پرسش های متداول درباره بازر و طلای آبشده

پرسش های متداول درباره بازر و طلای آبشده

در۱۸ دی, ۱۳۹۸

در این بخش سوالات زیادی که به طور مستمر مشتریان محترم بازر درباره بازر و طلای آبشده پرسیده اند را گردآوری کرده ایم تا شناخت بهتری نسبت به بازار طلای آب شده و بازر پیدا کنند. این موضوع هر هفته بروزرسانی می شود و به سوالات کاربران پاسخ داده خواهد شد.

 1. چرا در شرایط بد اقتصادی طلای آبشده میتواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد؟

بازار طلای ایران در شرایط تورمی فعلی و رکود بازار(تولید کم) به نحوی است که طلای آبشده می تواند بیشترین سود را عاید سرمایه گذاران این حوزه نماید چون چند مزیت نسبت به سایر بازارها دارد که در زیر خلاصه ذکر می کنیم:

 • مالیات ندارد، هیچگونه مالیاتی بر خرید و فروش طلای آبشده وضع نشده است.
 • اجرت ندارد، طلای آب شده اجرتی بابت ساخت نداد.
 • حمل و نگهداری آسان، نسبت به سایر سرمایه گذاری ها طلای آب شده نگهداری آسان تر و کم هزینه تری دارد.
 • قیمت طلا توسط دولت تعیین نمی شود و دولت نمی تواند تاثیر زیادی بر این بازار داشته باشد.
 • بیشتر پیش بینی ها در سطح دنیا به افزایش دلاری قیمت این فلز گرانبها پرداختند و بالتبع افزایش قیمت آن در ایران را نیز شاهد خواهیم بود.
 • قیمت آبشده و طلا تحت تاثیر مستقیم تغییرات قیمت دلار است و میتواند جایگزینی برای دلار باشد چون هم نوسانات دلار را دارد و هم امکان تقلب در آن کمتر وریسک خیلی کمتری نسبت به دلار متوجه سرمایه گذار می شود.
 • طلا را دارایی شرایط جنگ می گویند، در شرایط بحرانی سیاسی و اقتصادی سرمایه گذاران برای حفظ سرمایه خود به سمت بازارهای با سرمایه گذاری امن مانند فلزات گرانبها و مخصوصا طلا روی می آورند.
 • طلای آبشده به هیچ عنوان کهنه نمی شود و ارزش طلای آن بر اساس نرخ روز محاسبه می شود.
 • طلا تحت هر شرایطی(جنگی ، ریزش شدید قیمت ها و …) قابل فروش است.
 • آب شده در هر جای دنیا می تواند به نقدینگی تبدیل شود.
 • طلا در اقتصاد ایران از اول انقلاب اسلامی بیشترین ضریب بازدهی با ریسک کم مربوط به طلا بوده است.
 1. طلای بازر که توسط مشتریان خرید می شود چگونه نگهداری می شود؟

طلای خریداری شده توسط مشتریان در شعبه مرکزی بازر در بازار تهران و تحت شرایط امنیتی بالایی نگهداری می شود و هر چند وقت یکبار این طلا به بانک سپرده می شود تا امنیت بیشتری داشته باشد.

 1. آیا خرید و فروش طلای آبشده در ایران مجاز است؟

خرید و فروش طلای آبشده در ایران مجاز است و غیرقانونی نیست. بازار طلای آبشده همواره در جریان بوده است و فعالین صنف طلا، بین خودشان این خرید و فروش را داشته اند. این یکی از مهمترین ویژگی های بازار طلای ایران بوده است. البته طلا به صورت آبشده فقط در ایران است و در سایر کشور های توسعه یافته معاملات طلا به صورت شمش های استاندارد و با مالیات صورت می گیرد.

 1. مظنه چیست؟ هر انس چند گرم است؟ چطور قیمت ۱۸ عیار را از مظنه بدست آوریم؟

فعالین بازار طلای ایران برای اعلام نرخ طلا از عیار ۱۷ استفاده می کنند، ایرانی ها در قدیم از طلای کم عیارتر ۱۷ استفاده می کرده اند و بازار طلا هم بر همین مبنا تنظیم شده است و این مورد از آن دوران مانده است. برای تبدیل نرخ اعلامی مظنه توسط بازار به قیمت طلای ۱۸ عیار کافی است که قیمت را بر عدد ۴٫۳۳ تقسیم کنیم.

هر اونس طلا ۳۱٫۱ گرم طلا است و برای تبدیل نرخ جهانی طلا به گرم قیمت هر اونس را بر ۳۱٫۱ تقسیم می کنیم.

 1. عیار طلا به چند روش بیان می شود؟

عیار طلا در سطح دنیا بر مبنای دو معیار بیان می شود، معیار ۱۰۰۰ و معیار ۲۴

در ایران و کشور های خاور میانه از معیار ۲۴ استفاده می شود، به این صورت که درجه خلوص طلا را از ۲۴ اعلام می کنند.برای مثال طلای ۱۸ عیار به این معناست که در هر ۲۴ گرم از این نوع طلا ۱۸ گرم طلای خالص و مابقی آلیاژ فلزات است.

معیار دوم معیار از ۱۰۰۰ است، معمولا کشورهای توسعه یافته از این معیار استفاده می کنند و میزان خلوص طلا را از عدد ۱۰۰۰ می سنجند. جدول زیر می تواند ارتباط بین معیار ۲۴ و ۱۰۰۰ را بیان کند:

 1. دریافت فیزیکی طلای آبشده در بازر چگونه است؟

مشتریانی که بخواهند طلای خود را دریافت کنند می توانند پس از خرید در اپلیکیشن با تماس با پشتیبانی بازر(شماره در صفحه اصلی سایت بازر موجود است) و تقاضای دریافت فیزیکی به شعبه های بازر مراجعه کرده و طلای خود را با شناسنامه معتبر دریافت کنند.

 1. چگونه طلای آبشده تقلبی از واقعی را تشخیص دهیم؟ چه روش هایی برای شناسایی طلای آبشده وجود دارد؟

روی هر قطعه طلای آبشده یک سریال رهگیری و نام آزمایشگاه ری گیری( عیار سنجی) درج شده است که در هر شهرستان با تماس با اتحادیه و استعلام کد درج شده می توان صحت اطلاعات روی قطعه را بررسی کرد.

 1. آیا طلای آبشده شهرستان و تهران متفاوت هستند؟

تفاوتی بین طلای آبشده شهرستان ها و تهران وجود ندارد و تنها تفاوت در شماره سریال درج شده بر روی قطعات آبشده تهران هست که معولا تهران ۶ رقمی و شهرستان ها ۴ رقمی است.

 1. عیار آبشده بازر چند است؟

قیمت اعلامی در سایت و اپلیکیشن بازر برای طلای آب شده بر اساس معیار ۱۸ است. اما قطعاتی که به صورت فیزیکی تحویل مشتریان می شود ممکن است عیار متفاوتی داشته باشد. در مجموع افراد بهای طلای آب شده خود را بر اساس درجه خلوص و عیار آن می پردازند و تفاوتی بین عیارهای متفاوت برای سرمایه گذاری و خرید و فروش وجود ندارد.

 1. چرا قیمت خرید و فروش در بازر با سایت های دیگر متفاوت است؟

قیمت اعلامی در سایت و اپلیکیشن بازر بر اساس قیمت های لحظه ای بازار تهران( پله آهنی) است و ممکن است دیگر سایت ها و کانال هایی که قیمت ها را اعلام می کنند منبع دیگری برای قیمت ها دارند، اما مرجع اصلی تعیین قیمت طلا در هر جای ایران بازار تهران و مخصوصا پله آهنی است که معیار اپلیکیشن و سایت بازر هم می باشد.

 1. طلای آبشده چه تفاوتی با شمش طلا دارد؟

طلای آبشده در وزن های دلخواه متفاوت در ایران پیدا می شود ولی معمولا وزن هایی بیشتر از ۲۰ گرم توسط آزمایشگاه های عیارسنجی(ری گیری ) قابل آزمایش و ثبت کد شناسایی هستند.

 1. آیا امکان ارسال طلای آبشده خریداری شده توسط افراد به شهرستان وجود دارد؟

بله. مشتریان گرامی بازر می توانند درخواست ارسال طلای خریداری شده خود به شهرستان را بدهند که سامانه بازر با امن ترین روش طلای خریداری شده را به دست مشتریان می رساند.

 1. سقف خرید روزانه چقدر است؟ روزانه به چه میزان می توان معامله کرد؟

سقف خرید و فروش روزانه در بازر ۵۰ میلیون تومان است.

 1. چرا در مرحله ثبت نام باید تصویر کارت ملی آپلود شود؟ چرا بازر شماره شبای حساب را می خواهد؟ آیا امکان سرقت اطلاعات ما از بازر وجود دارد؟

فعالیت بازر منطبق بر قوانین جمهوری اسلامی ایران است و افراد در اسن سامانه حتما باید احراز هویت شوند و تصویر کارت ملی و عکس آن ها توسط پشتیبانی بازر تایید شود.

شماره شبای مشتریان برای پرداخت های اینترنتی استفاده می شود و هیچ گونه نگرانی بابت اطلاعات حساب برای افراد وجود ندارد.

بازر از امن ترین پروتکل های موجود استفاده می کند که امکان سرقت اطلاعات را به صفر رسانده است.

 1. می توان از حساب شخص دیگری برای ثبت نام استفاده کرد؟ افراد زیر ۱۸ سال می توانند در بازر فعالیت کنند؟

هر شخص تنها می تواند با اسم و شماره حساب خود در بازر ثبت نام و خرید و فروش انجام دهد و در صورت مغایرت بین اسم و شماره حساب امکان ثبت نام در بازر برای افراد وجود ندارد.

افرادی می توانند در بازر به خرید و فروش آبشده بپردازند که دارای کارت ملی باشند.

 1. چه مدتی طول میکشد تا پولی که تسویه زده ایم به حسابمان واریز شود؟

پس از تسویه ریالی در اپلیکیشن بازر از طرف بانک زمان برای تسویه حساب ریالی زمان نیاز است، این در حالی است که بلافاصله پس از تسویه ریالی توسط مشتری، این درخواست برای بانک ارسال می شود. تسویه حساب در بازر از نوع حواله های بانکی پایا است.

 1. اگر موبایلی که اپلیکیشن بازر را در آن نصب کرده ایم گم شود و یا به سرقت برود و یا هر حادثه ای دیگر چه برای موبایل و چه برای شماره موبایلی که بازر را نصب کرده ایم پیش بیاید موجودی طلای ما چه می شود؟

امکان سرقت موجودی طلا در اپلیکیشن بازر وجود ندارد، چون شماره شبای هر حسابی شناسایی شده است و در صورت تسویه به حساب خود شخص واریز خواهد شد. علاوه بر این شخص می تواند سریعا با پشتیبانی بازر تماس بگیرد و موجودی آبشده خود را مسدود کند.

 1. چطور در بازر سود کنیم؟

افراد می توانند با سپرداه گذاری طلای خود به مدت یکسال در پایان سال به میزان ۵ درصد از وزن طلای خود را به عنوان سود دریافت نمایند. علاوه بر این افراد می توانند با خرید و فروش طلا در نوسانات سود کسب کنند.

 1. طلای آبشده برای سرمایه گذاری بهتر است یا سکه؟

در حال حاضر طبق آمارهای اتحادیه طلا و جوهرات تهران بیش از ۷۰ درصد معاملات مربوط به طلای آب شده است و حدود ۲۰ درصد معاملات بازار طلا، مربوط به سکه است و مابقی مربوط به جوهرات زینتی است که این آمار خود از اهمیت طلای آب شده در ایران و جذابیت این بازر خبر می دهد.

 1. طلای آب شده برای سرمایه گذاری کوتاه مدت بهتر است یا بلند مدت؟

افراد می توانند از نوسانات بازار طلا سود کسب کنند، همچنین برای سرمایه گذاری های بلند مدت هم طلا نشان داده که می تواند بیشترین سود را برای سرمایه گذار به همرا داشته باشد( در ۲۰ سال گذشته طلا ۹۲ برابر ، مسکن ۶۵ برابر و دلار ۴۵ برابر شده اند).

برای مطالعه بیشتر درباره طلای آب شده و نحوه تولید آن در ایران و اطلاعات جامع درباره بازر مطلب طلای آبشده چیست؟ را بخوانید.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *