه است.

طلای آب شده، فروش طلا، خرید طلا، سرمایه گذاری طلا ، طلای بدون اجرت، خانه و طلا

ماشین

قیمت ماشین ها در صورت وقوع اتفاق نه چندان خاصی در بازار، مخصوصا ماشین های که از طریق واردات، وارد کشور می شوند مانند قیمت دلار بالا میروند و با قیمت دلار به همان سرعت پایین نمی روند.

ضرری که به کشور وارد می کند، خروج دلار از کشور است و در شرایط تحریمی پیش رو، همچنان که ریچارد نفیو نویسنده کتاب هنر تحریم ها- که خود را فرمانده چریکی تحریم ها علیه ایران می داند- دلیل تحریم نکردن  ورود ماشین های لوکس را همین عنوان می داند که ماشین های لوکس و خارجی به خروج دلار از کشور می انجامد.

به عباراتی تا حدودی همچون دلار ضررش بر کشور و هم نوعان خود بیشتر از نفع آن است. بسته به شرایط کارکرد ماشین می تواند در بلند مدت پرسود باشد ولی کاهش قیمت مربوط به مدل دارد.

از هزینه های دیگر خرید ماشین می توان به محل نگهداری از ماشین و هزینه های بیمه و عوارض و … نام برد که خود شامل هزینه زیادی می شود.

خرید طلا، سرمایه گذاری در طلا، طلای آب شده، خرید طلا، خرید سکه، فروش سکه، فروش طلای آب شده، خریذ طلای آب شده، طلای بدون اجرت، فروشگاه اینترنتی خرید طلا، فروشگاه اینترنتی فروش طلا، سایت طلای آب شده، اپلیکشن طلای آب شده، سرمایه گذاری، شکست تورم، سکه طلا بهار آزادی، سکه طلای گرمی

نتیجه ایی که می شود از این موضوعات گرفت این است که به هرحال در کشور ما به دلیلی که همیشه تورم وجود دارد وتحریم هایی که در این چند سال داشته ایم، ورود دلار را به کشور عملا بسیار کم کرده است.

مردم نیز نمی خواهند سرمایه و دارایی خود را از دست بدهند و فقیر تر شوند، بهتر است که پول خود را سرمایه گذاری کنند ولی باید دید این سرمایه گذارای در مقیاس کلان به نفع جامعه و کشور و در اخر خود ما هست یا خیر؟ چه سرمایه گذاری با ثبات تری از طلا در دنیا وجود دارد.

در تاریخ حکومت هایی زیادی بوده اند که آمده اند و رفته اند ولی طلا در طول تاریخ همیشه بسیار با ارزش بوده است و به نسبت نقدشوندگی بالایی نیز دارد و در مقیاس کم نیز قابل خرید می باشد. به نظر می رسد کم هزینه ترین و بهترین نوع سرمایه گذاری به عبارتی طلای آب شده می باشد.

مقالات مرتبط:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *