صفر تا صد سرمایه گذاری طلا و سکه در ایران

صفر تا صد سرمایه گذاری طلا و سکه در ایران

در, ۲۳ شهریور, ۱۳۹۸

در گذشته های دور اکثر مردم دنیا برای خرید و فروش به طریق تهاتر( معامله پایاپای)  اقدام می کردند، اگر بخواهیم آن را توصیف کنیم شرح مثال زیر می تواند مفید باشد: در این نوع معامله اگر ماهی فروش یک کیلو گندم می خواست، باید ماهی را با یک کیلو گندم معاوضه می کرد تا معامله مورد قبول هر دو طرف شود اما اگر کشاورز به ماهی احتیاج نداشت ولی به لباس نیاز داشت، معامله انجام نمی شد و ماهی فروش باید به دنبال یک خیاط می بود که نیاز کشاورزی راکه لباس می خواهد تامین کند و ماهی خود را به خیاط می داد و لباس را متناسب با نیاز کشاورز می گرفت تا با گندمِ کشاورز معامله کند.

معامله پایاپای اولین نوع معامله بوده است.

همینطور که شرح داده شد گاهی تجارت سخت و پیچیده می شد، این مشکل ها  سبب شد که آدمیان به دنبال معیاری برای خرید و فروش باشند اما چگونه این معیار را باید انتخاب می کردند؟

برای انتخاب این معیار نیاز بود کالایی که قصد انتخاب آن را داریم دارای ویژگی هایی مانند استاندارد بودن، قابلیت تبدیل به خُرد شدن و کمیاب بودن را داشته باشد. به همین دلیل بشر، طلا را انتخاب کرد اما طلا‌ی پیدا شده معیار مشخصی برای استاندارد، نداشت پس انسان از طریق حکومت ها و ضرب سکه طلا توانست به معاملات رسمیت ببخشد.

پیشینه ضرب سکه در ایران به دوره داریوش اول بر می گردد که با ارزش ترین این سکه ها دریک نام داشت. ضرب سکه ها در عصرهای مختلف وجود داشت تا اینکه در زمان ناصرالدین شاه قاجار، با ورود ماشین ضرب سکه و استاندارد سازی اندازه و وزن طلا نخستین سکه های طلا با عیار ۹۰۰ در ۱۰۰۰ وارد بازار ایران شد.

در سال ۱۳۵۷ با تحولات سیاسی و فرهنگی به وجود آمده، نقش روی سکه ها عوض شود و یک طرف سکه ها نام مبارک حضرت امام علی علیه‌السلام و در طرف دیگر گنبد حضرت امام رضا( ع)  ضرب شدند و این سکه ها وارد چرخه پول و مسکوکات کشور شد.

پس از رحلت امام خمینی( ره) و به مناسبت دومین سالگرد رحلت امام ( ره) سکه های جدیدی با تمثیل مبارک ایشان ضرب شدند که به این نوع سکه‌ ها، سکه تمام تمثیل امام (ره) می گویند.

سکه های ربع بهار آزادی و نیم  بهار آزادی، پس از انقلاب به نوعی به لحاظ شمایل چاپ شده بر روی آن ها تقریبا ثابت مانده اند. به سکه هایی که تا سال ۱۳۶۸ ضرب شده اند سکه تمام بهار آزادی- طرح قدیم- گویند و به سکه هایی که از سال ۱۳۶۸ به بعد، ضرب شده اند سکه تمام با تمثیل امام( ره)  گویند که اصطلاحا در بازار به آن سکه ها، طرح جدید می گویند.

دقت کنید بر طبق عرف ایجاد شده در بازار طی چند سال گذشته، سکه با سال ضرب ۱۳۸۶ معیار معاملات است و سکه با  ضرب سال های پایین تر فقط ارزش طلای آن ها محاسبه می شود.

در بازر بخوانید: تمام آنچه را که باید درباره انواع سکه بهار آزادی بدانیم

سکه، سکه طلا، خرید و فروش سکه طلا، طلای آب شده، فروشگاه اینترنتی طلا، طلای بی اجرت

اما خوب است بدانیم که چرا یک سکه یک گرمی به قیمت ۹۶۹ هزارتومان و قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار ۴۱۸/۶ هزارتومان است؟ (مربوط به تاریخ ۱۳۹۸/۵/۱۶)

سرمایه گذاری، سرمایه گذاری طلا و سکه

برای پاسخ به این سوال لازم است ما با موضوعاتی آشنا شویم که قصد داریم در این متن به آن بپردازیم. در طول تاریخ ۵۰ ساله گذشته ایران ، کشور همیشه با یک تورم همراه بوده است به طوریکه از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۸ تقریبا سکه طلا ۱۴٫۹ برابر شده است و یک گرم طلا نیز، ۱۵٫۵ برابر شده است، همانطور که مشخص است چندین عامل باعث افزایش ۱۵۰۰ درصدی بوده است اما مهمترین عامل، بدون شک افزایش نقدینگی کشور است.

اما نکته‌ای که بنظر جالب می رسد این است که اگر نسبت سکه به طلا در سال ۱۳۸۸ را با نسبت سال ۱۳۹۸ مقایسه کنیم متوجه میشویم: نسبت آن ها در طول این ۱۰ سال، تقریبا کاهش یافته است شاید بتوان این دلیل کاهش را در افزایش سود طلا پیدا کرد به عبارتی دیگر سود، سرمایه گذاری بر طلا نشان داده است که در طی ۱۰ سال گذشته، طلا ، سود بیشتری را داشته است و به همین دلیل بخشی از مردم طلا را بر سکه انتخاب میکنند.
تورم باعث شده که مردم به سمت بازار هایی که بیشترین سود را می دهد، سوق داده شوند. اگر بخواهیم یک سکه یک گرمی طلا را معرفی کنیم برابر است با یک گرم طلای با عیار ۲۲ در حالیکه، عیار یک گرم طلای معمولی ۱۸ است. اگر قیمت یک سکه طلای گرمی را با عیار ۲۲ محاسبه کنیم به عدد ۴۹۶هزار تومان بر می خوریم، اما به چه دلیل قیمت آن ۹۶۹  هزار تومان است که ۴۷۳ هزار تومان قیمتش بیشتر است؟ این تفاوت ناشی از عرضه و تقاضای بازار است که به عبارتی به آن حباب می گویند که یعنی از قیمت پایه خود مقدار‌ش بیشتر است.
در زمان هایی که بازار متلاطم نیست معمولا قیمت چهار تا ربع سکه بیشتر از یک سکه تمام بهار است، یعنی؛ مردم تقاضای بیشتری برای ربع سکه داشته اند و از آن به تعداد بیشتری خرید کرده اند اما در مواقع جهش های بازار، معمولا مردم تمایل بیشتری به خرید سکه تمام دارند زیرا حباب بیشتری گرفته و سیل خریداران بیشتر به سمت سکه تمام هجوم می برند و قیمت آن افزایش می یابد.

حباب سکه طلا گرمی در ایران معمولا وجود دارد.

بهتر است در داخل سبد سرمایه گذاری خود طلا و سکه را قرار دهید (  توصیه می شود در صورت وجود حباب در سکه طلا ار خرید سکه طلا اجتناب کنید. ) اما لازم است توجه کنید که برای سرمایه گذاری بر روی طلا،  طلای خریداری شده زینتی و تزیینی نباشد زیرا مقداری از پول شما در هنگام فروش برای اجرت کم میشود  و در صورتی که مشتاق به خرید طلای تزیینی هستید، حتما توجه به سنگ های بر روی آن داشته باشید زیرا برای فروش، قیمت آن کسر می شود اما سکه نیز همانطور که گفته شد امکان دارد حباب داشته باشد و هنگام خرید و فروش آن با کاهش و یا افزایش قیمت آن مواجه شوید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *