عملیات بازار باز(OMO) چه تاثیری بر بازار طلا و ارز می تواند داشته باشد؟

عملیات بازار باز(OMO) چه تاثیری بر بازار طلا و ارز می تواند داشته باشد؟

در۲ بهمن, ۱۳۹۸

طلا و دلار و ارز های دیگر در اولین روز از هفته جاری یعنی ۲۹ دی ماه روند نزولی به خود گرفتند. این روند در نتیجه تصمیم روز پنج شنبه بانک مرکزی مبنی بر اجرای بازار باز برای کنترل بیشتر نقدینگی ایجاد شده است. اما سوالی که بیشتر فعالین بازر طلا و ارز را به خود مشغول کرده است این است که این تصمیم در کوتاه مدت و بلند مدت چه تاثیری بر قیمت ارز و طلا در کشور دارد؟

اجرای بازار باز در راستای سیاست گذاری پولی در روز پنج شنبه با دستور عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی که به اجرا گذاشته شد که در نتیجه آن بازار بورس تقویت شد و قیمت دلار و طلا در اولین روز کاری هفته کاهش یافت. اما عملیات بازار باز چیست و چه پیامد هایی خواهد داشت؟

عملیات بازار باز با هدف کنترل بیشتر بانک مرکزی بر سود سپرده های بین بانکی و کنترل تورم و حجم نقدینگی اجرا شده است. اگر به صورت ساده بخواهیم این موضوع را شرح دهیم به این صورت است که بانک مرکزی برای کنترل سود سپرده های بین بانکی، اقدام به ایجاد یک دامنه نوسان برای سودهای بین بانکی نموده است. عملیات بازار باز در کشورهای توسعه یافته با اقتصاد باز معمولا به خوبی می تواند بر نرخ بهره و میزان نقدینگی کنرل داشته باشد.

بانک های مرکزی در هر کشوری به دو شیوه معمولا اقدام به کنترل حجم نقدینگی و نرخ بهره می کنند؛ به صورت مستقیم و به صورت غیر مستقیم. مستقیم به معنای اجرای دستوری نرخ بهره توسط بانک ها است که معمولا با دور زدن این دستورات توسط بانک ها مواجه می شود و سودهای غیر مجاز بیشتر از نرخ اعلامی. این روش در کشورهای توسعه یافته منسوخ شده و روش غیر مستقیم جایگزین آن شده است. روش غیر مستقیم هم همین عملیات بازار باز است که بانک مرکزی به صورت غیرمستقیم بر نرخ بهره نظارت دارد.

این طرح که بهترین راه برای کنترل و اعمال سیاست های پولی است به این صورت اجرا می شود که بانک مرکزی برای کنترل نرخ بهره و ذخایر مازاد بانک ها هر موقع نیاز به افزایش نرخ بهره باشد، اوراق می فروشد و ذخایر بانک ها کاهش می یابد(کاهش حجم نقدینگی). هر موقع بخواهد میزان بهره را پایین بیاورد، اقدام به خرید اوراق کرده و پول به اقتصاد تزریق می کند(افزایش حجم نقدینگی)و در نتیجه بهره بانکی کاهش می یابد.

عده ای از تحلیل گران اقتصادی معتقدند که این تصمیم تاثیری بر قیمت ارز نخواهد داشت و صرفا کنترل بانک مرکزی بر نرخ سپرده های بین بانکی و جریان نقدینگی را بیشتر کرده است. به همین دلیل است که می بینیم روز شنبه اولین واکنش به این تصمیم حرکت جریان نقدینگی از بازارهای واسطه مثل طلا و ارز و بانک ها به سمت بازار سهام و بورس را شاهد بودیم. شنبه ۲۹ دی ماه شاخص بورس با رشد ۱۰ هزار و ۵۱۶ واحدی رکورد جدیدی ثبت کرد و به عدد ۴۰۶ هزار و ۹۶۲ رسید. در واقع اولین اثر این تصمیم حرکت جریان نقدینگی به سمت بورس و تولید است و تقویت بورس را ی توان از نتایج کوتاه مدت و بلندمدت آن دانست.

بانک مرکزی، بازار باز ، طلا ، آبشده ، بازار طلا ، نرخ طلا ، بازر ، طلای بازر ، بازرطلا ، baazar
بازار باز روی قیمت دلار اثری ندارد

یکی از فعالین بازار ارز درباره تاثیر بازار باز بر قیمت ارز توضیح می دهد که: در اقتصاد سالم که بانک مرکزی می خواهد اثر اضافه برداشت ها را جبران کند، بازار باز می تواند راهکار مناسبی باشد، اما در اقتصاد مریض ایران اثرگذاری این مورد کمی خوش بینانه به نظر می رسد. علاوه بر این ها بازار ارز در ایران یک بازار بسته و محدود است و نمی توان انتظار داشت که بازار باز بتواند باعث تقویت ریال در برابر دلار شود.

بانک مرکزی، بازار باز ، طلا ، آبشده ، بازار طلا ، نرخ طلا ، بازر ، طلای بازر ، بازرطلا ، baazar
بازار باز روی طلا تاثیری ندارد

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور، اعتقاد دارد که بازار باز نمی تواند تاثیر زیادی در بلندمدت بر قیمت طلا داشته باشد. کشتی آرای در این باره توضیح می دهد که: بازار طلا در ایران تحت تاثیر مستقیم قیمت دلار است و و قتی بازار باز نتواند بر قیمت دلار اثر داشته باشد، می توان انتظار داشت که بر قیمت طلا هم تاثیر ندارد. علاوه بر این هاتوجه به این مطلب که قیمت طلا جهانی تعیین می شود و زیاد تحت تاثیر سیاست گذاری دولت ها نیست نیز می تواند گویای این مطلب باشد.

جع بندی

اگرچه اجرای عملیات بازار باز ابتدا باعث کاهش قیمت دلار و طلا در بازار شد، اما تحلیل گران اقتصادی معتقدند این تغییرات موقتی بوده و نمی تواند اثر دائمی داشته باشد. بنابراین قیمت طلا که وابسته به تغییرات جهانی قیمت است پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۰ به روند رو به رشد خود ادامه دهد. در ایران نیز علاوه بر رشد جهانی طلا، حباب قیمتی در طلا به دلیل تقاضا و همچنین تورم وجود دارد و پیش بینی می شود افزایش قیمت آن در سال ۹۹ نیز تداوم داشته باشد.

طلای آبشده، آبشده، آب شده، طلا ، طلای آب شده ، Hfani ، Hf ani، بازر ، طلای بازر ، طلای جهانی ، انس طلا ، بازرطلا ، baazar ، ابشده ، نرخ طلا ، gold ، molten gold ، melted down gold ، facv، قیمت آبشده امروز ، نرخ آبشده ، آبشده فردایی ، پیش بینی قیمت طلا ، قیمت طلا سال 99 ، قیمت طلا 2020 ،
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *