در سال ۹۸ سکه بیشتر سود داشت یا طلای آبشده؟

در سال ۹۸ سکه بیشتر سود داشت یا طلای آبشده؟

در, ۸ بهمن, ۱۳۹۸

درهر سرمایه گذاری همواره به دنبال گزینه ای هستیم که کمترین ریسک و بیشترین سود را برای ما به همراه داشته باشد. بازار طلای ایران از زمان های گذشته همواره مقصدی برای پول های سرمایه گذاری و پس انداز، مخصوصا بانوان ایرانی، بوده است. اما با گذشت زمان و تغییر وضعیت اقتصادی و بازیگران عرصه اقتصاد در ایران، طلا به عنوان یک سرمایه گذاری شکل دیگری به خود گرفته است. در گذشته بانوان ایرانی طلا زینتی را به عنوان پس انداز نیز خریداری می کردند و با این کا علاوه بر استفاده زینتی از طلای خود، در یک دارایی مطمئن نیز برای خود سرمایه گذاری می کردند. در سال ها اخیر با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده برای کشور و کاهش هرروزه ارزش پول ملی، افراد و خانواده ها به دنبال راهی برای سرمایه گذاری مطمئن برای حفظ ارزش پول و دارایی خود هستند. مانند گذشته یکی از این سرمایه گذاری ها همان طلاست، با این تفاوت که آمار نشان می دهد امروزه هوش مالی خانواده های ایرانی افزایش یافته و دیگر حاضر نیستند بابت سرمایه گذاری در طلا، دستمزد ساخت طلای زینتی به طلافروشی ها و کارخانجات طلاسازی بپردازند؛ به جای آن شاهد حضور پر ررنگ مردم در بازار سکه و بازار نوظهوری برای مردم به نام طلای آبشده هستیم. اما این دو نیز تفاوت هایی برای سرمایه گذاران دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، همچنین یک سرمایه گذاری فرضی در سال ۹۸ در بازار سکه و طلای آبشده(به اختصار آبشده) را بررسی می کنیم.

بازار سکه در ایران معمولا توسط دولت اداره می شود و عرضه و تقاضا در این بازار در دست بازارساز(تنظیم کننده بازار در مواقع نوسان و کنترل قیمت ) دولت است و این مورد است که باعث تشکیل حباب سکه و نوسان شدید در سکه هستیم. در واقع بازار سکه در ایران جزو بازار های با ریسک بالا محسوب می شود و این موضوع را می توان از اعداد و ارقام فهمید. در مقابل بازار طلای آبشده که در گذشته فقط بین صنف طلافروشان رواج داشته است، اکنون در بین مردم راه پیدا کرده و مردم برای سرمایه گذاری اقدام به خرید طلای آبشده( شمش های در وزن های متفاوت و عیار مشخص و شماره سریال اتحادیه طلا و جواهر هر شهرستان) می کنند. این امر به قدری رایج شده است که در آمار اخیر اعلام شده توسط اتحادیه طلا و جواهر کشور، ۷۰ الی ۸۰ درصد معاملات بازار طلا مربوط به آبشده، ۱۵ الی ۲۰ درصد مربوط به انواع سکه و مابقی مربوط به جواهرات زینتی است.

xghd Hfani ، طلای آبشده ،سکه، نرخ سکه ، رشد سکه ، طلای زینتی ، جواهرات ، آبشده ، آب شده ، طلا ، بازر ، بازرطلا ، سرمایه گذاری در طلا ، سرمایه گذاری طلا ، ربع سکه ، نیم سکه، سکه امامی ، سکه تمام بهار آزادی ، سکه طرح جدید ، coin ، سکه ، طلای آب شده ، آبشده شنبه ای ، شمش طلا ، عیار طلا ، نرخ طلا ، قیمت طلا
مقایسه سرمایه گذاری در طلای آبشده از ابتدای سال ۹۸ تا پایان دی ماه با سرمایه گذاری در انواع سکه

سکه تمام طرح جدید؛ رشد ۳٫۴ درصدی تا پایان دی ماه

سکه طرح جدید اوایل سال ۹۸ با قیمت چهار میلیون و ۶۲۹ هزار تومان معامله می شد(۴۶۳۹۰۰۰ تومان)، در پایان دی ماه با قیمت چهار میلیون و ۸۸۷ هزار تومان بفروش می رشد(۴۸۷۰۰۰). بیشترین قیمت سکه مربوط به اواسط اردیبهشت است با قیمت ۵ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و کمترین قیمت آن به اوایل آبان با قیمت ۳میلیون و ۸۴۰ هزار تومان است. با این حساب در این ده ماه سکه طرح جدید( سکه تمام طرح امام) ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان نوسان داشته است. بنابراین اگر ابتدای سال اقدام به خرید سکه طرح جدید( تمام طرح امام) کرده باشید در پایان دی ماه ۳٫۴ درصد سود کرده اید که در برابر تورم افسارگسیخته کشور رقمی ناچیز است.

سکه تمام بهار آزادی؛ رشد ۸٫۲ درصدی تا پایان دی ماه

سکه تمام بهار آزادی در اوایل سال ۹۸ با قیمت ۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بفروش می رسیده است و در پایان دی ماه قیمت آن ۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان است. بیشترین قیمت آن مربوط به اواسط اردیبهست با قیمت ۵ میلیون و ۳۵ هزارتومان و کمترین قیمت آن مربوط به هفته اول آبان با قیمت ۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان است. این یعنی سکه تمام طرح قدیم حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان نوسان داشته است. در بین انواع سکه سکه طرح قدیم بیشترین بازدهی را تا پایان دی ماه برای خود به ثبت رسانده است با ۸٫۲ درصد رشد. البته همواره باید در مورد انواع سکه توجه داشت که فروشنگان معمولا مقداری زیر قیمت بازار سکه شما را می خرند( در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار تومان).

نیم سکه؛ کاهش قیمت ۶٫۷ درصدی تا پایان دی ماه

نیم سکه در ابتدای سال ۹۸ با قیمت ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان فروخته می شد و در پایان دی ماه قیمت آن به ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان قیمت داشت. کسانی که ابتدای سال ۹۸ نیم سکه خریدند، تا نیمه دوم اردیبهشت‌ماه خوش‌حال بودند، چراکه در آن روز‌ها قیمت نیم سکه به بالاترین سطح خود در سال ۹۸ یعنی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید، اما از آن به بعد سرمایه‌گذاران نیم‌سکه روز خوش ندیدند. نیم سکه در هفته اول آبان به کمترین قیمت خود یعنی یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسید و در ۱۰ ماه اول سال حدود ۹۰۰ هزار تومان نوسان را ثبت کرد. تا پایان دی ماه ارقام نشان دهنده ضرر ۶٫۷ درصدی خریداران نیم سکه است، چرا که به علت عرضه زیاد نیم سکه، چه از جانب دولت چه از جانب مردم، قیمت آن کاهش یافته است و این در حالی است که قیمت طلا در این بازه رشد داشته است.

ربع سکه؛ کاهش قیمت ۱۶.۵ درصدی تا پایان دی ماه

مانند نیم سکه، ربع سکه نیز بر خلاف دو نوع سکه تمام به علت عرضه زیاد به بازار با افت قیمت شدیدی مواجه شده است و تا پایان دی ماه سال ۹۸،  ۱۶٫۵ درصد ضرر عاید سرمایه گذاران این نوع سکه شده است. ربع سکه در ابتدای سال ۹۸ با قیمت ۱میلیون و ۶۴۰ هزار تومان عرضه می شد و در پایان دی ماه ۱ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. البته باید توجه داشت که خریداران این نوع سکه معمولا ۱۰۰ هزار تومان کمتر از مشتری خرید می کنند و این یعنی زیان ۱۶٫۵ درصدی برای مشتری. بیشترین قیمت ربع سکه مربوط به اواسط اردیبهشت بود با قیمت ۱ میلیون و ۸۵۵ هزار تومان و کمترین قیمت آن مربوط به هفته اول آبان با قیمت ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است. ربع سکه در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۷۰۰ هزراتومان نوسان داشته است.

xghd Hfani ، طلای آبشده ،سکه، نرخ سکه ، رشد سکه ، طلای زینتی ، جواهرات ، آبشده ، آب شده ، طلا ، بازر ، بازرطلا ، سرمایه گذاری در طلا ، سرمایه گذاری طلا ، ربع سکه ، نیم سکه، سکه امامی ، سکه تمام بهار آزادی ، سکه طرح جدید ، coin ، سکه ، طلای آب شده ، آبشده شنبه ای ، شمش طلا ، عیار طلا ، نرخ طلا ، قیمت طلا

طلای آبشده؛ رشد ۱۶٫۵ درصدی تا پایان دی ماه

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بیشترین رشد را در بازار سکه و طلا داشته است. روز‌های اول سال ۹۸ هر گرم طلا در بازار ۴۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت داشت و حالا بعد از فراز و نشیب‌های که در ۱۰ ماه گذشته پشت سر گذاشته، قیمت آن به ۴۹۸ هزار تومان رسیده است. باید توجه داشته باشید که قیمت خرید و فروش طلای آب شده یکسان است و این مورد به بازدهی بیشتر آن کمک می‌کند. کمترین قیمت طلای ۱۸ عیار در سال ۹۸ مربوط به هفته آخر تیر و هفته اول آبان است که طلا تا ۳۹۳ هزار تومان به ازای هر گرم ارزان شده بود. بیشترین قیمت طلا همین دو هفته پیش رقم خورد هر گرم طلا به ۵۰۶ هزار تومان رسیده بود. البته طلا در حال حاضر فاصله چندانی با رکورد خود در سال ۹۸ ندارد. مقایسه بیشترین و کمترین قیمت طلا نشان می‌دهد هر گرم از این فلز گران‌بها امسال حدود ۱۱۳ هزار تومان نوسان را پشت سر گذاشته است.

مصنوعات طلا؛ کاهش قیمت ۹٫۲ درصدی تا پایان دی ماه

کسانی که برای سرمایه‌گذاری سراغ مصنوعات طلا رفته‌اند، با وجود افزایش قیمت طلا سود چندانی نکرده و اتفاقا با بازدهی منفی روبرو شده‌اند. چراکه در زمان فروش طلا، هزینه‌های مثل اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات ارزش افزوده از قیمت آن کم می‌شود. برای مثال اگر اجرت ساخت مصنوعات طلا را به طور میانگین ۱۰ درصد در نظر بگیریم، این یعنی قیمت هر گرم طلای خریداری شده در روز‌های اول سال با احتساب هفت درصد سود فروشنده و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به ۵۴۸ هزار تومان می‌رسد. حالا اگر همین طلا را بخواهید بفروشید، هر گرم آن در بازار ۴۹۷ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود که نشان دهنده بازدهی منفی ۹.۱ درصدی سرمایه‌گذاری روی مصنوعات طلا است. باید توجه داشته باشید که اگر مصنوعات طلا را از یک مغازه بخرید و همان روز به مغازه دیگر بفروشید، ۲۲ درصد ضرر خواهید کرد. چراکه در هنگام فروش اجرت ساخت و هزینه‌های جانبی از قیمت طلا کم می‌شود.

جمع بندی

در بین انواع طلا و سکه و آبشده، بیشترین سود بدون چون و چرا مربوط به طلای آبشده است و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری کرده اند علاوه بر حفظ دارایی خود، سود بیشتری نسبت به بقیه بازارهای طلا که ریسک بیشتری هم دارد کسب کرده اند. پیش بینی می شود این روند در سال ۹۹ نیز ادامه داشته باشد و با توجه به افزایش قیمت جهانی طلا، سرمایه گذاری در بازار آبشده بهترین گزینه افراد برای سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک خواهد بود.

طلای آبشده، آبشده، آب شده، طلا ، طلای آب شده ، Hfani ، Hf ani، بازر ، طلای بازر ، طلای جهانی ، انس طلا ، بازرطلا ، baazar ، ابشده ، نرخ طلا ، gold ، molten gold ، melted down gold ، facv، قیمت آبشده امروز ، نرخ آبشده ، آبشده فردایی ، پیش بینی قیمت طلا ، قیمت طلا سال 99 ، قیمت طلا 2020 ،
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *