۱۱ نکته برای سرمایه گذاری در فارکس یا طلای آب شده(آبشده)

۱۱ نکته برای سرمایه گذاری در فارکس یا طلای آب شده(آبشده)

در۲۲ آبان, ۱۳۹۸

فارکس مخفف foreign+ exchange می باشد و به معنی بازار تبادل ارز است. تاریخچه به وجود آمدن فارکس به جنگ جهانی دوم باز می گردد. کشور ها به دلایلی مختلفی همچون بازسازی بعد از جنگ نیازمند تجارت بودند، بدین منظور تعداد زیادی از کشور ها در نیوهمشایر جمع شدند و تصمیم گرفتند که معیاری برای معاملات مشخص کنند. محل برگزاری این جلسات در هتلی به نام برتون وودز بود. در این نشست، کشور ها تصمیم گرفتند برای این که تجارت آسان شود ارز یکی از کشور ها را برای معاملات انتخاب کنند. ارز منتخب دلار آمریکا نام داشت و قرار بود که هر ۳۵ دلار برابرِ یک انس طلا باشد.

برتون وودز، سرمایه گذاری در فرکس یا طلا

آمریکا به این تعهد پایبند نبود و بعد از مدتی شروع به چاپ دلار کرد و دائما ارزش دلار کاهش می یافت. کشور های دیگر که دائما با این تصمیم آمریکا، در حال ضرر دیدن بودند به دنبال راه حلی برای مقابله با این تصمیم می گشتند. سر انجام تصمیم گرفتند که قیمت دلار از طریق بازار تعیین شود و نه سیاست دولت ها. بانک ها که قبل از آن نیز انتقال ارزهای خارجی را انجام می دادند، پس از چاپ پول توسط آمریکا تصمیم گرفتند مدیریت منابع ارزی را نیز انجام دهند. مدیریت منابع ارزی به معنی خرید ارز هایی که پیش بینی می شود قیمت آن بالا برود و فروش ارز هایی که به نظر می رسد قیمت آن کاهش می یابد.

انتخاب دلار در برتون وودرز، سرمایه گذاری طلای آبشده یا فارکس

این جریان بین بانکی سبب به وجود آمدن بازار تبادل ارز شد که فارکس نام گرفت. در آن زمان بیشتر معمالات از طریق تلفن و فکس صورت می گرفت ولی امروزه اینترنت به کمک فارکس آمده است. در فارکس بانک‌ها (اعم از تجاری و مرکزی و سرمایه‌گذاری)، مؤسسات مالی بزرگ، شرکت‌های چند ملیتی، تاجران، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های صادرات و واردات، صندوق‌های باز نشستگی، سفته‌بازها و اشخاص حقیقی در آن ارزهای مختلفی همچون دلار آمریکا، یورو، پوند، ین و … را دادوستد می‌کنند.

فارکس یا طلای آب شده، سرمایه گذاری در طلای آبشده یا فارکس

در فارکس جفت ارز های مختلفی معامله می شوند که آن ها را به ۳ طبقه دسته بندی می کنند:

جفت ارزها اصلی: اغلب مورد معامله قرار می گیرند و تقریبا ۸۰ درصد از حجم معاملات را در بازار فارکس انجام می دهند. مانند: یورو/ دلار، دلار/ ین، دلار/ پوند، دلار/ فرانک، دلار استرالیا/ دلار آرمیکا، دلار آمریکا/ دلار کانادا و دلار نیوزلند/ دلار آمریکا.

طلای آبشده یا فارکس، سرمایه گذاری در طلای آب شده، سرمایه گذاری در فارکس

جفت ارز های فرعی: جفت ارزهایی هستند که شامل دلار آمریکا نمی باشند.
سابق بر این، قیمت ارزهای فرعی اول به دلار آمریکا تبدیل و سپس به ارز مورد نظر تبدیل می شد، اما اکنون به طور مستقیم مبادله می شوند. مانند: یورو/ پوند، یورو/ ین، پوند/ ین، دلار نیوزلند/ ین، دلار کانادا/ فرانک سوییس و دلار استرالیا/ ین.

جفت ارزهای اگزوتیک: ارزهای اقتصادهای کوچک تر یا نوظهور هستند که با یک ارز اصلی همراه هستند مثلا: پزو مکزیک/ دلار، کرون نروژ/ پوند، کرون دانمارک/ پوند، کرون نروژ/ فرانک و یورو/لیر ترکیه.

 فارکس مکان فیزیکی خاص و مدیریت سازمان یافته ای ندارد و در اصطلاح مالی به این بازار ها OTC می گویند، در طرف مقابل مثلا بورس اوراق بهادار تهران را در نظر بگیرید که دفترش در خیابان حافظ است و مدیریت سازمان یافته ای دارد. آمار ها نشان می دهند که سرمایه در گردش در فارکس سالانه ۵/۴ تریلیون دلار است که نشان از بزرگی بازار فارکس دارد.

ما در این مقاله سعی داریم مقایسه ای بین فارکس و طلای آب شده که برای سرمایه گذاری در بین انواع طلا بهتر است، داشته باشیم. در ابتدا مزیت های فارکس را بررسی می کنیم:

فارکس یا طلای آبشده، سرمایه گذاری در طلای آب شده یا فارکس

فارکس ۲۴ ساعته و هر روز هفته فعال است. دلیل کار شبانه روزی فارکس این است که ساعت کاری ابتدا در ژاپن شروع می شود و به سمت غرب می رود مثلا زمانی که ساعت کاری اروپایی ها در اخر کار خود است، تازه ساعت کاری آمریکایی ها شروع می شود این پدیده سبب شده است که بازار فارکس باز باشد ولی بازار طلا مسلما ۲۴ ساعته نمی تواند باز باشد و طلافروشان ساعت کاری خودشان را دارند. به دلیل این که اکثر افراد از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر سر کار هستند و وقت سرمایه گذاری ندارند، بسیاری برای شغل دوم حضور در فارکس را انتخاب کرده اند.

مزیت دیگر فارکس استفاده از اینترنت برای خرید و فروش است که این معنی را می دهد در هر کجا باشی با وصل شدن به اینترنت می توانی ارز خود را خرید و فروش نمایی، اما  برای خرید و فروش طلای آب شده نیاز است که به طلای فروشی دسترسی داشت.

خرید از طریق اعتبار است که هرفرد می تواند تا ۵۰- ۱۰۰-۲۰۰ برابر سرمایه خود را تبدیل به ارز کند اما خرید اعتباری در بازار برای افراد عادی از طریق اعتماد معمولا صورت نمی گیرد. خیلی ها این خاصیت فارکس را جز مزیت ها به حساب می آورند و عده ای نیز این را جز مزیت ها نمی دانند.

– برای افتتاح حساب به مقداری ناچیزی سرمایه نیاز دارد و از طریق پولی ناچیز می توان در آن حساب باز کرد ولی برای حضور در بازار طلای آب شده مقدار بیشتری پول نیاز است.

امکان استفاده از حاشیه سود و یا ضرر، به این صورت که مثلا اگر در ضرردهی باشد با استفاده از حاشیه ضرر، اگر ضرر به حد مورد نظر برسد فروش ارز انجام می شود و یا بالعکس. اما در بازار طلای آب شده همچین خاصیتی وجود ندارد.

در فارکس می شود با پیش بینی کاهش قیمت یک ارز حتی اگر آن ارز نیز در دارایی‌مان موجود نباشد، آن را فروخت و سود را دریافت و بالعکس. کاملا مشخص است که همچین حالتی در بازار طلای آب شده وجود ندارد.

طلا یا فارکس، سرمایه گذاری در طلا

معایب فارکس و بررسی آن با طلای آب شده:

  • مهم ترین عیب آن در ایران غیر قانونی بودن است به طوریکه بسیاری از جوان ها را جذب خود کرده اند و با وعده سود های بالا و زندگی های لوکس، افراد فرصت جو به دنبال جذب سرمایه های این جوانان هستند.
  • برای حضور مستقل در فارکس نیاز به آموزش و تعلیم است در حالیکه بازار طلای آب شده نیازی به آموزش ندارد.

فارکس به خروج دلار از کشور می انجامد ولی طلای آب شده خیر.

برای استفاده درست از فارکس نیاز است اطلاعات مالی کلان مربوط به بسیاری از کشور ها مانند نرخ بهره، تورم و … را دانست تا بتوان از این بازار سود کسب کرد ولی طلای آب شده نیاز به این اطلاعات را ندارد.

در فارکس همان طور که گفته شد کارگزاران با دادن اعتبار به افراد و شیوه اهدا این اعتبارات سعی به وسوسه کردن مردم برای حضوردر این این بازار را دارند زیرا اگر این اعتبارات نباشد احتمالا مردم مشتاق به حضور در بازار پیچیده ای همچون فارکس نخواهند بود. اما در بازار طلای آب شده همچین خصوصیتی وجود ندارد.

از دیگر معایب فارکس نبود نظارت، احتمال کلاهبرداری، نوسانات بالا و ریسک شدید است که در بازار طلا به دلیل اصناف طلا فروشی هر یک از این ها به مراتب کمتر هستند.

در بازر بخوانید: طلای آبشده چیست؟

نتیجه گیری:

کسانی که علم کافی دارند و به دنبال سرمایه گذاری های کوتاه مدت و پر نوسان و  به دنبال کسب سود فوری هستند فارکس بازار مناسبی است گرچه بهتر است دوباره یاد آوری کنیم اگر دانش کافی داشته باشند در غیر این صورت سرمایه خود را به راحتی از دست می دهند.کسانی که به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت و کم ریسک تر هستند بهتر است در طلای آب شده سرمایه گذاری کنند.

baazar ، بازر ، اپلیکیشن بازر ، طلای بازر

در اخر لازم است که شما را با جدیدترین شیوه سرمایه گذاری در طلای آب شده آشنا کنیم در این شیوه ی جدید سعی شده مزایا فارکس نیز موجود باشد و معایب آن بر طرف شود.

مزایای بازر:

همچون فارکس ۲۴ ساعته باز است و هر کس می تواند طلای آب شده بخرد و یا بفروشد.

از طریق وصل شدن به اینترنت در هر کجا می توان طلای آب شده خرید و یا فروخت که این معنی را می دهد که دیگر نیاز به دسترسی مستقیم به طلا فروشی نیست.

استفاده از اعتبار برای خرید طلای آب شده است و هر فرد پس از ثبت نام می تواند تا ده برابر موجودی خود را طلا بخرد و تا ساعت ۵ عصر مهلت دارد قیمت طلای آب شده خود را پرداخت کند.

 با هر مقدار پول می شود در این اپ طلا خرید.

 از دیگر مزایای آن که معایب فارکس را سعی کرده اصلاح کند:

قانونی بودن آن

نظارت بر آن

کاهش غیر مستقیم خروج دلار از کشور

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *