پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۳۹۹: بخریم یا نه؟

پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۳۹۹: بخریم یا نه؟

در۲۸ مهر, ۱۳۹۸

 

فلزات با ارزش قرن های زیادی در خدمت انسان بوده اند؛ در این بین طلا، به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن برای انسان در زمان های جنگ، تورم و ناامنی های سیاسی شناخته شده است. بنابراین اگر به سرمایه گذاری در طلا در کنار دیگر سرمایه گذاری هایتان به دیده تردید نگاه می کنید، این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. قیمت طلا در ایران به قیمت های جهانی وابسته است و با تغییرات قیمت جهانی طلا تغییر می کند. بنابراین برای پیش بینی قیمت طلا بهتر است به عوامل جهانی این فلز گرانبها بپردازیم. در چند سال اخیر قیمت طلا فقط در سال ۲۰۱۸ بود که به کمتر از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس رسید و پس از آن جبران کرده و به قیمت بالاتر از ۱۵۰۰ دلار در هر اونس بازگشت. برای درک بهتر قیمت طلا بهتر است نگاهی به قیمت جهانی طلا از سال ۱۹۶۰ بیاندازیم:

پیش بینی قیمت طلا، قیمت طلا ، طلا ، طلای سرمایه ای ، خرید طلا ، طلای آبشده ، آبشده

بر اساس نمودار تغییرات طلا در بالا مشاهده می کنیم که طلا از سال ۲۰۰۱ با حمله تروریستی به برج های تجاری آمریکا روند رشد به خودش گرفته است و تا سال ۲۰۱۰  ادامه پیدا کرده و سپس روند نزولی را در پیش گرفت. اما این روند نزولی تا نوامبر ۲۰۱۵ ادامه یافت و پس از آن طلا همواره روندی رو به رشد داشته است.

پیش بینی قیمت طلا، قیمت طلا ، طلا ، طلای سرمایه ای ، خرید طلا ، طلای آبشده ، آبشده

چه فاکتورهایی بر قیمت جهانی طلا اثر گذارند؟

عوامل مختلفی بر تغییرات قیمت طلا در جهان موثر است؛ از اختلافات منطقه ای بین کشورها تا رقابت های اقتصادی… برای مثال به افزایش تنش در خاورمیانه، جنگ تجاری بین چین و آمریکا و برگزیت  می توان اشاره کرد. این عوامل سرمایه گذاران را در کل دنیا محتاط تر می کند و باعث می شود به سمت سرمایه گذاری های مطمئن تر مانند طلا بروند. بنابراین عومل زیادی بر عرضه و تقاضای طلا در سطح جهانی اثرگذار است و برای پیش بینی دقیق تر باید خبرهای لحظه ای را در سطح دنیا دنبال کرد. نباید از این موضوع نیز غافل شد که رقیب اصلی ارزش طلا، اقتصاد آمریکا است؛ به همین دلیل است که فدرال رزرو آمریکا با افزایش نرخ بهره سرمایه گذاران را نسبت به سرمایه گذاری در بازار طلا بی میل می کند.

بانک بی ان پی فرانسه(BNP) در تازه ترین تحلیل های خود در مورد طلا نوشته است: گرچه فدرال رزرو آمریکا دوست ندارد به این واقعیت اذعان کند که سیاست های انبساطی پولی را طی ماه های آینده نیز در پیش خواهد گرفت ولی این یک واقعیت واضح و شفاف است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

بانک فرانسوی همچنین گفته است که فدرال رزرو آمریکا تا شش ماه نخست ۲۰۲۰ میلادی نرخ بهره را کاهش خواهد داد،گرچه ممکن است در نشست اکتبر خود نرخ بهره را کاهش ندهد ولی این احتمال وجود دارد که تا ژوئن سال ۲۰۲۰ حداقل ۳ بار دیگر نرخ بهره آمریکا کاهش یابد.

این بدان معناست که نرخ بهره آمریکا تا ژوئن ۲۰۲۰ میلادی به ۱٫۲۵ درصد خواهد رسید که نرخ بهره واقعی اوراق قرضه آمریکا منفی خواهد کرد و در نتیجه آن سرمایه گذاران زیادی را به بازار طلا روانه می کند.

همچنین این بانک فرانسوی پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۶۰۰ دلار خواهد رسید و میانگین قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ به ۱۵۶۰ دلار می رسد. جولیوس بائر تحلیلگر بازار طلا نیز در مورد پیش بینی قیمت طلا گفت: “شواهد بیشتری حاکی از افت رشد اقتصاد جهانی دیده می شود. به احتمال زیاد شاهد رکود جهانی در بخش تولید خواهیم بود و این ریسک وجود دارد این رکود بر بخش خدمات هم حاکم شود. به همین علت است که قیمت طلا با شتاب زیادی رو به رشد است و عوامل بنیادین بازار طلا همچنان مثبت است. در حال حاضر شاهد کندی رشد اقتصاد جهانی، تداوم تنش های تجاری و کاهش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو هستیم. اگر این شرایط ادامه یابد طلا احتمالا تا پایان سال میلادی به حدود ۱۵۷۵ دلار خواهد رسید.”

” ئی بی تاکر” مدیر موسسه سرمایه گذاری Metalla Royalty & Streaming در مورد قیمت طلا عنوان کرد: اونس جهانی طلا می تواند با رشد ۵۰ درصدی دیگری روبرو شود که علت اصلی آن رشد فزاینده بدهی های جهان است.

بدهی های کشورهای مختلف به طور فزاینده و خطرناکی رو به افزایش است، بدهی آمریکا به تنهایی روزانه میلیاردها دلار افزایش می یابد و شرکت های بزرگ جهان برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند.

این تحلیلگر ارشد اقتصادی گفت: رشد بدهی های جهان مهمترین عامل افزایش احتمالی قیمت طلا طی ماه ها و سال های آینده خواهد بود. در چنین شرایطی قیمت طلا می تواند به راحتی تا ۵۰ درصد دیگر رشد کند.

پیش بینی قیمت طلا، قیمت طلا ، طلا ، طلای سرمایه ای ، خرید طلا ، طلای آبشده ، آبشده

پیش بینی قیمت طلا در ایران

همانطور که در بالا عنوان کردیم  طلا در ایران با قیمت های جهانی تغییر می کند، علاوه بر آن در ایران تورم باعث حباب طلا می شود. اگرچه طبق آمارها قدرت خرید مردم در سال ۱۳۹۸ کاهش یافته است و مردم تمایل کمتری به خرید طلای زینتی داشته اند، اما همین آمار از رشد فوق سریع بازار معاملات طلای آبشده در ایران خبر می دهد. خرید طلا در سال ۹۸ و احتمالا ۹۹ شکل دیگری به خود خواهد گرفت و بازار طلای سرمایه ای به شدت داغ خواهد شد. سرمایه گذاران طلا در ایران علاوه بر سود حاصل از افزایش قیمت جهانی طلا، سود حاصل از تورم را نیز در ایران خواهند برد. اگر بخواهیم دلیل سوددهی طلا در ایران در سال ۹۹ را بررسی کنیم باید به مقدار تورم و نرخ بهره پایین بانک ها توجه کنیم؛ تورم در این سال ها به میزانی است که سود بانکی نمی تواند آن را جبران کند. به همین دلیل پیش بینی می شود با ادامه روند خرید طلای آبشده و افزایش تقاضا، علاوه بر افزایش قیمت دلاری طلا، در ایران نیز طبق دلایل گفته شده شاهد افزایش قیمت باشیم. بنابراین خرید و نگهداری طلای آبشده(بدون اجرت و بدون مالیات بر ارزش افزوده) در سال ۱۳۹۹ می تواند یک سرمایه گذاری هوشمندانه برای خانواده های ایرانی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *