ویروس کرونا و تاثیر آن بر قیمت طلا

ویروس کرونا و تاثیر آن بر قیمت طلا

در۶ بهمن, ۱۳۹۸

این روزها ویروس کرونا و تعداد مبتلایان آن در صدر خبرگزاری های جهان قرار دارد، ویروسی که با مشاهده یک مورد در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ شیوع آن گزارش شد. آمار نشان می دهد تا کنون بیش از ۲۰۰۰ نفر در چین و سایر کشورها به این ویروس مبتلا شده اند و ۵۶ نفر نیز قربانی این ویروس ناشناخته شده اند. رئیس جمهور چین در اعلامیه ای اعلام کرد چین در ” وضعیت خطرناک” قرار دارد.

یاهوفاینانس در مقاله ای به بررسی ویروس کرونا  تاثیر آن بر اقتصاد جهانی تاکنون پرداخته است در این مقاله آمده است که: تنها در چین که کانون شیوع بوده است دولت مرکزی و سازمان های بهداشت جهانی مجبور به قرنطینه کردن نواحی آلوده و لغو ده ها هزار پرواز شده اند. شیوع این بیماری در چین تا کنون زندگی ۳۵ میلیون نفر را مختل کرده است. برخی کشورهای همسایه چین مثل کره جنوبی و استرالیا موارد مشکوک به این بیماری گزارش شده است. در آخرین خبرها با اعلام فرانسه مبنی بر ابتلای ۳ نفر در فرانسه، این بیماری به اروپا نیز راه پیدا کرده است.

تحلیل قیمت طلا ، تحلیل تکنیکال طلا ، technical analysis gold ، طلا ، بازر ، بازرطلا ، طلای بازر ، بازرطلا، طلای آبشده ، آبشده ، آب شده ، baazar ، hfani ، Hfani، سایت بازر ، اپلیشن بازر ، پیش بینی قیمت طلا

اما شیوع این بیماری چه تاثیری بر بازارهای مالی و قیمت جهانی طلا خواهد داشت؟

با شیوع این بیماری در شرق آسیا از همان روزهای اول خبر شیوع، شاهد ریزش بازارهای سهام شرق آسیا بوده ایم و معاملات با صف های فروش طولانی سهام روبرو بوده است. با شروع سال نو چینی و شروع سفرهای گردشگری چینی ها به کشورهای دیگر، افزایش ناگهانی ها در جامعه جهانی دیده شده است به نحوی که سازمان بهداشت جهانی جلسه ای برای تصمیم گیری اعلام  “وضعیت اضطراری”  برگزار کرد.

برد لونکار زیست شناس برجسته به یاهوفاینانس درباره این ویروس این طور گفته است: دلیل فروش گسترده سهامداران این است که فکر می کنند شرایط بزودی به حالت عادی برنخواهد گشت، البته اوضاع در مورد این ویروس وخیم نیست و تحت کنترل است.

با ادامه این شرایط بسیاری از شرکت های بین المللی موجود در چین مانند مک دونالد در مناطق آلوده و بخصوص در استان ووهان(اولین استانی که ویروس در آن دیده شده است) به حالت تعلیق درآمده است.

از جمله تبعات اقتصادی این بیماری برای اقتصاد در کوتاه مدت می توان  به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش هزینه های درمان، تعطیلی کسب و کار ها ، کاهش شدید درآمد گردشگری مخصوصا کشورهای پذیرنده گردشگران چینی، زیان شرکت های هواپیمایی و هتل های بیمن المللی درگیر در گردشگری چینی ها و ریزش شدید سهام شرکت ها.

جی برایسون کارشناس اقتصادی در بانک “ولز فارگو” زیان اقتصاد جهانی از این بیماری را بیش از ۴۰ میلیارد دلار برآورد کرده است و گفته است در صورت مهار نشدن این بیماری این زیان افزایش خواهد یافت. علاوه بر چین کرونا در کشورهای هنگ کنگ، ماکائو، تایلند، کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور در آسیا دیده شده است.

قیمت طلا و ویروس کرونا

بزرگترین نظرسنجی برای پیش بینی قیمت طلا توسط سایت کیتکو بین تحلیل گران اقتصادی وال استریت و سرمایه گذاران مین استریت برگزار می شود. سایت کیتکو که از بزرگترین سایت های تحلیل قیمت طلا در سطح جهان محسوب می شود به بررسی قیمت طلا در خلال انتشار اخبار بیماری کرونا پرداخته است:

تحلیل گران بین المللی معتقدند که تحولات جدید مربوط به ویروس کرونا در سطح جهان موجب افزایش احتیاط سرمایه گذاری و روی آوردن سرمایه گذاران به دارایی های امن شده است. این تحلیل گران شیوع بیماری را در کوتاه مدت به نفع افزایش قیمت طلا پیش بینی کرده اند.

هوپر یکی از استراتژیست های ارشد Invesco درباره طلا می گوید:

طلا در طول تاریخ همواره به گونه ای بوده است که افزایش تنش های سیاسی وشرایط ابهام آمیز در اقتصاد افزایش قیمت داشته است. اکنون نیز با انتشار ویروس در چین و شیوع آن در برخی کشورها پیش بینی می شود روند رو به رشد اقتصاد چین متوقف شود و سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری در طلا می کشاند و موجب افزایش قیمت این فلز گرانبها می شود.

در نظرسنجی کیتکو ۱۸ نفر از تحلیل گران ارشد وال استریت و ۷۸۹ نفر از سرمایه گذاران مین استریت شرکت کرده اند و نتیجه کلی افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند. درحال حاضر قیمت طلا نسبت به هفته گذشته ۰٫۷ درصد رشد کرده است.

تحلیل قیمت طلا ، تحلیل تکنیکال طلا ، technical analysis gold ، طلا ، بازر ، بازرطلا ، طلای بازر ، بازرطلا، طلای آبشده ، آبشده ، آب شده ، baazar ، hfani ، Hfani، سایت بازر ، اپلیشن بازر ، پیش بینی قیمت طلا

به نظر می رسد بزرگترین عامل افزایش قیمت طلا نگرانی درباره ی شیوع بیماری کرونا است. آدریان تحلیل گر ارشد اقتصادی درباره قیمت طلا اینطور گفته است: عوامل زیادی می تواند موجب افزایش تقاضا و افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت باشد؛ استیضاح ترامپ و سیاست های انبساطی بانک های مرکزی می تواند در نهایت به نفع طلا ختم می شود. همچنین نرخ بهره فدرال رزرو نیز ثابت نگه داشته می شود که به افزایش تقاضای طلا می انجامد.

چارلی ندوس تحلیل گر اقتصادی LaSalle Future Group در این باره می گوید: سیاست های پولی فدرال رزرو تغییری نخواهد کرد و این مسئله فشار زیادی بر ارزش دلار وارد خواهد کرد و موجب افزایش قیمت طلا می شود.

جمع بندی :

در سال ۲۰۱۹ قیمت طلا به دلایل متعددی رشد کرد از جمله جنگ تحاری بین چین و آمریکا، دوری کردن قدرت های اقتصادی مثل چین و روسیه و هند از دلار و مبادلات با طلا و ارزهای جایگزین، تنش های مختلف در سطح دنیا بخصوص خاورمیانه، ترس از رکود اقتصاد جهانی و… و این روندها پیش بینی می شد که در سال ۲۰۲۰ نیز به ادامه قیمت طلا منجر شود. با شیوع این بیماری و شرایط مبهم اقتصادی سرمایه گذران به سمت دارایی های با ریسک کمتر مثل طلا کشانده می شوند که موجب افزایش تقاضای جهانی طلا و افزایش قیمت این فلز گزانبها خواهد شد.

طلای آبشده، آبشده، آب شده، طلا ، طلای آب شده ، Hfani ، Hf ani، بازر ، طلای بازر ، طلای جهانی ، انس طلا ، بازرطلا ، baazar ، ابشده ، نرخ طلا ، gold ، molten gold ، melted down gold ، facv، قیمت آبشده امروز ، نرخ آبشده ، آبشده فردایی ، پیش بینی قیمت طلا ، قیمت طلا سال 99 ، قیمت طلا 2020 ،
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *