طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

شنبه هر هفته سایت کیتکو، بزرگترین سایت اطلاع رسانی حوزه قیمت طلا در جهان، نظرسنجی بین سرمایه گذاران و فعالین اصلی بازار جهانی با هدف پیش بینی نرخ طلا برگزار می کند. این نظرسنجی را می توان خط مشی بازار طلا در هفته پیش رو دانست. فعالین بازار طلا در سرتاسر جهان چشم به این نظرسنجی دارند و این نظر سنجی را یکی از معیار های تصمیم گیری خود برای سرمایه گذاری در بازار طلا می دانند.

در نظرسنجی های پیشین این سایت همواره درصد بالایی از پیش بینی ها درست بوده است و تاییدی است بر اهمیت این نظرسنجی در بازار طلا. در این نظرسنجی دو گروه مهم از بازیگران بازار شرکت می کنند؛ سرمایه گذاران خرد و تحلیل گران حرفه ای  بازار از وال استریت.

تحلیل گران چه می گویند؟
تحلیل های صعودی طلا

باب هرکورن، معامله گر ارشد بازار مالی، درباره نرخ طلا در این هفته می گوید: ” به نظر من طلا همچنان صعودی خواهد بود، البته عبور از سطح ۱۸۰۰ دلار کمی سخت خواهد بود، اما از این سطح قیمتی عبور خواهد کرد.”

سین لاسک، مدیر صندوق سرمایه گذاری، در مورد قیمت پیش روی طلا گفت: ” قیمت قطعا رو به رشد است. تا زمانی که سیاست فدرال رزرو آمریکا مبنی بر تزریق نقدینگی به بازار باشد، قیمت طلا همچنان رشد خواهد کرد.” او در ادامه تحلیل خود گفت: ” فدرال رزرو تمام سعی خود برای سر پا کردن دوباره اقتصاد آمریکا را به کار خواهد بست؛ به منظور این هدف خرید اوراق قرضه دولتی و تزریق نقدینگی به بازار سهام را در دستور کار دارد. تا زمانی که این موارد ادامه داشته باشد فروش طلا عاقلانه نیست.”

اگرچه او گفت که عده ای از سرمایه گذاران برای ذخیره کردن سود فعلی خود اقدام به فروش خواهند کرد تا بتوانند در قیمت های پایین تر خرید داشته باشند، در مجموع نرخ طلا صعودی است.

پیل فلین، تحلیل گر ارشد بازار، درباره نرخ طلا در هفته پیش رو گفت: ” در این هفته نیز رشد قیمتی خواهیم داشت. دلیل اصلی آن هم افزایش تقاضای طلای فیزیکی در چین و کشورهایی که در حال بازگشایی اقتصادی هستند، است. افزون بر آن سیاست های بانک های مرکزی که تورم زا هستند قیمت طلا را افزایش خواهد داد. اعلام فدرال رزرو مبنی بر پایین نگه داشتن نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۰، نهایتا نرخ طلا را به سمت قله می کشاند.”

جیم وایکوف، تحلیل گر ارشد مالی کیتکو، درباره سرنوشت قیمت طلا می گوید: ” این هفته، هفته صعود است به این معنا که نرخ طلا مقاومتی در برابر صعود نخواهد داشت.”

چارلی ندوس، استراتژیست بازار مالی، درباره قیمت طلا گفت: ” طلا در این هفته یک مقاومت ۱۷۶۰دلاری دارد و پس از آن به رشد خود ادامه خواهد داد. در مجموع این هفته برای طلا، هفته ای مثبت است و به رشد نرخ طلا در این هفته خوش بین هستم.”

فیلیپ استریبل، مدیر استراتژی بازار مالی، درباره قیمت طلا گفت:” قیمت طلا در این هفته متعادل و رو به صعود است. اگر چه تمایل دارم که این را اعلام کنم که بازار سهام در حال ریزش است و مردم به سمت سرمایه گذاری امن می روند، اما در عمل این روند سخت است و باید واقع بینانه تر ببینم. قیمت طلا با یک مقاومت سنگین روبرو است و به سختی از آن می تواند عبور کند.”

تحلیل های قیمت متعادل طلا

آدام باتن، مدیر اجرایی صندوق سرمایه گذاری، درباره قیمت این هفته گفت: ” من قیمت طلا در این هفته را روندی خنثی می بینم. با توجه به نوسانات اخیر در پی بیماری کرونا و آمار مثبت اقتصادی، بازار به شدت احساسی عمل می کند. در بازار احساسی نمی توان تحلیل درستی از رشد و کاهش قیمت ها داشت. افراد بهتر است با احتیاط اقدام کنند تا زمانی که طلا مرز ۱۷۶۰ دلار در هر اونس را عبور کند.”

کوین گردی، مدیر صندوق سرمایه گذاری فونیکس، درباره قیمت طلا گفت: ” قیمت طلا در این هفته متعادل خواهد بود. البته با توجه به تزریق های سنگین نقدینگی (QE)به بازار سهام توسط فدرال رزرو، قیمت طلا در صورت فروش های سنگین هم به میزان زیادی کاهش قیمت نخواهد داشت و تقریبا یک کف قیمتی جدید برای خود ساخته است.”

گردی در ادامه عنوان کرد: ” با اعلام فدرال رزرو مبنی بر کم بودن نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۰ همچنان شاهد رشد قیمتی طلا خواهیم بود. “

آدریان دی، مدیر سرمایه گذاری آدریان دی، درباره قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” قیمت طلا در این هفته بین ۱۶۷۰ دلار تا ۱۷۵۰ دلار در هر اونس نوسان خواهد داشت. طلا به تغییراتی مانند نرخ بهره، ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزها مانند یورو و یوان و ین و بازار سهام حساس است. اما در این هفته روندی متعادل برای آن متصور هستم.”

نتیجه نظرسنجی کیتکو

در نظرسنجی این هفته کیتکو ۱۴ نفر از تحلیل گران حرفه ای وال استریت و ۱۲۸۵ نفر از سرمایه گذاران خرد شرکت کرده اند. نتیجه این نظرسنجی با توجه به اخبار موج جدید کرونا، روندی صعودی برای قیمت طلا را نشان می دهد.

در نظرسنجی این هفته کیتکو از وال استریت ۱۴ نفر شرکت کرده اند که نتایج آن به صورت زیر است:

  • ۱۰ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۷۱% روند صعودی برای نرخ طلا پیش بینی کرده اند.
  • ۴ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۲۹% روند متعادلی برای نرخ طلا در این هفته در نظر گرفته اند.
  • هیج یک از شرکت کنندگان در نظرسنجی روند نزولی برای طلا پیش بینی نکرده اند.

تعداد ۱۲۸۵ نفر از سرمایه گذاران خرد نیز در این نظرسنجی شرکت کرده اند، که نتیجه آن به شرح زیر است:

  • ۷۹۲ نفر یعنی ۶۲% از شرکت کنندگان روندی صعودی برای نرخ طلا پیش بینی کرده اند.پ
  • ۱۸۵ نفر یعنی ۱۴% از شرکت کنندگان نیز روند متعادلی برای نرخ طلا در این هفته در نظر گرفته اند.
  • ۳۰۸ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۲۴% روند نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

لازم به ذکر است که پیش بینی های سایت کیتکو علاوه بر دید کلی نسبت به شرایط فعلی بازار طلا، راهنمایی برای سرمایه گذاری نیز است.

قیمت طلا در ایران به کدام سو می رود؟

قیمت طلا در ایران به سه عامل بستگی دارد:

  1. قیمت ارز(دلار) در بازار آزاد
  2. میزان عرضه و تقاضای طلا در بازار آزاد
  3. قیمت جهانی اونس طلا

کسی که در بازار طلا سرمایه گذاری کند، می تواند از دو اهرم برای سودگیری استفاده کند. سرمایه گذاری طلا علاوه بر سود افزایش نرخ طلا، سود افزایش قیمت ارز را نیز به همراه دارد. در هفته ای که گذشت قیمت طلا شاهد کاهش قیمت و سپس بازگشت به بالای هر گرم ۷۴۰ هزار تومان بوده است. برای هفته پیش رو نیز با توجه به روند پیش بینی شده برای اونس جهانی طلا، می توان روندی صعودی برای قیمت طلای داخلی در نظر گرفت. برای سرمایه گذاری در این بازار هر سه عامل ذکر شده در بالا مهم است و بهتر است در نظر گرفته شود.

مطالب ذکر شده در بالا ترجمه از سایت معتبر کیتکو است و بازر هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود و زیان سرمایه گذاری کاربران ندارد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold