پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو؛ آیا طلا از ۲۰۰۰ دلار می تواند عبور کند؟

بازار کنونی طلا اینگونه است که بهترین عملکرد ماهانه خود را از ۸ سال گذشته به ثبت رسانده است، اما اگرچه در بازار آزاد همچنان قویا به رشد قیمت طلا امیدوارند، تحلیل گران وال استریت نسبت به رشد قیمت طلا در هفته پیش رو و عبور از سقف ۲۰۰۰ دلاری دچار تردید شده اند.

مشاهدات بازار در این هفته نشان می دهد که به اندازه هفته های گذشته، نظر به رشد طلا مخصوصا در بین تحلیلگران وال استریت ضعیف شده است. نسبت به نظرسنجی های هفته های گذشته، نظرسنجی این هفته از بین تحلیل گران وال استریت اندکی ضعیف تر نشان می دهد و امید ها به رشد فروکش کرده است.

اما در بخش سرمایه گذاران خرد تصورات به گونه ای دیگر است و نظرها همچنان به رشد قیمت طلا است، چراکه هجوم سرمایه گذاران خرد به این بازار همزمان با رسیدن به قله قیمتی آن، همچنان سرمایه گذاران خرد را به افزایش قیمت طلا امیدوار کرده است.

در مجموع اگرچه کمی نسبت به هفته های گذشته آمار رشد طلا، ضعیف تر شده است، اما بیشتر تحلیل گران اعتقاد دارند که طلا یک اصلاح قیمتی(کاهش قیمت) موقتی خواهد داشت و سپس به رشد خود ادامه می دهد. چراکه دلایل قدرتمندی برای رشد قیمت طلا به بیش از  ۲۰۰۰ دلار هنوز وجود دارد.

وینبرگ، رئیس بخش تحقیق تجاری کامرزبانک، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” قیمت طلا با رسیدن به ۲۰۰۰ دلار رشد خوبی داشته است و به جذابیت بازار طلا افزوده است. اما با رسیدن طلا به این سطح عده ای از سرمایه گذاران ممکن است به دنبال ذخیره سود خود باشند، که برای مدت کوتاهی قیمت طلا را کاهش خواهد داد. اما شواهدی که در بازار هست همچنان از افزایش قیمت طلا پشتیبانی می کند، دلایلی نظیر سیاست های مالی بانک های مرکزی در سرتاسر دنیا در شرایط کرونا و کاهش ارزش پول های کشور ها و همچنین دلار، قیمت طلا را افزایش خواهد داد.”

در هفته ای که گذشت هر دو تحلیل گران در وال استریت و بازار آزاد، به افزایش قیمت طلا رای داده بودند که در پایان هفته شاهد درست بودن این نظرسنجی بوده ایم، این برای هفتمین هفته پشت سر هم است که نتیجه نظرسنجی رو به رشد نشان می دهد. در بازار جهانی طلا انس جهانی برای دومین هفته پیاپی رشد ۵ درصدی را به ثبت رسانده است.

پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
تحلیل گران بازار جهانی چه می گویند؟

جرج گرو، مدیر گروه سرمایه گذاری RBC، درباره روند پیش روی قیمت طلا در این هفته گفت: “با رشد قیمتی که طلا در این چند ماهه از خود نشان داده است، بعید است که قیمت ها ریزش شدید داشته باشد، دلیل  اصلی آن این است که با چاپ پولی که کشورها در شرایط کنونی دارند، طلا بهترین گزینه برای حفظ ارزش دارایی شان حساب می شود.” همچنین هشدار داد: ” شرایط کنونی به دلیل رسیدن طلا به سقف تاریخی خود ممکن است کمی نوسانی باشد و بهتر است سرمایه گذاران با این دید به سرمایه گذاری بپردازند.”

فیلیپ استریبل، مدیر استراتژی سرمایه گذاری، در مورد پیش بینی قیمت طلا در این هفته اینطور به کیتکو می گوید:” سرمایه گذاران نگران نوسان قیمت طلا و کاهش موقتی آن نباشند، چراکه با توجه به شرایط کنونی خرید طلا گزینه جذابی است و قیمت طلا افزایشی است. البته منظور من از خرید طلا این نیست که در سقف ۲۰۰۰ دلاری خرید کنید، بلکه با توجه به نوسانی که شاهد خواهیم بود، در محدوده ۱۹۰۰ خرید داشته باشید.”

تحلیل گرانی که به روند متعادل طلا در هفته پیش رو رای داده اند، سقف ۲۰۰۰ دلاری را برای اونس طلا یک مانع دیده اند و عبور از آن را در شرایط کنونی امکان پذیر نمی دانند.

لوکمان اتونگا، تحلیل گر ارشد FXTM، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت:” طلا با نزدیک شدن به سقف ۲۰۰۰ دلاری در هفته گذشته، از سقف تاریخی خود عبور کرده است. طلا به میزان زیادی رشد کرده است و نیاز است تا کمی اصلاح قیمتی داشته باشد و برای حرکت های بعدی آماده شود. بنابراین قیمت طلا در بلندمدت رو به افزایش است و در کوتاه مدت کاهش می یابد و نوسانی خواهد بود.”

پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
نتیجه نظرسنجی این هفته کیتکو

در نظرسنجی این هفته کیتکونیوز، دو گروه از وال استریت و بازار آزاد شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

در این نظر سنجی ۲۰۷۵ نفر از سرمایه گذاران خرد بازار آزاد شرکت کرده اند که

  • ۱۳۷۵ نفر معادل ۶۶% از شرکت کنندگان به رشد قیمت طلا رای داده اند،
  • ۳۱۵ نفر معادل ۱۵% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای هفته آتی پیش بینی کرده اند،
  • ۳۸۵ نفر معادل ۱۹% از شرکت کنندگان روندی نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

همچنین ۱۷ نفر از سرمایه گذاران و تحلیل گران حرفه ای وال استریت( بازار سهام) هم در این نظرسنجی شرکت کرده اند که

  • ۱۰ نفر معادل ۵۹% از شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا در این هفته رای داده اند،
  • ۴ نفر معادل ۲۴% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای قیمت این هفته در نظر گرفته اند،
  • ۳ نفر معادل ۱۸% از شرکت کنندگان روند نزولی را برای قیمت در نظر گرفته اند.
شرایط بازار طلا در ایران چگونه است؟

قیمت طلا در ایران همواره سه اهرم دارد:

  1. قیمت ارز(دلار)
  2. قیمت انس جهانی طلا
  3. میزان تقاضا در بازار طلا

ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا  و جواهر تهران، درباره قیمت طلا در ایران گفت: ” با توجه به نوسانات بازار تقاضا برای خرید سکه و طلای آب شده افزایش یافته است. همچینن تقاضا برای منسوجات طلا همچنان ضعیف است در صورتی که رشد قیمت ارز باعث خرید بیشتر طلای آب شده و سکه شده است.”

قیمت دلار بر قیمت طلا تاثیر زیادی دارد؛ با توجه به اخبار سیاسی منتشر شده در چند وقت اخیر، به نظر می رسد ریزش قیمت دلار محتمل باشد. اخباری مانند اولین تراکنش از کانال مالی سوئیس به ایران، خبرهایی از آزادسازی منابع ایران در کره جنوبی، وام ۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی به ایران و اخباری دیگری که شاید بتواند قیمت ارز را تحت تاثیر بگذارد. بنابراین مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشت قیمت دلار در ایران است که می تواند قیمت طلا را کاهش دهد.

طلای آب شده در هفته اول مرداد بیشترین بازده را با ۱۴% در بین سایر بازار ها نظیر بورس، دلار و سکه به ثبت رسانده است و همین دلیلی شده است که تقاضا برای طلای آب شده و سکه افزایش داشته باشد. چون در چند هفته اخیر هر سه اهرم طلا در ایران( قیمت دلار، قیمت انس جهانی، تقاضای طلا) رو به افزایش بوده است و دلیلی بر بیشترین سودهی در بین بازار ها شده است.

اگر قیمت ارز در ایران کاهش داشته باشد، بازهم می توان امیدوار به اهرم دیگر، یعنی قیمت اونس جهانی طلا بود که در صورت کاهش احتمالی قیمت دلار، اونس جهانی طلا جبران خواهد کرد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold