پیش بینی قیمت طلا

    پیش بینی قیمت طلا همیشه دغدغه ما بوده است.اینکه پیش بینی درستی در زمینه خرید یا فروش طلا داشته باشیم.ما ابتدا یک سری مطالب ابتدایی را درمورد طلا و عوامل وابسته به پیش بینی طلا عنوان می کنیم.

   فلزات با ارزش قرن های زیادی در خدمت انسان بوده اند؛ در این بین طلا، به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن برای انسان در زمان های جنگ، تورم و ناامنی های سیاسی شناخته شده است. بنابراین اگر به سرمایه گذاری در طلا در کنار دیگر سرمایه گذاری هایتان به دیده تردید نگاه می کنید، این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. قیمت طلا در ایران به قیمت های جهانی وابسته است و با تغییرات قیمت جهانی طلا تغییر می کند.

    بنابراین برای پیش بینی قیمت طلا بهتر است به عوامل جهانی این فلز گرانبها بپردازیم. در چند سال اخیر قیمت طلا فقط در سال ۲۰۱۸ بود که به کمتر از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس رسید و پس از آن جبران کرده و به قیمت بالاتر از ۱۵۰۰ دلار در هر اونس بازگشت. برای درک بهتر قیمت طلا بهتر است نگاهی به قیمت جهانی طلا از سال ۱۹۶۰ بیاندازیم:

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا

    بر اساس نمودار تغییرات طلا در بالا مشاهده می کنیم که طلا از سال ۲۰۰۱ با حمله تروریستی به برج های تجاری آمریکا روند رشد به خودش گرفته است و تا سال ۲۰۱۰  ادامه پیدا کرده و سپس روند نزولی را در پیش گرفت. اما این روند نزولی تا نوامبر ۲۰۱۵ ادامه یافت و پس از آن طلا همواره روندی رو به رشد داشته است.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا

چه فاکتورهایی را در پیش بینی قیمت طلا در نظر بگیریم؟

     عوامل مختلفی در پیش بینی قیمت طلا موثر است که با تغییرات قیمت طلا مرتبط است؛ از اختلافات منطقه ای بین کشورها تا رقابت های اقتصادی… برای مثال به افزایش تنش در خاورمیانه، جنگ تجاری بین چین و آمریکا و برگزیت  می توان اشاره کرد. این عوامل سرمایه گذاران را در کل دنیا محتاط تر می کند و باعث می شود به سمت سرمایه گذاری های مطمئن تر مانند طلا بروند. بنابراین عومل زیادی بر عرضه و تقاضای طلا در سطح جهانی اثرگذار است و برای پیش بینی دقیق تر قیمت طلا، باید خبرهای لحظه ای را در سطح دنیا دنبال کرد. نباید از این موضوع نیز غافل شد که رقیب اصلی ارزش طلا، اقتصاد آمریکا است؛ به همین دلیل است که فدرال رزرو آمریکا با افزایش نرخ بهره، سرمایه گذاران را نسبت به سرمایه گذاری در بازار طلا بی میل می کند.

    بانک بی ان پی فرانسه(BNP) در تازه ترین تحلیل های خود در مورد طلا نوشته است: گرچه فدرال رزرو آمریکا دوست ندارد به این واقعیت اذعان کند که سیاست های انبساطی پولی را طی ماه های آینده نیز در پیش خواهد گرفت، ولی این یک واقعیت واضح و شفاف است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

    بانک فرانسوی همچنین گفته است که فدرال رزرو آمریکا تا شش ماه نخست ۲۰۲۰ میلادی نرخ بهره را کاهش خواهد داد،گرچه ممکن است در نشست اکتبر خود نرخ بهره را کاهش ندهد ولی این احتمال وجود دارد که تا ژوئن سال ۲۰۲۰ حداقل ۳ بار دیگر نرخ بهره آمریکا کاهش یابد.

    این بدان معناست که نرخ بهره آمریکا تا ژوئن ۲۰۲۰ میلادی به ۱٫۲۵ درصد خواهد رسید که نرخ بهره واقعی اوراق قرضه آمریکا منفی خواهد کرد و در نتیجه آن سرمایه گذاران زیادی را به بازار طلا روانه می کند.

جولیوس بائر تحلیلگر بازار طلا نیز در مورد پیش بینی قیمت طلا گفت: “شواهد بیشتری حاکی از افت رشد اقتصاد جهانی دیده می شود. به احتمال زیاد شاهد رکود جهانی در بخش تولید خواهیم بود و این ریسک وجود دارد این رکود بر بخش خدمات هم حاکم شود. به همین علت است که قیمت طلا با شتاب زیادی رو به رشد است و عوامل بنیادین بازار طلا همچنان مثبت است. در حال حاضر شاهد کندی رشد اقتصاد جهانی، تداوم تنش های تجاری و کاهش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو هستیم. ”

” ئی بی تاکر” مدیر موسسه سرمایه گذاری Metalla Royalty & Streaming در مورد قیمت طلا عنوان کرد: اونس جهانی طلا می تواند با رشد ۵۰ درصدی دیگری روبرو شود که علت اصلی آن رشد فزاینده بدهی های جهان است.

بدهی های کشورهای مختلف به طور فزاینده و خطرناکی رو به افزایش است، بدهی آمریکا به تنهایی روزانه میلیاردها دلار افزایش می یابد و شرکت های بزرگ جهان برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند.

این تحلیلگر ارشد اقتصادی گفت: رشد بدهی های جهان مهمترین عامل افزایش احتمالی قیمت طلا طی ماه ها و سال های آینده خواهد بود. در چنین شرایطی قیمت طلا می تواند به راحتی تا ۵۰ درصد دیگر رشد کند.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا در ایران

    همانطور که در بالا عنوان کردیم  طلا در ایران با قیمت های جهانی تغییر می کند، علاوه بر آن در ایران تورم باعث حباب طلا می شود. اگرچه طبق آمارها قدرت خرید مردم در سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است و مردم تمایل کمتری به خرید طلای زینتی داشته اند، اما همین آمار از رشد فوق سریع بازار معاملات طلای آبشده در ایران خبر می دهد. خرید طلا در سال ۹۹ شکل دیگری به خود گرفته است و بازار طلای سرمایه ای به شدت داغ شده است. سرمایه گذاران طلا در ایران علاوه بر سود حاصل از افزایش قیمت جهانی طلا، سود حاصل از تورم را نیز در ایران خواهند برد. اگر بخواهیم دلیل سوددهی طلا در ایران در سال ۹۹ را بررسی کنیم باید به مقدار تورم و نرخ بهره پایین بانک ها توجه کنیم؛ تورم در این سال ها به میزانی است که سود بانکی نمی تواند آن را جبران کند. به همین دلیل پیش بینی می شود با ادامه روند خرید طلای آب شده و افزایش تقاضا، علاوه بر افزایش قیمت دلاری طلا، در ایران نیز طبق دلایل گفته شده شاهد افزایش قیمت باشیم. بنابراین خرید و نگهداری طلای آب شده(بدون اجرت و بدون مالیات بر ارزش افزوده) در سال ۱۳۹۹ می تواند یک سرمایه گذاری هوشمندانه برای خانواده های ایرانی باشد.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا

آخرین گزارش سایت معتبر www.kitco.com  در سال ۲۰۱۹ میلادی برای پیش بینی قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی

    گروه بانک استرالیا و نیوزیلند (ANZ) اعلام کرد: فلزات گران بها به نظر می رسد برای دومین سال متوالی بتواند بهتر از سایر دارایی ها عمل کند. دلایل زیر می تواند دلیل افزایش قیمت انس طلای جهانی به بالاتر از ۱۶۰۰ دلار در سال ۲۰۲۰ باشد:

  • روند جهانی عبور از دلار به عنوان یک ارز بین المللی همچنان در سطح جهان ادامه دارد و قدرت های اقتصادی با اقدام های مختلف خود در سال ۲۰۱۹ در این راستا حرکت کرده اند، که می تواند در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد. تنش های سیاسی و ژئوپولیتیکی نیز بر این روند دامن می زند و به آن شدت می دهد. یکی از بزرگترین جایگزین های دلار، طلا است.
  • در سال ۲۰۱۹ جنگ تجاری چین و آمریکا و برگزیت مهم ترین اثرگذاران بر بازار طلا بودند و بیشترین تاثیر را بر قیمت این فلز گرانبها داشته اند، اما علاوه بر این دو تنش های سیاسی در سرتاسر جهان نیز سرمایه گذاران را به سمت دارایی های امن مانند طلا کشانده است و این روند نوید افزایش دوباره قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی(۱۳۹۹ شمسی) را به همراه دارد.
  • یکی از مهمترین اتفاقات سال ۲۰۲۰ میلادی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که با توجه به اتفاقات پیش آمده برای دونالد ترامپ، به نظر می رسد آینده ریاست جمهوری آمریکا سناریوهای مختلفی داشته باشد. چون این اتفاق تاثی مستقیم بر بازارهای مالی در سرتاسر دنیا دارد ،سرمایه گذاران در چنین شرایط عدم اطمینان و قطعیت، با احتیاط بیشتری عمل می کنند و به بازارهایی مانند طلا که سرمایه گذاری امن محسوب می شود روی می آورند که می تواند قیمت طلا را افزایش دهد.
  • یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت جهانی طلا، افزایش بی سابقه پوپولیسم و پیچیدگی در روابط کشورهاست که فضای بی اعتمادی و عدم اطمینان اقتصادی ایجاد کرده است.
  • ANZ همچنین اعلام کرد “از جمله مهم ترین عوامل که می تواند بر قیمت انس جهانی طلا(۳۱٫۱ گرم) در سال ۲۰۲۰ اثرگذار باشد، کاهش مداوم ارزش دلار آمریکا در برابر طلا و سایر ارزهاست.”
  • ثابت نگه داشتن نرخ بهره در آمریکا توسط فدرال رزورو باعث می شود سرمایه گذاران به اقتصاد آمریکا تمایل کمتری نشان دهند و سمت دارایی های اصلی مانند طلا بیایند. این عامل می تواند قیمت هر انس طلا را در ۲۰۲۰ بیشتر از ۱۰۰ دلار افزایش دهد.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا

    یکی از مهمترین عوامل روند رو به رشد ذخیره طلا توسط بانک های مرکزی اقتصادهای بزرگ دنیا از جمله: چین، روسیه، هند، ترکیه، برزیل و … است که نشان دهنده تمایل اقتصاد جهانی به سمت دوری از دلار است که باعث افزایش قیمت طلا می شود. این روند در سال ها آتی نیز ادامه دار خواهد بود و کشور های آسیایی مهمترین بازیگران این روند هستند. 

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold