آمار شورای جهانی طلا از ایران: سال ۲۰۱۹ ایرانی ها ۷۰ تن طلا خریده اند!

آمار شورای جهانی طلا از ایران: سال ۲۰۱۹ ایرانی ها ۷۰ تن طلا خریده اند!

در, ۱۳ بهمن, ۱۳۹۸

در سال گذشته و امسال در کشور شاهد تورم بالا( ابر تورم) هستیم. در چنین شرایطی افراد برای حفظ ارزش دارایی خود به بازارهای مختلفی روی می آورند، از جمله بازار مسکن، ماشین، ارزهای خارجی و طلا. جالب ترین روند سرمایه گذاری مربوط به بازارهای دلار و طلا است و رشد چشم گیری که این بازار در سال ۲۰۱۹ داشته است.

بازار طلای ایران را از گذشته های دور با بازار مصرفی جواهرات و زیورآلات می شناسند و کشورهای تولید کننده جواهرات و زیورآلات همواره بازار ایران را یکی از بازارهای هدف خود در نظر می گرفته اند. اما در چند سال اخیر و با تورم افسار گسیخته ای که در کشور شاهد آن هستیم شرایط تغییر کرده است؛ مردم و زوج های جوان خیلی کمتر از گذشته جواهرات و زیورآلات را برای سرمایه گذاری می خرند. طبق آمارهایی که از ۶ ماه ابتدایی سال ۹۸ از بازار طلای ایران در دست هست ۷۰ الی ۸۰ درصد از معاملات بازار طلا مربوط به معاملاتی غیر از جواهرات و زیورآلات است و مربوط به بازارهای دیگری مثل سکه و طلای آبشده است.

در همین زمینه رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور گفت: ” بازار جواهرات و زیورآلات دچار رکود است و از دلایل آن استقبال کم زوج های جوان از طلا و جواهر است.هوش مالی افراد امروزه بیشتر شده است و دیگر حاضر به پرداخت ۹ درصد مالیات اضافی و ۷ درصد کارمزد برای خرید طلا به منظور سرمایه گذاری نیستند.”

در واقع دلیل کم شدن میل افراد به خرید زیورآلات برای سرمایه گذاری این است که علاوه بر قیمت طلا، باید ۹ درصد مالیات و ۷ درصد کارمزد و حدود ۲ درصد اجرت ساخت پرداخت کنند، که این موارد در زمان فروش طلا در نظر گرفته نمی شود و عملا پس انداز با خرید زیورآلات و جواهرات معنای خود را از دست داده است. یعنی فردی که برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش دارایی خود اقدام به خرید طلای زینتی کند، حداقل باید ۱۶ درصد افزایش قیمت داشته باشد تا به نقطه سر به سر برسد.

xghd Hfani ، طلای آبشده ،سکه، نرخ سکه ، رشد سکه ، طلای زینتی ، جواهرات ، آبشده ، آب شده ، طلا ، بازر ، بازرطلا ، سرمایه گذاری در طلا ، سرمایه گذاری طلا ، ربع سکه ، نیم سکه، سکه امامی ، سکه تمام بهار آزادی ، سکه طرح جدید ، coin ، سکه ، طلای آب شده ، آبشده شنبه ای ، شمش طلا ، عیار طلا ، نرخ طلا ، قیمت طلا

شورای جهانی طلا در آمار خود مربوط به بازار طلای ایران اعلام کرده است که ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۰ تن طلا مصرف داشته است. در سال ۲۰۱۹ ایرانی ها ۴۰ تن شمش و سکه طلا و ۳۰ تن جواهرات و زیورآلات خرید کرده اند. این آمار در حالی منتشر می شود که در گزارش های پیشین این سازمان ایران در سال ۲۰۱۶ زیر ۵ تن خرید شمش و سکه داشته است و در سال ۲۰۱۷ این عدد به ۱۹ تن و در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به بیش از ۷۰ تن رسیده است. این افزایش در خرید شمش و سکه مربوط به هجوم افراد برای خرید طلا در شرایطی که ریال در حال بی ارزش شدن است و افراد به دنبال پناهگاهی برای حفظ دارایی خود هستند. اوج خرید طلا مربوط به دلار ۱۹ هزار تومانی است که به رکورد خرید و فروش ۲۰ تن طلا در یک روز در بازار تهران رسید.

اما این آمار نمی تواند همه معاملات بازار طلا در ایران را پوشش دهد چون در ایران قاچاق طلا به شدت رایج است و همچنین بازار طلای آبشده قابل رهگیری نیست و میزان معاملات آبشده را می توان حدودا حدس زد. اتحادیه طلا و جواهر کشور در آخرین آمار خود از بازار طلا در ایران اعلام کرده است که ۷۰ الی ۸۰ درصد مربوط به طلای آبشده، ۱۵ درصد سکه و مقدار کمی مربوط به جواهرات است.

xghd Hfani ، طلای آبشده ،سکه، نرخ سکه ، رشد سکه ، طلای زینتی ، جواهرات ، آبشده ، آب شده ، طلا ، بازر ، بازرطلا ، سرمایه گذاری در طلا ، سرمایه گذاری طلا ، ربع سکه ، نیم سکه، سکه امامی ، سکه تمام بهار آزادی ، سکه طرح جدید ، coin ، سکه ، طلای آب شده ، آبشده شنبه ای ، شمش طلا ، عیار طلا ، نرخ طلا ، قیمت طلا
چرا خرید طلای آبشده توسط مردم انقدر زیاد شده است؟

بازار طلای آبشده که جدیدا خیلی رونق داشته است پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول دارد و آشنایی بیشتر افراد با مزیت های این بازار باعث شدت گرفتن معاملات شده است. در زیر به طور خلاصه سعی کرده ایم ویژگی های مثبت طلای آبشده برای سرمایه گذاری را ذکر کنیم:

 • مالیات ندارد: هیچگونه مالیاتی بر خرید و فروش طلای آبشده وضع نشده است.
 • اجرت ندارد: طلای آب شده اجرتی بابت ساخت نداد.
 • حمل و نگهداری آسان: نسبت به سایر سرمایه گذاری ها طلای آب شده نگهداری آسان تر و کم هزینه تری دارد.
 • قیمت طلا توسط دولت تعیین نمی شود و دولت نمی تواند تاثیر زیادی بر این بازار داشته باشد(البته قیمت سکه معمولا توسط دولت تعیین می شود).
 • قیمت آبشده و طلا تحت تاثیر مستقیم تغییرات قیمت دلار است و میتواند جایگزینی برای دلار باشد چون هم نوسانات دلار را دارد و هم امکان تقلب در آن کمتر وریسک خیلی کمتری نسبت به دلار متوجه سرمایه گذار می شود.
 • طلا را دارایی شرایط جنگ می گویند، در شرایط بحرانی سیاسی و اقتصادی سرمایه گذاران برای حفظ سرمایه خود به سمت بازارهای با سرمایه گذاری امن مانند فلزات گرانبها و مخصوصا طلا روی می آورند.
 • طلای آبشده به هیچ عنوان کهنه نمی شود و ارزش طلای آن بر اساس نرخ روز محاسبه می شود.
 • طلا تحت هر شرایطی(جنگی ، ریزش شدید قیمت ها و …) قابل فروش است.
 • آب شده در هر جای دنیا می تواند به نقدینگی تبدیل شود.
 • بیش از ۸۰ درصد معاملات طلا در سال ۱۳۹۷ مربوط به خرید طلای آبشده توسط سرمایه گذران است.
 • طلا در اقتصاد ایران: از اول انقلاب اسلامی بیشترین ضریب بازدهی با ریسک کم مربوط به طلا بوده است.

در مجموع با توجه به روند رو به افزایش خرید طلا در ایران و همچنین کاهش روز به روز ارزش پول ملی در ایران و نکاتی که در بالا ذکر شد، خرید طلا برای سرمایه گذاری در شرایط فعلی گزینه مناسبی است و می تواند پناهگاهی امن برای دارایی خانواده های ایرانی باشد.

طلای آبشده، آبشده، آب شده، طلا ، طلای آب شده ، Hfani ، Hf ani، بازر ، طلای بازر ، طلای جهانی ، انس طلا ، بازرطلا ، baazar ، ابشده ، نرخ طلا ، gold ، molten gold ، melted down gold ، facv، قیمت آبشده امروز ، نرخ آبشده ، آبشده فردایی ، پیش بینی قیمت طلا ، قیمت طلا سال 99 ، قیمت طلا 2020 ،
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *