پیش بینی قیمت طلا در شهریور ۱۳۹۸

پیش بینی قیمت طلا در شهریور ۱۳۹۸

در, ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸

پیش بینی قیمت طلا در کشور ما، کار آسانی نیست اما می توان روند آن را پیش بینی کرد. در کشور ما شرایط متنوعی برای سرمایه گذاری افراد موجود است به طور مثال: طلا، دلار، بورس، خرید خانه و ماشین. اما آیا همه افراد دانش ورود به دنیای بورس را دارند؟ آیا همه افراد توان خرید خانه و ماشین های گران قیمت را دارند؟

خرید دلار از مراکز معتبر، همچون صرافی ها و بانک ها با محدودیت هایی مواجه است. همه افراد نمی توانند هر چقدر که دوست داشتند دلار از مراکز معتبر بخرند و تا سقف ۲۰۰۰ دلار می توانند دلار خریداری نمایند. اگر هم بخواهد دلار مورد نیاز برای سرمایه گذاری خود  را از دلالان بخرند باید بدانند که امکان دارد، دلار خریداری شده تقلبی بوده باشد و با خرید این دلارهای  تقلبی در واقع ثروت خود را از دست می دهند و چون هیچ فاکتور و ضمانتی نیز ندارد امکان پیگیری قانونی میسر نمی باشد.

در بازر بخوانید: سرمایه گذاری مناسب بهترین دیوار دفاعی در برابر حملات تورم

پیش بینی قیمت طلا در این زمان که بازار های داخلی و خارجی پر نوسان است موضوع بسیار مهمی است. اما اهمیت پیش بینی قیمت طلا در چیست؟ اهمیت پیش بینی قیمت طلا در این است که از افرادی که پول و ثروت فراوان دارند تا افرادی که توانایی خرید مقدار ناچیزی طلا داشته باشند می توانند از پیش بینی قیمت طلا سود ببرند ‌و ثروت‌شان را افزایش دهند و بعضا از کاهش ارزش پول‌شان جلوگیری کنند

تا این حد اهمیت طلا در این است که افزایش قیمت طلا، بیشتر از تورم است. به عبارت بهتر اگر سال گذشته در هر سرمایه گذاری شرکت کرده بودید، طلا سود بیشتری به شما می داد.

در سال گذشته بسیاری از بازار های داخل کشور ما دارای نوسان و التهاب بوده اند. قیمت طلا به خوبی توانسته که این التهاب ها را نشان دهد. اما چگونه قیمت طلا توانسته به خوبی فضای مناسبی را برای پیش بینی سایر بازار ها فراهم کند؟

دلیل آن این است که قیمت طلا مستقیم، ارزش ارزهای موجود در دنیا را نشان می دهد. برای پیش بینی قیمت طلا در ایران لازم است به پیش بینی قیمت انس جهانی طلا و پیش بینی قیمت دلار توجه کنیم.

اگر قیمت طلای جهانی افزایش یابد بر قیمت داخلی طلا چه تاثیری می گذارد؟ اگر بهای دلار در بازار داخلی افزایش یابد، چه تاثیری برقیمت طلا در بازار داخلی می گذارد؟ اگر هر دو افزایش یابند بر  قیمت داخلی طلا چگونه اثر می گذارد؟ حتما در اثر تمامی موارد فوق، قیمت طلا افزایش می یابد.

اما اگر قیمت انس جهانی، افزایش و قیمت دلار در بازار داخلی کاهش یابد بر قیمت طلا در بازار داخلی چه تاثیری خواهد داشت؟ به طور کلی شرایط طوری تغییر کند که یکی از عوامل افزایش و دیگری کاهش یابد قیمت داخلی طلا چگونه تغییر می کند؟

اگر درصد افزایش قیمتِ انس جهانی طلا بیشتر از درصد کاهش قیمت دلار در بازار داخلی باشد می توان گفت، قیمت ها افزایش می یابند. بنابراین درصد افزایش یکی از آن ها اگر بیشتر ازدرصد کاهش دیگری باشد احتمالا قیمت طلا افزایش می یابد و بالعکس.

لازم است قبل از شروع مبحث پیش بینی قیمت طلا شما را با مفهوم “انس” آشنا کنیم.

انس جهانی یک واحد وزنی است که معادل ۳۱ گرم و ۱۰۰ سوت است و عیار آن ۹/۹۹۹ – به عبارتی ۱۰۰۰- است.

هرگاه دیده ایم قیمت طلا افزایش یافته است، در حقیقت ارزش دلار در حال کاهش بوده است. ( ارزش طلا همیشه ثابت است.) به عنوان مثال در رکود اقتصادی ۲۰۰۸ قیمت طلا به ۱۹۰۰ دلار نیز رسید.

پیش بینی قیمت طلا، پیش بینی قیمت طلا ی آب شده

قیمت انس جهانی 

عوامل متعددی همچون  مسائل سیاسی تا اقتصادی و نظامی بر قیمت طلا درجهان تاثیر می گذارند. مثلا تقابل نظامی آمریکا و عراق در سال ۲۰۰۳ باعث شد که قیمت طلا در بازار جهانی از ۳۴۷ دلار به ۴۱۵ دلار برسد.

مسائل سیاسی فقط به موضوعات و تقابلات نظامی محدود نیست. گاهی اوقات تنش دیپلماتیک بین دو کشور نیز می تواند، بازار های مالی را را پر نوسان کند، مثلا تقابل چین و آمریکا که به جنگ تجاری چین و آمریکا معروف شده است.

پرده اول: جنگ تجاری چین و آمریکا  و تاثیر آن بر پیش بینی قیمت طلا

جنگ تجاری، پیش بینی قیمت طلا

در سال گذشته  ترامپ با انتشار فهرستی از حدود ۱۳۰۰ کالای چینی، اعلام کرد که قصد دارد با هدف برقراری عدالت تجاری میان دو کشور بر این کالاها تعرفه ۲۵ درصدی وضع کند.

ترامپ ادعا می کرد که چین با اجرای محدودیت های غیر تعرفه ای بر محصولات آمریکایی – همچون دستکاری در نرخ یوان- و پایبند نبودن به حق مالکیت معنوی محصولات آمریکایی(COPY RIGHT) به اقتصاد آمریکا ضربه زده است و رشد اقتصادی آمریکا را با چالش روبرو کرده است.

جنگ تجاری، پیش بینی قیمت طلا، طلا، قیمت طلا

چین نیز با اجرای تعرفه های متقابل بر محصولات آمریکا، در برابر ترامپ مقاومت کرده است. اعمال تعرفه بر کالاهای یکدیگر در طول یک سال گذشته موضوع همیشگی روزنامه ها و خبر گزاری ها بوده است و تا کنون هیچ توافقی بین دو کشور صورت نگرفته است.

ترامپ در حالی تعرفه محصولاتی که از چین وارد آمریکا می شدند را افزایش داد، که گمان می رفت دو کشور توانسته اند به توافق دست پیدا کنند. با این عملِ ترامپ، بازار های مالی همچون طلا با افزایش قیمت در انس جهانی مواجه شدند و بورس در بسیاری از بازار های دنیا ریزش کرد.

جنگ تجاری با موضوعات همچون شکایت به سازمان تجارت جهانی و برقراری تعرفه به محصولات یکدیگر ادامه پیدا می کرد تا اینکه دراواسط مرداد کارزار نبرد جنگ تجاری به جنگ ارزی رسید. بعد از جدید ترین تعرفه های آمریکا بر محصولات چینی ارزش یوان نسبت به دلار کاهش پیدا کرد. با این کاهش ارزش یوان آمریکا اعلام کرد دولت جمهوری خلق چین با کاهش ارزش یوان قصد دارد که از آن به عنوان سلاحی در برابر آمریکا استفاده کند، اما مسئولان دولت چین این خبر را تکذیب کردند. به همین دلیل قیمت یوان در برابر دلار به کمترین مقدار خود در ۱۱ سال گذشته رسیده است. بازار های مالی به این اخبار واکنش نشان دادند با نشر این اخبار و قیمت انس جهانی طلا به ۱۵۰۳ دلار رسید.

جنگ ارزی، پیش بینی قیمت طلای آب شده

کاهش ارزش یوان به چه معنی است؟

یکی از مهم ترین عوامل برتری اقتصادی چین نسبت به تمامی کشورها، ارزش پایین پول چین بوده است که از طریق آن توانسته است بازار دیگر کشور ها را تصاحب کند. قیمت پایین یوان مزیت رقابتی برای چین به وجود آورده است.

در حقیقت کاهش ارزش یوان به صادرات بیشتر چین کمک می کند. احتمالا شما نیز شنیده باشید که کارگران چینی و یا محصولات صادراتی چین بسیار ارزان قیمت هستند.

دلیل این ارزان بودن برای باقی کشور ها این است که مثلا قیمت هر دلار برابر ۶ یوان چین بوده است است یعنی، با هر دلار می توان تعداد بیشتری یوان داشت.

کاهش ارزش بیشتر یوان، یعنی این که با همان یک دلار سابق الان می توان ۷ یوان داشت که این معنی را برای مردم آمریکا خواهد داشت که اجناس چینی ارزان تر شده است و تمایل بیشتری به خرید اجناس چینی پیدا می کنند.

جنگ تجاری چین و آمریکا بازار های مالی در سراسر دنیا را ملتهب و پرنوسان کرده است، به طوری که درچهار شنبه بورس ژاپن در لحظه شروع، ریزش ۳ درصدی داشته است(مورخ ۱۳۹۸/۵/۱۶)

تاثیر پذیری بیشتر ژاپن توجه ما را به این دلیل جلب می کند که ارزش ین به نسبت دلار افزایش پیدا کرده است- در حقیقت ارزش دلار به واسطه اعمال دولت و بانک مرکزی آمریکا کاهش پیدا کرده است- و هشدار این موضوع را می دهد که امکان دستکاری دولت ژاپن در ارزش ین را دارد تا نگذارد اقتصاد ضعیف ژاپن بیشتر از پیش تضعیف شود.

بعید به نظر می رسد تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا توافقی ما بین چین و آمریکا بر سر موارد تجاری بر قرار گردد.

البته ذکر این نکته ضروری می باشد که کاهش ارزش یوان برای چین به معنی تولید بیشتر و سطح زندگی بهتر است به دلیل ایجاد بیشتر شغل، دلیل این امر این است که چین یک کشور تولید کننده است. ( از آنجایی که در کشور ما متاسفانه بسیاری از کالا های مورد استفاده مردم وارداتی هستند، با افزایش قیمت دلار، زندگی بخش عمده ای از مردم سخت می شود.)

پرده دوم:کاهش نرخ بهره و تاثیر آن بر پیش بینی قیمت طلا

تاثیر فدرال رزرو بر قیمت طلا، پیش بینی قیمت طلا

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد، نرخ بهره خود را پس از ده سال کاهش داده است. فدرال رزرو ( بانک مرکزی آمریکا) با کاهش ۲۵/۰ درصدی نرخ بهره، نرخ بهره خود را به ۲ درصد رساند. ترامپ بسیار سعی کرده است که مسئولان بانک مرکزی را تحت فشار بگذارد تا نرخ بهره را تا حدود یک درصد کاهش دهند. به نظر میرسد در نشست بعدی فدرال رزو( بانک مرکزی آمریکا) باز هم نرخ بهره را کاهش می دهد. اگر بخواهیم تعریف ساده ای کنیم از تاثیر نرخ بهره بر اقتصاد، ذکر این نکته کافی است که با کاهش نرخ بهره فعالیت های اقتصادی بیشتر پر سود و پر ثمرتر به نظر می رسند و موتور اقتصاد با سرعت بیشتری حرکت می کند. ( فعالیت های بیشترِ اقتصادی، مقرون به صرفه به نظر می رسند. )

از منظر تحلیل گران اقتصادی این عمل بانک مرکزی آمریکا نشان دهنده این موضوع است که اقتصاد آمریکا در آینده نه چندان دوری با رکود، مواجه می شود. به عبارتی دیگر بانک مرکزی آمریکا خود را برای مقابله با رکود آماده کرده است. سیاست های ترامپ و جنگ تجاری او با چین سبب شده است که با شیب تندتری آمریکا به سوی رکود پیش برود.

سرمایه گذاران به خوبی با کند شدن رشد اقتصادی جهان واقف هستند. همچنین جنگ تجاری چین و آمریکا، جدا شدن بریتانیا از اروپا، وضعیت نامناسب اقتصاد اروپا و جنگ های ارزی باعث شده اند که بیشتر سرمایه گذاران به سمت قدیمی ترین سرمایه گذاری که همان سرمایه گذاری بر طلا است بروند.

پرده سوم: افزایش ذخایر بانک های مرکزی و تاثیر آن بر پیش بینی قیمت طلا

بانک های مرکزی کشور های روسیه، هند، چین، لهستان به شدت تقاضا برای خرید طلا داشته اند و سعی کرده اند به ذخایر موجود خود تنوع ببخشند. بانک مرکزی اروپا چندی پیش، پیشنهادِ اعمال محدودیت هایی برای فروش طلا مطرح کرد که نشان دهنده تقاضای بزرگ کشور ها برای خرید طلا است

تاثیر بانک های مرکزی بر قیمت طلا، پیش بینی قیمت طلا

SPDR GOLD TRUST که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا در دنیاست اعلام کرده است، سرمایه گذاری در طلا ۰/۲۱ درصدی رشد کرده و به۸۳۶/۹۲ تن  رسیده است که نشان دهنده تقاضای بالا برای سرمایه گذاری در طلا است.

پرده آخر

تمام عوامل مطرح شده در بالا سبب شده است که قیمت جهانی طلا در هفته گذشته بسیار بالا برود و رکورد ۶ ساله خود را بشکند به طوریکه انس طلا پس از سال ها سد هزار و پانصد دلاری را شکست. به نظر می رسد که قیمت انس جهانی طلا به ۱۵۳۶ دلار برسد و در صورت شکسته شدن مقاومت، پتانسیل رسیدن به ۱۶۰۰ دلار نیز داشته باشد و به طور قطع در بلند مدت به راحتی می تواند به تارگت ۲ هزار دلاری نیز برسد.

پیش بینی قیمت طلا، قیمت طلا در بازار داخلی

قیمت دلار در بازار ایران:

قیمت دلار در بازار ایران یکی دیگر از عواملی است که قیمت طلا در ایران را مشخص می کند. به نظر می رسد که تقاضای بزرگ و یا بحران جدی را درماه های آینده نداشته باشیم. اصولا خریداران بزرگ دلار که تقاضاهای بزرگی برای خرید دلار دارند در ماه های گذشته توانسته اند دلار مورد نظر خود را بخرند. به همین دلیل قیمت دلار در هفته های گذشته پیرامون قیمت  ۱۲هزار تومان  نوسان کرده است  و شاهد تقاضا بزرگی نبوده ایم. پویا ناظران پیشبینی کرده است که قیمت دلار در تابستان سال بعد به ۱۳۳۵۰ تومان می رسد.

پیش بینی قیمت طلا، قیمت طلا در ایران، خرید طلای آب شده

پیش بینی قیمت طلا:

پیش بینی قیمت طلا به طور دقیق امر سخت و بسیار پیچیده ای است ولی همانطور که از شواهد بر می آید قیمت جهانی طلا روند صعودی داشته است و بسیاری از راه رسیدن به قیمت پیش بینی شده اش که ۱۵۳۵ دلار برای هر انس را طی کرده است.

قیمت انس جهانی در بازه بین هزار و پانصد دلار تا هزار و شش صد دلار در نوسان است و بعید بنظر می رسد که به قیمتی فراتر از آن- به شرط رخ ندادن اتفاق خاصی در شرایط بین الملل مثل جنگ و … – برسد.

به نظر می رسد قیمت طلا در بازار داخلی نیز نوسان قیمت داشته باشد ولی احتمال می رود همچون قیمت جهانی با رشد همراه باشد.

تحلیل گران اعتقاد دارند که در فضای امروز جهانی بهتر است مردم طلا نفروشند زیرا سیگنال های بالا رفتن قیمت طلا دریافت می شود. به نظر ما نیز بهتر است که هموطنان عزیزی که نیاز مبرم مالی ندارند، طلاهای‌شان را نفروشند.

برای سرمایه گذاری در طلا، به نظر زمان بسیار مناسبی برای خرید طلا است تا در آینده از این بازار و قیمت طلا در ایران به سود رسید.

پیش بینی قیمت طلا به شما کمک می کند تا بتوانید با شناخت بهتری، از فضای موجود  در بازار طلا تصمیم بگیرید و سرمایه گذاری های بهتری انجام دهید. در مجموع می توان گفت که با پیش بینی قیمت طلا و پیش بینی قیمت دلار، داشته ایم سعی کرده ایم به کمک شما در بازار طلا بیاییم

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *