آیا الان بهترین زمان فروش سکه است؟

آیا الان بهترین زمان فروش سکه است؟

در۲۲ آبان, ۱۳۹۸

شاید برای شما یافتن بهترین موقع فروش سکه مناسب باشد؟ شاید برای شما نیز جالب باشد می توان به کمک فروش سکه طلا و خرید سکه طلا در زمان های مشخصی به سود رسید.اما زمان مناسب فروش سکه و خرید آن، کی است؟

حتما شنیده اید که ذهن هر سرمایه گذاری در کنترل دو نیروی ترس و طمع است این دو به تنهایی نه خیراند و نه شر. یعنی نمی توان گفت ترسیدن یا طمع برای کسب بازده، صفتی است که سرمایه گذار نباید داشته باشد. حتما شما نیز افرادی را دیده اید که توانسته اند در مدت زمان کوتاهی با خرید و فروش دارایی شان به سود دست پیدا کنند.

به هر حال برای زندگیِ با رفاه در ایران، به دلیل وجود تورم همیشگی، باید با  فوت و فنِ سرمایه گذاری آشنا بود تا  بتوان تشخیص داد که کدام بازار مناسب سرمایه گذاری است؟

البته ما در این بحث، قصد نداریم به این موضوع بپردازیم ولی میخواهیم به بهترین زمان ممکن برای فروش سکه طلا اشاره کنیم. لازم به ذکر است که هر سرمایه گذاری صورت گرفته گرچه بر اساس دانش درست نیز باشد اما بازهم ممکن است نتایج مورد علاقه و پیش بینی شده حاصل نشود.

اما به جرات می توان گفت در کشور ایران بهترین سرمایه گذاری و کسب درآمد از طریق خرید و فروش صورت می گیرد( واسطه گری) ما در این مقاله به فروش سکه طلا می پردازیم.

در سال گذشته بانک مرکزی طرح پیش فروش سکه را اجرا کرد. این طرح با استقبال مردم رو به رو شد و ۶/۷ میلیون سکه معادل ۶۰ تن طلا فروخته شد. در سال ۱۳۹۰ نیز بانک مرکزی بازهم چنین طرح پیش فروشی را اجرا کرد که عمده هدف آن کنترل نرخ ارز در بازار بود که دلیل علمی آن آربیتراژ نام دارد

فروش سکه، خرید سکه، طلا، سرمایه گذاری در طلا، سرمایه گذاری طلا

سکه طلا آیا مناسب سرمایه گذاری است؟

اگر بخواهیم قانون آربیتراژ را بسیار ساده تعریف کنیم به تعریف زیر می رسیم که عبارتست از:

هنگامی که در یک بازار مالی مثل دلار با افزایش قیمت مواجه شویم، بازار های دیگر نیز به سمت افزایش قیمت حرکت می کنند. به این دلیل که مثلا اگر دلار۴۰۰۰تومان و سکه طلا ۹۰۰ هزار تومان باشد با افزایش قیمت دلار به ۱۴ هزار تومان، سکه طلا به پیرامون ۳ میلیون تومان می رسد زیرا با افزایش قیمت دلار مردم به سمت بازار های دیگر می روند و باعث افزایش قیمت آن می شوند. دلیل پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی نیز دقیقا به دلیل کنترل نرخ ارز بود اما اتفاقات سال ۱۳۹۰ با اتفاقات سال ۱۳۹۷ متفاوت است اما چرا؟

یکی از دلایل اقتصادی آن مالیات عایدی بر سرمایه است که شامل فروش سکه طلا و خرید آن شده است. مالیات عایدی بر سرمایه به این معنی است که به دلیل تورم موجود در کشور، سکه طلایی که در گذشته پیش فروش شده است با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شده است پس قسمتی از این سود باد آورده را باید به عنوان مالیات به دولت بپردازد. در حقیقت دولت ها با مالیات عایدی بر سرمایه، قصد دارند به نوعی از حضور دلالان در بازار جلوگیری کنند.

یکی از دلایل دل شکستگی مردم از این امر این است که آن ها عموما معتقدند که دولت در زمان پیش فروش به آن ها اعلام نکرده است که از آن ها مالیات می گیرد و در طول یک شب به این نتیجه رسیده که از خریداران مالیات اخذ کند. صرف نظر از شرایط موجود این نکته مطرح است که تا چه اندازه خرید و فروش سکه طلا با سود مواجه است(؟)

در بازر بخوانید: صفر تا صد سرمایه گذاری طلا و سکه در ایران

2هزار تومانِ ۵۰ سال پیش:

می گویند “گذشته چراغ راه آینده است. ” تصور کنید که اگر در ۵۰ سال پیش، ماهانه ۲۰۰۰ تومان به عنوان جایزه در اختیار داشتید تا چه اندازه خوشبخت بودید؟
بر پایه دلار:
قیمت یک دلار در سال ۱۳۴۶ حدود ۷۷ ریال بود. ارزش این جایزه حدود ۲۶۰ دلار بوده است.
بر پایه سکه بهار آزادی:
قیمت سکه حدود ۷۲ تومن بوده و ارزش این جایزه حدود ۲۸ سکه بوده است.
بر پایه طلا:
قیمت هر گرم شمش طلا ۹ تومن بوده و ارزش این جایزه حدود ۲۲۲ گرم طلا بوده است.
طی این ۵۰ سال ارزش دلار بیش از ۱۷۵۰ برابر، ارزش سکه طلا بیش از ۵۰ هزار برابر و ارزش طلا بیش از ۴۳ هزار برابر شده است.
اما همانطور که برآورد می شود فقط نمی توان سکه ی طلا را خرید و در گاو صندوق نگه داشت برای آینده کودکان! پس خودمان چه میشویم؟
ما بهتر است بتوانیم تشخیص دهیم که چه زمانی سکه را بفروشیم و کِی بخریم تا از این مبلغ نهایت سود را در برای خودمان ببریم. تصور کنید علی را که با هوش مالی خود توانسته از بازار فروش سکه طلا همیشه سود ببرد و در گرانی بفروشد و در ارزان شدن سکه طلا بخرد به عبارتی بعد از هر گرانی و ارزانیِ جزیی، علی توانسته مقداری سود به سکه های طلای خود اضافه کند.

تصمیمات بانک مرکزی آمریکا(FED) یکی از مهم ترین دلایلِ تعیین قیمت طلا است. در صورتیکه ترامپ بتواند بانک مرکزی آمریکا را تحت فشار قرار دهد تا نرخ بهره را پایین بیاورند قیمت طلا افزایش می یابد. با افزایش قیمت طلای جهانی به نوعی بخشی از بازار سکه و طلا در ایران را نیز تحت تاثیر قرار می دهد

تصمیمات فدرال رزرو، فروش سکه، خرید سکه، زمان مناسب

چین، روسیه و هند در چند سال گذشته، مازاد تجاری خود را  از دلار به طلا تبدیل کرده اند و با حجم سنگین خریدِ طلا توسط آنان، قیمت های جهانی را بالا برده اند.

جن تجاری چین و آمریکا، زمان فروش سکه، فروش سکه

یکی دیگر از عوامل موثر در ایران، قیمت دلار است. به نظر میرسد دلار در امسال دیگر جهشی نکند و پیرامون قیمت آن نوسان کند. بسیار بعید است که قیمت دلار در انتهای سال بالاتر از ۱۶۰۰۰ تومان معامله شود و اگر اتفاق غیر قابل پیش بینیِ خاصی نیافتد قیمت آن، همین حدود است.

در مجموع به نظر می رسد قیمت طلا و سکه در آینده افزایش می یابد. اگر علاقه مند به فرمولی جادویی برای حفظ ثروت زندگی خود که در طول سالیان جمع کرده اید، باشید  در حال حاضر به جای فروش سکه طلا، به خرید سکه طلا بپردازید زیرا به نظر می رسد که قیمت آن در آینده افزایش یابد و با این کار بتوانید از دردِ کاهشِ ارزش پول ملی مصون بمانید.

بازار خرید و فروش سکه طلا می تواند بازارِ پر ریسکی باشد زیرا گاهی اوقات در آن حباب قیمت مشاهده می شود. حباب قیمت به معنی قیمتی فراتر از قیمت پایه  است.مثلا سکه یک گرمی طلا چیزی در حدود دو برابرقیمت  بازار خود، معامله می شود. این افزایش قیمت به نوعی درون خودش ریسک دارد زیرا در صورتی که قیمت آن کاهش یابد یا به اصطلاح حباب اش خالی شود با افت قیمت مواجه می شویم و بخشی از دارایی مان را از دست می دهیم. البته در طول زمان به دلیل تورم همیشگی قیمت ها در ایران افزایشی بوده است، یعنی این که حباب هم از بین برود اگر مدت زمانی آن را نگهدارید باز هم سکه طلای شما با افزایش قیمت مواجه می شود.

در بازر بخوانید: پیش بینی قیمت طلا

فروش سکه، زمان مناسب فروش سکه، سرمایه گذاری در طلای آب شده

اما مشکل خرید سکه طلا، مالیات عایدی بر سرمایه است. مالیات ها معمولا تا حدودی جذابیت بازار را تحت تاثیر قرار می دهند.

راه حل بهتر چیست؟

به نظر می رسد اگر راهی موجود بود که می شد مالیات عایدی بر سرمایه را نپرداخت، سرمایه گذاری بسیار مناسبی برای انجام دادن بود. در بازر سعی شده است بستر مناسبی برای خرید و فروش سکه ی طلا ی شما تهیه شود که شما همزمان بتوانید در اوجِ قیمت، سکه ی طلای  خود را بفروشید و در کمترین قیمتِ ممکن سکه طلای خود را بخرید. شما می توانید به این طریق همیشه به سود دست پیدا کنید.

خرید و فروش سکه طلا در سایت بازر  آسان ترین و مناسب ترین شیوه خرید و فروش سکه طلا می باشد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *