بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم چیست؟

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم چیست؟

در۲۵ شهریور, ۱۳۹۸

بهترین روش سرمایه گذاری در شرایط کنونی کشور چیست؟ تحریم های شدید اقتصادی، خطر وقوع جنگ و نوسانات بازار ارز و طلا موجب می شود که پاسخ دادن به این سوال مشکل تر شود. نسل قدیم اگر چه در انقلاب و تعطیلی دانشگاه ها و ۸ سال جنگ، بخش بزرگی از عمر و جوانی خود را از دست دادند اما هرگز دغدغه های نسل جدید را نداشتند. آن ها بیکاری و بی پولی جوانان امروز را تجربه نکردند. ازدواج در زمان آنان تا این حد مشکل نبود و اداره کردن یک خانواده و تامین آینده فرزندان نیز موجب نگرانی شدید آن ها نمی شد.

طلای آب شده، قیمت طلا، سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

 دنیای جوانان امروز کاملا متفاوت است. در این مقاله می خواهیم در افکار و دنیای تعدادی از جوانان امروزی سفر کوتاهی داشته باشیم. تعدادی دانشجو که از وقت گذراندن در کافه ها، تماشای تئاترهای مختلف، سر زدن به نمایشگاه های هنری و گشت و گذار در خیابان انقلاب خسته شده اند. خاطرات رد شدن در مصاحبه های کاری دیگر محفل کوچک و دوستانه آنان را شاد نمی کند. از آن همه بلاتکلیفی خسته شده شده اند و می خواهند راه خود را هر چه سریع تر پیدا کرده و به زندگی شان رنگ و بوی بزرگسالی بدهند.

از استخدام شدن در شرکت های معتبر ناامید شده اند. به دنبال راه دیگری می گردند تا سر و سامانی به زندگی خود بدهند اما در این شرایط بحرانی چه راه هایی پیش روی آنان قرار دارد؟

شاید بهترین راه در چنین شرایطی تغییر محیط باشد. مهاجرت از طریق تحصیل، راه حلی ست که بدون شک از ذهن همه جوان ها گذشته است. این روزها بسیاری از جوانان متاهل نیز آن سر دنیا به دنبال تضمین خوشبختی کودکان خود می گردند. مهاجرت به نظر راهی مناسب است اما آیا شرایط مهاجرت برای همه فراهم است؟ با توجه به افزایش قیمت دلار و بی ارزش شدن پول ملی کشور، مهاجرت گران تر از گذشته شده است. بنابراین مهاجرت بدون کمک هزینه هایی هم چون بورسیه و فاند برای بسیاری از جوانان امکان پذیر نیست.

سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

حال سوال این است که جوانانی که امکان مهاجرت برایشان فراهم نشده و موفق به پیدا کردن شغل مناسب نیز نشده اند، چگونه می توانند کسب درآمد کنند؟ آیا همه باید به فکر استخدام در شرکت های معتبر باشند؟

مانند تمام جوان های دیگر به راه انداختن یک کسب و کار برای خودشان فکر کردند. از آن جا که ساعت های زیادی از شبانه روز را در کافه ها میگذرانند، ابتدا به فکر تاسیس یک کافه افتادند. آن ها دوستان با تجربه زیادی دارند و نیازهای مشتریان را نیز به خوبی می شناسند. بنابراین به احتمال قوی از پس این کار بر می آیند. اما نداشتن سرمایه اولیه آن ها را خیلی زود منصرف کرد.

چگونه می توانند این سرمایه را تهیه کنند؟

آیا خانواده هایشان حاضرند به این جوان های بی تجربه و رویا پرداز اعتماد کنند و این سرمایه را در اختیارشان قرار دهند؟

چگونه می خواهند آن ها را راضی کنند؟

تنها راهی که وجود دارد این است که با بدست آوردن موفقیتی هر چند کوچک، اعتماد خانواده هایشان را جلب کنند. پس از کمی بحث و تبادل نظر به این نتیجه رسیدند که با کسب و کار کوچک تری شروع کنند. اوایل این بحث در لا به لای صحبت هایشان مطرح می شد و خیلی جدی به نظر نمی آمد. اما به تدریج دورهمی های دوستانه آن ها به جلسات کاری تبدیل شدند.

ابتدا تصمیم گرفتند تمام ایده هایشان را روی کاغذ آورند و در مورد هرکدام به طور مفصل بحث کنند. در این بررسی ها، هر کدام از ایده ها یا مورد تایید جمع قرار نمی گرفت و یا مشابه آن از قبل وجود داشت. از تکراری بودن ایده هایشان کلافه شدند. ضمن اینکه همچنان مشکل عدم وجود سرمایه، سر راه آنان قرار داشت. همان طور که میدانیم ناب ترین ایده ها و حرفه ای ترین تیم ها نیز بدون داشتن سرمایه، موفق به راه اندازی یک کسب و کار نخواهند شد. واضح است که جوانانی که در این موقعیت قرار دارند پس انداز بسیار کمی دارند.

سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

بنابراین این جوانان باید در جستجوی راهی باشند تا بتوانند پول اندک خود را چند برابر کرده و آن را به یک سرمایه قابل قبول تبدیل کنند. تصمیم گرفتند تمامی پولی که داشتند را جمع آوری کرده و روی یکی از بازارهای داغ موجود سرمایه گذاری کنند و به موازات آن برای کسب و کار کوچکشان ایده ای پیدا کنند.

چه بازارهایی پیش روی آنان قرار دارد؟

بهترین روش سرمایه گذاری با بودجه محدود این جوانان چیست؟

شور جوانی باعث شد که ابتدا بیت کوین نظرشان را جلب کند.

بیت کوین:

 

بیت کوین، طلا، قیمت طلا

این روزها اینترنت جایگاه ویژه ای در زندگی انسان ها پیدا کرده است. بنابراین عجیب نیست که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی، به خصوص برای جوانان تا این حد جذاب شده است. همچنین شنیدن داستان های موفقیت ناگهانی برخی سرمایه گذاران بیت کوین، بر جذابیت این بازار افزوده است.

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. بیت کوین بر بستر فناوری بلاک چین ساخته شده است و به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود. هیچ شخص یا نهادی، این شبکه ارز دیجیتالی را کنترل نمی کند. بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، خلق شود و تعداد آن محدود به تنها ۲۱ میلیون است.

جالب است بدانید که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۰۸، تنها ۶ صدم دلار بوده و در سال ۲۰۱۸ به رقم ۲۰ هزار دلار رسیده است.

نمودار زیر، تغییرات قیمت بیت کوین را در حال حاضر یعنی آگوست ۲۰۱۹ نشان می دهد.

سرمایه گذاری

کامرون وینکواس، یکی از بزرگترین دارندگان بیت کوین جهان معتقد است که حرکت بیت کوین در سال جاری، فقط آغاز راه است. او قیمت بیت کوین را تا ۲۰ برابر پیش بینی می کند.

همچنین پیش بینی می شود که در اواسط سال ۲۰۱۹ شاهد شروع افزایش شدید قیمت بیت کوین باشیم که طی این افزایش، در انتهای سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار خواهد شد. همچنین برخی معتقدند  قیمت آن در سال ۲۰۳۰ به یک ‌میلیون دلار خواهد رسید.

تصور سرمایه گذاری در این بازار قلب هر جوانی را به تپش می اندازد. جالب است بدانید که ۳۰ درصد جوانان در سراسر جهان، سرمایه گذاری در بیت کوین را به سایر روش های سرمایه گذاری ها ترجیح می دهند.

بیت کوین، طلای آب شده، سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

همان طور که در نمودار فوق مشاهده می کنید، در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین تنها ۵۰۰ دلار بود. در آن زمان در ایران قیمت دلار ۴۰۰۰ تومان بوده و با تنها ۲ میلیون تومان می توانستیم یک بیت کوین را خریداری کنیم. در یک بازه زمانی کمتر از ۱۰ ماه قیمت بیت کوین تا قیمت نجومی ۲۰ هزار دلار افزایش یافت. یعنی ۴۰ برابر شد. به این معنا که بدون هیچ زحمتی میتوانستیم ۲ میلیون تومان خود را به ۸۰ میلیون تومان تبدیل کنیم.

در سال ۲۰۱۹ نیز شاهد شاهد افزایش قیمت بیت کوین از ۴ هزار به ۱۰ هزار دلار بودیم. بیت کوین تاکنون حدود ۷۲۰۰۰۰۰۰۰ درصد نسبت به قیمت اولیه خود افزایش قیمت داشته است و  در سال ۲۰۱۹ بهترین عملکرد به بیت کوین تعلق یافته است.

البته شایعه مرگ بیت کوین نیز به تازگی بر سر زبان ها افتاده است. جردن بلفورت یکی از بدنام‌ترین کلاهبرداران حرفه‌ای وال ‌استریت، پیش بینی کرده است که بیت کوین سقوط قیمتی شدیدی را تجربه خواهد کرد. او معتقد است که بیت کوین آماده یک سقوط عظیم و بی‌سابقه است که خبر آن تمام دنیا را تکان خواهد داد. او بر این باور است که سرمایه‌گذاران جوان شست و شوی مغزی داده ‌شده‌ و به همین علت تمایل زیادی به خرید این ارز دیجیتالی پیداکرده‌اند. در نتیجه بیت کوین هنور تسلیم مرگ اجتناب ناپذیر خود نشده است.

طلای آب شده، سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

صرف نظر از این شایعات، بازار بیت کوین نوسانات بسیار زیای دارد. همه بازارها از جمله ارز، طلا، مسکن و بورس پرنوسان هستند اما این بازارها متغیرها و بازیگران مشخصی دارند که با داشتن کمی تجربه می توان آینده آن ها را پیش بینی کرد. سیاست های بانک های مرکزی کشورها، بحران های اقتصادی، تحریم ها، تنش های سیاسی و … می‌توانند بر بازارهای بورس، ارز و طلا تاثیر بگذارند. سرمایه گذاران با تکیه بر تجربه های گذشته، می توانند آثار این متغیرها را تحلیل کرده و نوسانات این بازارها را پیش بینی کنند.

اما هیچ نهادی قیمت بیت کوین را مشخص نمیکند و قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا است. در بازار آشفته بیت کوین، با یک سیستم خیلی پیچیده و هزاران متغیر و بازیگر ناشناس رو به رو هستیم.

این جوانان با دو مشکل نداشتن تجربه و سرمایه کافی مواجه هستند. با توجه به افزایش هم زمان قیمت بیت کوین  و ارز، خرید حتی یک بیت کوین تقریبا برای آنان غیر ممکن است. همچنین برای آن جوانان بی تجربه، ورود به بازاری که جهت حرکت آن به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و احتمال محو ناگهانی آن نیز وجود دارد بسیار پر ریسک است. پس شاید بازارهای طلا، ارز و بورس و … برای آن ها روش های سرمایه گذاری مناسب تری باشد.

بورس :

بازار بورس به نظر ساده می آمد. مراجعه به یک کارگزاری، گرفتن کد بورسی و خرید سهام شرکت های مختلف!

اما پس از آشنایی با شخصی که به طور جدی در این بازار فعالیت می کرد، متوجه شدند که برای موفقیت در این سرمایه گذاری باید مدام صورت های مالی شرکت ها را در سایت کدال تحلیل کنند. همچنین این کار نیازمند بررسی دائم تاثیر تنش های سیاسی در سراسر جهان بر ارزش سهام شرکت ها است. آن ها باید پیش بینی قیمت ها را از سایت هایی مانند investing.com تحت نظر داشته باشند و صدها تحلیل دیگر که مستلزم داشتن تجربه و صرف وقت است.

سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

3 بازار دیگر پیش روی این جوانان وجود دارد:

  • مسکن
  • ارز
  • طلا و سکه

مسکن :

این بازار دارای قابلیت حفظ سرمایه متناسب با نرخ تورم بوده و از سال ۹۲ تا کنون رشد ۲۱۳ درصدی داشته است. البته در همین سال ها معاملات مسکن با ۳۵ درصد کاهش نیز مواجه شده است. بنابراین امکان قفل شدن دارایی در این بازار وجود دارد. به این معنا که تقاضا کاهش می یابد و برای ملک مشتری پیدا نمی شود.

طلای آب شده، سرمایه گذاری، روش های سرمایه گذاری

اما این جوانان با بودجه محدودشان هیچ شانسی برای ورود این بازار را ندارند. بنابراین به بررسی بازار ارز پرداختند.

ارز:

این روزها علاوه بر تنش های سیاسی، تحریم های اقتصادی، تاثیر نتایج نشست های اوپک بر قیمت نفت و … ورود دلالان نیز بازار ارز را متلاطم کرده است. همچنین طی چند سال اخیر هر وقت که قیمت دلار رشد معناداری پیدا کرده است، بانک مرکزی با تزریق دلار در جامعه سعی کرده است تا حباب آن را کنترل کرده و قیمت را متعادل کند. به همین جهت می‌توان گفت که دولت نیز به عنوان یک اهرم کنترلی در تغییرات قیمت دلار دخالت دارد.

همان طور که در یک سال اخیر شاهد بودیم قیمت دلار از ۴۰۰۰ تومان ابتدا به تدریج و سپس به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرد و حتی مرز ۱۸ هزار تومان را نیز پشت سر گذاشت. سپس شوک جدیدی این بازار را به لرزه انداخت و آن کاهش ناگهانی قیمت دلار بود. به این ترتیب، دلار با نوسانات خود سرمایه مردم را به چالش کشید. مردمی که برای سودآوری و یا به علت ترس از نابود شدن اندک سرمایه خود در این بازی های سیاسی، وارد بازار ارز شده بودند.

سرمایه گذاری

آیا این بازار می تواند برای آنان روش مناسبی برای سرمایه گذاری باشد؟

واضح است که نمی توان به سیر صعودی افزایش قیمت دلار اعتماد کرد. بدون شک این بازار سقوط های بلند مدت و کوتاه مدت بسیاری را تجربه می کند. سرمایه گذاری در این بازار ریسک بالایی را به همراه دارد. اما در همین شرایط اشخاص بسیاری با همراه کردن تفکر، استراتژی و شانس موفق شدند که سرمایه خود را چندین برابر کنند. زیرا قیمت دلار از سال ۹۲ تا کنون حدود ۴۰۰ درصد رشد داشته است. البته جالب است بدانید که سود حاصل از خرید ارز تنها ریسک های آینده را پوشش می دهد و نمی توان آن را یک سرمایه گذاری سود آور به شمار آورد.

طلا :

آخرین بازاری که پیش روی این جوانان وجود دارد طلا است. از گذشته تا کنون بازار طلا و سکه یک سرمایه‌گذاری مطمئن به حساب می آید. همواره در بحرانی ترین شرایط، پناه امن مردم طلا است. طبق تحلیل های صورت گرفته، طلا از سال ۹۲ تا کنون، رشد ۴۱۴ درصدی داشته و در مقایسه با ۳ بازار موازی خود یعنی مسکن، ارز و بورس بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. بنابراین می توان آن را بهترین انتخاب در بین بازارهای متلاطم حال حاضر دانست.

اما دلیل آن چیست؟

همان طور که می دانید قیمت همه کالاها از جمله طلا به دلار است. وقتی قیمت دلار افزایش می یابد، قیمت طلا نیز افزایش خواهد یافت. شاید برایتان جالب باشد بدانید که اولین کالایی که نسبت به تغییرات قیمت دلار، عکس العمل نشان می دهد طلا است و این اتفاق گاه در عرض تنها ۱۰ ثانیه رخ می دهد.

بنابراین می توان گفت قیمت طلا دو عامل محرک دارد :

۱٫ قیمت جهانی طلا

  ۲٫ قیمت دلار

هنگامی که شما بر روی دلار سرمایه گذاری می کنید، صرفا وارد بازار دلار می شوید. اما وقتی سرمایه خود را صرف سرمایه گذاری روی طلا می کنید، شما هم زمان وارد بازار طلا و بازار دلار می شود. همچنین قیمت طلا بدلیل داشتن قیمت جهانی،کمتر تحت تاثیر سیاست های دولت قرار می گیرد. ضمن اینکه قدرت نقدشوندگی بالای طلا باعث شده است که عموم جامعه تمایل به سرمایه‌گذاری در آن داشته باشند. برعکس بیت کوین که به هیچ عنوان ظرفیت نقد شوندگی ندارد.

طلای آب شده، خرید طلا

برای آن جوانان سرمایه گذاری روی طلا به لحاظ روانی کمی سنگین بود. شاید اگر اطلاعات بیشتری کسب می کردند  اعتماد به نفس ورود به این بازار را بدست می آوردند.

در بازر بخوانید: آیا می دانید سرمایه داران چگونه قیمت طلا را پیش بینی می کنند؟

برای سرمایه گذاری روی طلا، ۴ روش زیر پیش روی سرمایه گذاران قرار دارد:

  • سکه
  • زیورآلات
  • طلای بدون اجرت
  • طلای آب شده

سکه :

به طور کلی بازار سکه بازاری قابل اطمینان است ولی این در صورتی است که جامعه به لحاظ شرایط اقتصادی از ثبات نسبی برخوردار باشد. اما همان طور که می دانید در بحرانی ترین روزهای ایران زندگی می کنیم و التهابات نرخ ارز به اوج خود رسیده اند و بازار طلا را نیز متاثر کرده اند. لذا این روزها، بازار  سکه نیز گاهی به جمع بازارهای پر ریسک می پیوندد. مانند طوفانی که در زمستان سال ۹۷ به راه افتاد. در روزهای برفی آن سال با خروج ترامپ از برجام، بسیاری از مردم به سمت بازار طلا هجوم آورده و با هدف کسب سود بیشتر به خرید طلا و سکه پرداخته اند. این افزایش تقاضا باعث شد که این بازار با حباب بی سابقه ای رو به رو شود.

بنابراین سرمایه گذاری روی سکه، خطر حباب را به همراه دارد.

زیورآلات :

یک سازنده طلای زینتی را در نظر بگیرید. فرض کنید او ۱۰% بابت هزینه ساخت (اجرت) دریافت کرده و آن طلای ساخته شده را به طلا فروش تحویل دهد. طلا فروش نیز به عنوان کارمزد ۷% از مبلغ فروش را برای خود در نظر می گیرد. از طرف دیگر دولت نیز ۹% مالیات از فروش آن طلای زینتی را دریافت می کند. بنابراین با خرید زیورآلات، شما مبلغی را به سازنده طلا ( اجرت)، طلا فروش (کارمزد) و دولت (مالیات) پرداخت خواهید کرد. در نتیجه خرید زیورآلات بیشتر برای لذت بردن از زیبایی طلا توصیه می شود.

طلای بدون اجرت :

در بازار طلای زینتی، طلاهای دست دوم که به طلای بدون اجرت شهرت دارد نیز معامله می شود. برای خرید طلای بدون اجرت نیز باید ۷% کارمزد و ۹% مالیات پرداخت کنید و تنها اجرت ساخت ندارد.

طلای آب شده :

برای ورود به بازار طلا روش دیگری نیز وجود دارد. سرمایه گذاری روی طلای آب شده!

اما طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده، خرید طلا

فرض کنید شما مقداری طلا در خانه دارید و می خواهید آن را بفروشید. وقتی به طلافروشی مراجعه می کنید، آن ها طلای دست دوم شما را می خرند و به آزمایشگاه های تعیین عیار (میزان خلوص) که مورد تایید اتحادیه طلافروشان و اداره استاندارد ایران است می فرستند. این طلای کهنه در این آزمایشگاه ها ذوب می شود و بعد از تعیین عیار به چرخه تولید باز می گردد و به آن طلای آب شده می گویند.

با خرید طلای آب شده به جز کارمزد ناچیزِ ۱ درصدی، نیازی به پرداخت مالیات و اجرت نیست! بنابراین طلای آب شده  بهترین انتخاب در بین گزینه های موجود در بازار طلا است.

در بازر بخوانید: با کمتر از ۵۰۰ هزار تومان به یک سرمایه گذار طلا تبدیل شوید!

کوچک ترین قطعات قابل تولید طلای آب شده حداقل ۳۰-۴۰ گرم است و برای خرید آن به مقدار زیادی پول نیاز است. با توجه به سرمایه محدود این جوانان، سرمایه گذاری در طلای آب شده مشکل خواهد بود. البته به تازگی مرکز معاملات و سرمایه گذاری طلای بازر اپلیکیشنی تهیه کرده است که در آن می توان طلای آب شده را به صورت گرمی خریداری کرد. به این ترتیب برای سرمایه گذاری در طلای آب شده به کمتر از ۵۰۰ هزار تومان سرمایه نیاز است.

طلای آب شده، بازر

اپلیکیشن بازر سرمایه‌گذاری در بازار طلا را برای همه آسان کرده است. شما به راحتی می‌توانید در هر لحظه طلای آب شده را خریداری کرده و بفروشید.

همین الان اپلیکیشن بازر را دانلود کرده و از سرمایه‌گذاری در بازار پرسود طلای آب شده لذت ببرید.

بازر
بازر

مقالات مرتبط :

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *