سرمایه گذاری روی طلا یک گزینه نیست، یک ضرورت است!

سرمایه گذاری روی طلا یک گزینه نیست، یک ضرورت است!

در۲۳ بهمن, ۱۳۹۸

ادامه جنگ تجاری بین چین و آمریکا، افزایش سطح تنش ها در خاور میانه، رشد قدرت های جدید اقتصادی و بازده منفی نرخ بهره اوراق قرضه دولتی باعث شده است که تحلیل گران افزودن طلا به سبد سرمایه گذاری را یک ضرورت بدانند.

در پایان سال ۲۰۱۹ شاهد روند معکوس برای طلا و دلار بوده ایم و همزمان با روند نزولی دلار شاهد افزایش قیمت طلا بودیم. دلیل این روند چیست و آیا در آینده این روند ادامه خواهد داشت سوالی است که سرمایه گذاران بهتر است به دنبال پاسخ منطقی برای آن باشند.

افزایش نااطمینانی ها در اقتصاد در طول تاریخ همواره افراد و سرمایه ها را به سمت دارایی های امن مانند فلزات گرانبها مثل طلا و نقره کشانده است. در چند ماه اخیر شاهد اتفاقاتی نظیر: جنگ تجاری بین دو قدرت بزرگ اقتصادی یعنی چین و آمریکا، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و تشدید تنش ها بین ایران و آمریکا در خاورمیانه و همچنین شیوع ویروس مرموز کرونا در چین بوده ایم. این موارد کافی بوده است تا احساس سرمایه گذاران به شرایط ناامنی اقتصادی بیشتر تمایل پیدا کند و مانند کل تاریخ بشر خرید طلا و نقره افزایش پیدا کرده است.

شیوع ویروس کرونا در چین ارز ملی چین یعنی یوان را در برابر دلار تضعیف کرد و البته دولت چین با تزریق به موقع میلیارد ها دلار به بازار توانست روند بازار را تا حدودی کنترل کند تا این ویروس نسبت به ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ هزینه های اقتصادی کمتری برای چین داشته باشد.

یکی دیگر از مهم ترین عوامل رشد قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ و در سال جاری، کاهش ارزش دلار است. با کاهش ارزش دلار و افزایش بدهی های دولت آمریکا، افراد به سمت دارایی های امن تری مانند طلا کشیده می شوند.

با افزایش قیمت طلا در ماه پایانی سال ۲۰۱۹ شاهد افزایش قیمت شرکت های تولید کننده طلا در جهان بوده ایم:

شرکت نیومونت گلدگروپ(NEWMOND GOLD GROUP ) بزرگترین تولید کننده طلا در جهان در دسامبر سال ۲۰۱۹ نسبت به ماه قبل خود ۱۱٫۲ درصد رشد سهام داشت و ارزش هر سهم این شرکت از ۳۸٫۴ دلار به ۴۲٫۷۱ دلار رسید.

ارزش دومین شرکت تولید کننده طلا در جهان یعنی باریک گلد(BARRIC GOLD)نیز ۹٫۲ درصد رشد داشته است و از ۱۶٫۹ دلار در هر سهم به ۱۸٫۳۷ دلار در هر سهم رسیده است. این روند افزایش قیمت برای سهم های تولید کننده طلا می تواند علامتی برای تمایل بیشتر سرمایه گذاری در طلا در شرایطی که ارزش دلار در حال کاهش است باشد.

نکته جالب این است که در ماه پایانی سال ۲۰۱۹ رفتار سرمایه گذاران آمریکایی نیز مانند سایر سرمایه گذاران در سطح دنیا تغییر کرد و تمایل بیشتری به طلا نشان دادند. با کاهش ارزش پول ملی در هر کشوری طبیعی است که افراد برای حفظ ارزش دارایی خود اقدام به خرید سرمایه ای می کنند که تحت کنترل دولت نباشد و بتواند ارزش دارایی آن ها را حفظ کند، مانند طلا. طلا در طول ۵۰۰۰ سال تمدن بشری همواره این وظیفه را در شرایط نااطمینانی اقتصادی بر دوش کشیده است.

XGH طلا آبشده طلای آبشده ، بازر ، نرخ طلا ، سرمایه گذاری روی طلا ، سرمایه گذاری در طلا

جنگ تجاری بین چین و آمریکا به نفع طلا تمام می شود!

نیمه های سال ۲۰۱۸ جنگ تجاری بین چین و آمریکا با اعلام تعرفه های تجاری بر کالاهای یکدیگر شروع شد. با شروع جنگ تجاری نااطمینانی اقتصادی در سرتاسر دنیا بیشتر شد.

گزارش ها نشان می دهد که قیمت طلا در ماه آگوست ۲۰۱۸ رشد خود را شروع کرد و تا سپتامبر ۲۰۱۹ حدود ۳۰ درصد رشد کرد و از ۱۱۸۰ دلار در هر اونس به ۱۵۳۷ دلار رسید.

در چند ماه پیش با امضای فاز اول توافق تجاری بین چین و آمریکا شاهد کاهش قیمت طلا بودیم و این به دلیل امید سرمایه گذاران به پایان این جنگ تجاری بود، اما تحلیل گران بر این باورند که توافق تجاری بین چین و آمریکا تاثیر زیادی نمی تواند بر قیمت طلا داشته باشد چون دلایل دیگری نظیر کاهش ارزش دلار بر آن تاثیر گذاشته است.

سرمایه گذاری بر روی طلا در بازار سهام به سمت سرمایه گذاری روی صندوق های قابل معامله(ETF) رفته است و این صندوق ها نسبت به سال قبل ۶٫۵ میلیارد دلار طلای بیشتری ذخیره کرده اند. شورای جهانی طلا (WGC)در گزارش آورده است که صندوق های قابل معامله(ETF) در مجموع ۲۸۵۵ تن طلا ذخیره کرده اند که در رتبه بندی کشور ها بعد از آمریکا و آلمان در رده سوم ذخایر طلا در جهان جای خواهند گرفت.

جمع بندی

همواره در طول تاریخ کاهش ارزش پول ملی باعث تمایل مردم و سرمایه گذاران به دارایی های امن تر مانند طلا بوده است. در صورت نوسانات شدید ارزی، قیمت طلا به سرعت افزایش می یابد به همین دلیل صندوق های سرمایه گذاری به مردم توصیه می کنند بخشی از سرمایه گذاری خود را بر روی طلا داشته باشند تا بتواند مانند یک محافظ برای یبد سرمایه گذاری آن ها باشد و مانع از کاهش ارزش پول آن ها شود.

اگر روند جنگ تجاری همچنان ادامه داشته باشد باز هم شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود. همچنین فدرال رزرو نیز نرخ بهره را کاهش داده است که این به نفع طلا است و قیمت آن افزایش می یابد. سرمایه گذاری بر روی طلا یک گزینه نیست و یک ضرورت است.

بانک های مرکزی در سال ۲۰۱۹ نیز به ادامه روند افزایش ذخایر طلای خود پرداختند که می تواند همچنان قیمت طلا را تقویت کند.

یک بانک سوئیسی اخیرا در گزارشی به این موضوع پرداخته و نوشته است که: با توجه به بازدهی منفی اوراق قرضه در کشور های اروپایی و سوئیس، طلا می تواند ارزش پول و دارایی ما را حفظ کند بنابراین سرمایه گذاری روی طلا در شرایط کنونی یک ضرورت است.

طلای آبشده، آبشده، آب شده، طلا ، طلای آب شده ، Hfani ، Hf ani، بازر ، طلای بازر ، طلای جهانی ، انس طلا ، بازرطلا ، baazar ، ابشده ، نرخ طلا ، gold ، molten gold ، melted down gold ، facv، قیمت آبشده امروز ، نرخ آبشده ، آبشده فردایی ، پیش بینی قیمت طلا ، قیمت طلا سال 99 ، قیمت طلا 2020 ،
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *