بازار طلای آبشده سکه شد!

بازار طلای آبشده سکه شد!

در۱۶ مهر, ۱۳۹۸

خانواده های ایرانی که از گذشته طلای زینتی و جواهرات را علاوه بر استفاده زینتی، با هدف پس انداز نیز خریداری می کردند، امروزه دید جدیدی به اقتصاد و مدیریت سرمایه خود پیدا کرده اند. مردمی که تا دیروز طلا را مدلی از پس‌اندازشان در نظر می گرفتند، حالا خریداران حرفه‌ای‌تری شده‌اند. خانواده ها دیگر نه برای خرید طلای نو و اجرت طلافروشی ها و مزد ساخت طلا هزینه می کنند و نه برای نگین و عیار طلا پول اضافه خرج می‌کنند. آن ها حتی حباب سکه را هم در معادلات و دو دو تا چهارتاهایشان  به خوبی لحاظ می‌کنند و با خرید شمش طلا و طلای آبشده خیال خودشان را راحت کرده‌اند. همچنین خانواده های متوسط به این نتیجه رسیده اند که طلا تنها امید طبقه متوسط برای حفظ ارزش پولشان است؛ مردمی که توانایی خرید ملک یا سرمایه گذاری در سایر بازارها را ندارند و حالا طلا برایشان کارکردی متفاوت از زیورآلات به خود گرفته است.” این تنها گوشه ای از وضعیت کنونی بازار طلای ایران به روایت روسای اتحادیه صنفی طلا و جواهرات است.

پس‌انداز طلای نو صرفه ندارد!

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که طلا تا چند دهه پیش یکی از مهمترین روش‌های پس‌انداز مردم و به‌ویژه زنان خانه‌دار بود. یکی از دلایلی که باعث شد طلای نو این کارکرد خود را از دست بدهد، موضوع اجرت یا مزد ساخت است که از خریدار گرفته می‌شود اما در زمان فروش محاسبه نمی‌شود. این موضوع باعث شد که بسیاری از مردم قید خرید طلای نو را بزنند و به طلای دست دوم و آبشده روی بیاورند.

اجرت ساخت طلا در برخی طلافروشی‌ها هیچ حساب کتابی ندارد و به بهانه‌های مختلف بسته به این‌که از کجا طلا می‌خرید، مجبورید اجرت ساخت بیشتری پرداخت کنید. تینا که حدود دو هفته پیش یک النگو را از حوالی میدان آزادی خریده است، می‌گوید: “وقتی داشتم طلا می‌خریدم قیمت هر گرم طلای خام ۴۱۰‌هزار تومان بود اما فروشنده از من به ازای هر گرم ۴۶۶‌هزار تومان دریافت کرد و گفت این کمترین اجرت ساختی است که ما داریم.”

اما این خریدار طلا در حالی برای خرید یک النگو ۶۶هزار تومان در هر گرم اجرت ساخت پرداخت کرده که عضو هیات رئیسه اتحادیه طلا می‌گوید: «اجرت ساخت طلاهای ایرانی ١٠ تا ۴٠‌هزار تومان و طلای خارجی (که البته خرید و فروشش ممنوع است) به ١٠٠‌هزار تومان هم می‌رسد.»

عروس و دامادها تنها مشتریان زیورآلات و جواهرات!

به‌صرفه‌نبودن خرید طلای نو و خطر کلاهبرداری در خرید طلای دست دوم موجب شده است که بازار خرید زیورآلات سوت و کور شود. حالا زیورآلات برای ایرانی‌ها دیگر کارکرد گذشته را ندارد و از آن سمت مردمی که با نگاه پس‌انداز طلا می‌خرند، این روزها حساب و کتاب‌هایشان دقیق شده است و نه زیر بار حباب قیمتی می‌روند و نه برای مزد ساخت و نگین و عیار پایین و… پول اضافه می‌دهند.

عضو هیات رئیسه اتحادیه طلا می گوید: «بی‌ثباتی و افزایش عجیب نرخ طلا، مشتریان و تقاضای آنها در بازار کاهش یافته و کار به آن‌جا رسیده است که برخی عروس و دامادها تنها به خرید حلقه ازدواج بسنده می‌کنند و مایل به خرید سرویس‌های طلا با قیمت‌های نجومی نیستند و ترجیح می‌دهند از سرویس‌های بدلیجات استفاده کنند. نوسان قیمت آن‌قدر غیرقابل پیش‌بینی شده که خریدوفروش طلای زینتی بیشتر به یک ریسک بزرگ می‌ماند و خریداران خرید طلای آبشده را با هدف سرمایه‌گذاری جایگزین خرید طلای زینتی کرده اند.»

طلای آبشده ، آبشده ، سکه ، بازار طلا ، طلا ابشده ، ابشده ، قیمت طلا ، خرید طلا ، خرید اینترنتی طلا ، طلا بدون اجرت ، طلا سرمایه ای ، شمش طلا ، طلا در ایران ، سکه یا طلا؟

 

“حالا درست در روزهای سوت و کور بازار طلا، چند روزی است که سکه رکوردشکنی می‌کند و تمام سکه قیمت ۴‌میلیون تومان را رد کرده است. آن‌هم در شرایطی که نرخ طلا در بازار جهانی ریزشی شده است. جنگ بین ارزش جهانی دلار و طلا، قیمت هر اونس طلا در یک هفته گذشته را ٢٠دلار کاهش داد. این کاهش که محمدولی آن را بی‌سابقه می‌داند، در حالی در بازارهای جهانی رخ داده که قیمت سکه در این هفته دوباره رکود ۴‌میلیون و ١٠٠‌هزار تومان را رده کرده است. کشتی آرای نیز در رابطه با این‌که چرا قیمت سکه در بازار داخلی با وجود کاهش قیمت جهانی آن صعودی شده است، گفت: «ترس از رشد قیمت‌ها در ماه‌های پایانی ‌سال بسیاری از مردم را روانه بازارها کرده، به‌طوری که تقاضا از عرضه بیشتر شده است.» این فعال بازار البته معتقد است: «اونس جهانی طلا طی ٢٠روز آینده دوباره وارد کانال ١٣٠٠دلار و در‌ سال ٢٠١٩ از مرز ١۴٠٠دلار هم گذر خواهد کرد. با این وجود بازار سکه هم دیگر رونق گذشته را ندارد و مردم مدل دیگری برای خرید و پس‌انداز طلا انتخاب کرده‌اند»”

این روایت تنها گوشه ای از بازار طلا در شرایط ملتهب این بازار بود که هرچند سال یک بار اتفاق می افتد و ریسک بالای سکه را برای ما یادآوری می کند. ریسک بالای بازار سکه بر کسی پوشیده نیست و افراد زیادی در ریزش های پس از این حباب سکه زندگی خود را از دست دادند.

بررسی‌های شورای جهانی طلا نشان می‌دهد تقاضا برای سکه و شمش طلا(طلای آبشده) در ایران در ٣ماه نخست ‌سال ٢٠١٨ (زمستان٩۶) به ۹.۳ تن در سه‌ماه دوم ٢٠١٨ به بیش از ١۵.٢ تن رسیده است که بالاترین رکورد شمش طلا(طلای آبشده) در ۴‌سال منتهی  به ۲۰۱۸ به شمار می‌رود. اما چه شد که ایرانی‌های با جمعیت حدود ٨٠‌میلیون نفر رکورد کشورهایی همچون هند با جمعیت میلیاردی را در خرید طلای آبشده و شمش شکستند؟

طلای آبشده ، آبشده ، سکه ، بازار طلا ، طلا ابشده ، ابشده ، قیمت طلا ، خرید طلا ، خرید اینترنتی طلا ، طلا بدون اجرت ، طلا سرمایه ای ، شمش طلا ، طلا در ایران ، سکه یا طلا؟ ، محمد ولی فعال بازار طلا

محمدولی می‌گوید: «این آمار مربوط به خرید سکه و طلای آبشده است.» آن‌گونه که این فعال بازار طلا توضیح می‌دهد: «به دلیل حباب قیمتی که در سکه وجود دارد، درحال حاضر بسیاری از مردم به خرید شمش طلا و آبشده روی آورده‌اند. به‌عنوان مثال فردی به طلافروشی مراجعه می‌کند و می‌گوید به اندازه ١٠‌میلیون تومان شمش طلا(طلای آبشده) می‌خواهم، در این صورت نه اجرت ساخت می‌دهند و نه مانند سکه پول بیشتری از طلایی که خریده‌اند، پرداخت می‌کنند.»

طلای آبشده ، آبشده ، سکه ، بازار طلا ، طلا ابشده ، ابشده ، قیمت طلا ، خرید طلا ، خرید اینترنتی طلا ، طلا بدون اجرت ، طلا سرمایه ای ، شمش طلا ، طلا در ایران ، سکه یا طلا؟ ، bullion, gold , online gold shop

سرمایه گذاری آسان و مطمئن در طلای آبشده با اپلیکیشن بازَر!

پیشرفت تکنولوژی به کمک سرمایه گذاران آمده و امروز دیگر نیازی نیست برای سرمایه گذاری به صورت حضوری به مراکز مراجعه کنید. تنها با یک موبایل متصل به اینترنت می توانید طلای آبشده خود را خریداری کرده و در هر ساعتی از روز که تمایل داشتید، طلای خود را بفروشید. بازر اپلیکیشن سرمایه گذاری در بازار طلا با هدف کمک به سرمایه گذاران این بخش کار خود را آغاز کرده است. در واقع اپلیکیشن بازر مانند گاوصندوق و یا کیف پول آنلاین شما عمل می کند و شما طلای سرمایه ای خود را در آن ذخیره می کنید و در هر لحظه نیز می توانید آن را بفروشید. ویژگی جالب و متمایز بازر، امکان تحویل فیزیکی طلای خریداری شده است البته در صورتی که به مقداری رسیده باشد که بتوان کد شناسایی اتحادیه بر آن حک کرد ( به اصطلاح انگ زنی شود).

معاملات در بازر با امنیت بالایی انجام می شود و امکان هر گونه حمله هکری در بازر صفر است. همچنین برای سرمایه گذاری در طلای آبشده نیازی به سرمایه زیادی نیست و هر فرد می تواند با ۵ هزار تومان سرمایه گذاری را در اپلیکیشن بازر شروع کند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *