آب شده

شنبه هر هفته سایت کیتکو، بزرگترین سایت اطلاع رسانی حوزه طلا در جهان، نظرسنجی بین سرمایه گذاران و فعالین اصلی بازار جهانی با هدف پیش بینی قیمت طلا برگزار می کند. این نظرسنجی را می توان خط مشی بازار طلا در هفته پیش رو دانست. فعالین بازار طلا در سرتاسر جهان چشم به این نظرسنجی دارند و این نظر سنجی را یکی از معیار های تصمیم گیری خود برای سرمایه گذاری در بازار طلا می دانند.

در نظرسنجی های پیشین این سایت همواره درصد بالایی از پیش بینی ها درست بوده است و تاییدی است بر اهمیت این نظرسنجی در بازار طلا. در این نظرسنجی دو گروه مهم از بازیگران بازار شرکت می کنند؛ سرمایه گذاران خرد و تحلیل گران حرفه ای  بازار از وال استریت.

در پیش بینی هفته قبل بازار طلا، سرمایه گذاران به رشد قیمت طلا رای داده بودند که تا روز جمعه روند صعودی داشت اما در روز جمعه و با اعلام آمار اشتغال آمریکا روند طلا بازگشت و شاهد کاهش قیمت طلا بودیم.

در واقع آمار جدید منتشر شده افزایش ۲.۵ میلیونی تعداد مشاغل در بخش غیر کشاورزی آمریکا است که نشانه ای از بازگشت اقتصاد آمریکا است. رشد بازار سهام آمریکا نیز از دیگر عواملی است که در چند ماه گذشته نشانه بازگشت اقتصاد آمریکا به روند پیش از کرونا است. این بازگشت اقتصادی آمریکا به معنای عبور از بحران و کاهش دارایی های امن مانند طلا است. پیش بینی این هفته از این جهت اهمیت دارد که تقابل بازگشت اقتصادی آمریکا و حجم زیاد نقدینگی در جریان این کشور است. نظر تحلیل گران این است که اگرچه با آمار مثبت اقتصا آمریکا قیمت طلا در کوتاه مدت کاهش می یابد، اما در بلند مدت به دلیل حجم زیاد بدهی دولت ها و خصوصا دولت آمریکا، چرخش به سمت دارایی امن مثل طلا بیشتر خواهد بود.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، baazar ، بازر طلا ، طلای بازر
تحلیل گران چه می گویند؟

کولین سینزیسکی، استراتژیست ارشد بازار، درباره روند این هفته طلا می گوید:” هفته پیش رو روند طلا کاهشی خواهد بود. همچنین هفته گذشته شاهد کاهش قیمت سهام شرکت های تولید طلا بودیم که می تواند تاییدی بر کاهش قیمت هفته آتی باشد.”

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار مالی، درباره قیمت طلا عنوان کرد:” احتمال ریزش قیمت طلا در هفته آتی وجود دارد. با توجه به روند تکنیکالی قیمت طلا و روند چند هفته اخیر، احتمالا قیمت طلا در هفته آتی ریزشی خواهد بود. با توجه به اینکه روند صعود قیمتی طلا به کمتر از مقدار میانگین ۵۰ روزه خود رسیده است، احتمال کاهش قیمت دیده می شود. روند صعودی قیمت طلا تغییر کرده است و روند آتی ریزشی است.”

جیم وایکوف، تحلیل گر ارشد کیتکو، در این باره عنوان کرد:” قیمت طلا در هفته آتی روند نزولی پیش رو دارد و دلیل اصلی آن هم بازگشت بازار سهام آمریکا و نشانه های بهبود اوضاع اقتصادی این کشور است.”

آدام باتن، مدیر صندوق سرمایه گذاری، درباره قیمت هفته آتی طلا عنوان کرد:” بزرگترین ریسک بازار طلا برای هفته آتی این است که فدرال رزور آمریکا( بانک مرکزی آمریکا) عنوان کند که اوضاع اقتصادی آمریکا آنقدر ها هم بد نیست و در حال بهبود است. اگر این اتفاق رخ دهد قیمت طلا در کوتاه مدت ریزش خواهد داشت. البته در بلند مدت این روند به نفع طلا است و قیمت طلا صعودی خواهد بود.”

ریچارد بریکر، نویسنده و تحلیل گر بازار مالی، درباره قیمت طلا عنوان کرد:” قیمت طلا روند نزولی دارد و به سطح ۱۶۶۵ دلار در هر اونس خواهد رسید.” بریکر درباره دلیل تحلیل خود عنوان کرد:” بعد از رشد چشم گیر طلا، قیمت طلا در حال کاهش است. این هم به دلیل روند بازگشت اقتصادی آمریکا و نشانه های بهبود اقتصاد آمریکا است. البته نباید در فروش طلا عجله کرد زیرا هر لحظه ممکن است که روند نزولی تمام شده و طلا به صعود خود بازگردد و دلیل آن هم روند رو به رشد تعداد مبتلایان کرونا در آمریکا است.”

فیلیپ استریپ، مدیر استراتژی بازار، درباره قیمت طلا عنوان کرد:”روند قیمت طلا همچنان رو به رشد خواهد بود؛ زیرا برای بازگشت اقتصادی و بهبود شرایط اقتصادی، بانک مرکزی آمریکا نقدینگی زیادی به بازار تزریق کرده است که هنوز تورم ناشی از این تزریق مالی به بازار ها نرسیده است. با توجه به حجم نقدینگی و میزان بدهی آمریکا روند کلی طلای جهانی رو به رشد خواهد بود.”

باب هابرکورن، تحلیل گر بازار مالی، عنوان کرد:” اگرچه این هفته قیمت طلا کاهش یافت. اما دارویی که فدرال رزرو برای تسکین اقتصادی تجویز کرده است هنوز تمام پیامد های خود را نشان نداده است. نقدینگی تزریق شده به اقتصاد روند آتی طلا را رو رشد کرده است و انتظار افزایش قیمت طلا در ماه های آتی را داریم.”

جرج گرو، مدیر اجرایی شرکت سرمایه گذاری، درباره قیمت طلا گفت:” در این هفته خریداران طلا بر فروشندگان پیشی خواهد گرفت. دلیل اصلی آن هم تورم ناشی از تزریق سنگین مالی به بازار های اقتصادی در دوران کرونا است. مهم ترین خبرهایی که در روزهای پیش رو بر قیمت طلا اثر گذار خواهد بود مواردی مانند: تنش اقتصادی بین چین و آمریکا، تنش های خاورمیانه و خبرهای شیوع کرونا در جهان است.”

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
نظرسنجی چه می گوید؟

در نظرسنجی این هفته کیتو  ۱۷ نفر از تحلیل گران وال استریت و ۱۳۶۷ نفر از سرمایه گذاران خرد شرکت کرده اند که نتیجه این نظرسنجی به شرح زیر است:

از بین ۱۷ نفر شرکت کننده از وال استریت:

  • ۸ نفر معادل ۴۷% به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
  • ۶ نفر معادل ۳۸% به کاهش قیمت طلا رای داده اند.
  • ۳ نفر معادل ۱۸% نیز روند متعادلی برای هفته آتی در نظر دارند.

از بین ۱۳۶۷ نفر شرکت کننده از سرمایه گذاران خرد در این نظر سنجی نتایج زیر حاصل شده است:

  • ۸۴۲ نفر معادل ۶۲% روند رو به رشد برای قیمت طلا پیش بینی کرده اند.
  • ۲۸۲ نفر معادل ۲۱% روند نزولی برای قیمت طلا برای هفته آتی پیش بینی کرده اند.
  • ۲۴۳ نفر معادل ۱۸% روندی خنثی برای هفته پیش رو در نظر گرفته اند.

 

قیمت طلا در بازار ایران افزایش می یابد یا کاهش؟

قیمت طلا در بازار ایران از روند قیمت جهانی طلا جدا نیست و با تغییرات قیمت انس طلا، قیمت طلا در ایران تغییر می کند. با توجه به روند چند وقت اخیر و ثبات نسبی در بازار طلا و دلار ایران، در هفته آتی نیز تغییر خاصی در بازار نخواهیم داشت و تنها تغییرات انس جهانی می تواند قیمت طلا در ایران را افزایش و یا کاهش دهد. سرمایه گذاران بهتر است برای خرید و فروش خود به قیما های انس جهانی توجه کنند. در مجموع اگر در هفته آتی در بازار ارز تغییری ایجاد نشود، قیمت طلا در محدوده فعلی خود باقی خواهد ماند.

اپلیکیشن بازر