شنبه هر هفته سایت کیتکو، بزرگترین سایت اطلاع رسانی حوزه طلا در جهان، نظرسنجی بین سرمایه گذاران و فعالین اصلی بازار جهانی با هدف پیش بینی قیمت طلا برگزار می کند. این نظرسنجی را می توان خط مشی بازار طلا در هفته پیش رو دانست. فعالین بازار طلا در سرتاسر جهان چشم به این نظرسنجی دارند و این نظر سنجی را یکی از معیار های تصمیم گیری خود برای سرمایه گذاری در بازار طلا می دانند.

در نظرسنجی های پیشین این سایت همواره درصد بالایی از پیش بینی ها درست بوده است و تاییدی است بر اهمیت این نظرسنجی در بازار طلا. در این نظرسنجی دو گروه مهم از بازیگران بازار شرکت می کنند؛ سرمایه گذاران خرد و تحلیل گران حرفه ای  بازار از وال استریت.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

تحلیل گران چه می گویند؟

فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازار مالی، درباره قیمت طلا عنوان گرد: ” فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا) در تلاش است که ارزش دلار در برابر سایر ارز ها را کاهش دهد تا بتواند صادرات آمریکا را افزایش دهد و شرایط اقتصادی آمریکا را به شرایط قبل از کرونا بازگرداند. دلار ضعیف از افزایش قیمت طلا حمایت می کند.”

جیم وایکوف، استراتزیست ارشد بازار کیتکو، درباره قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” قیمت طلا همچنان صعودی است. طلا توانسته است در شرایطی که بازار سهام در کشورهای مختلف رو به رشد است، روند صعودی خود را حفظ کند.”

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار، یکی از تحلیل گران بزرگ وال استریت درباره قیمت طلا گفت: ” پیش بینی من از قیمت طلا در محدوده ۱۷۶۰ دلار است. قیمت طلا همچنان صعودی است.”

آدام باتن، مدیر صندوق سرمایه گذاری، درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت: ” طلا در چند وقت اخیر به عنوان یک دارایی امن به خوبی عمل کرده است. طلا توانسته خود را در محدوده قیمتی ۱۷۰۰ دلار حفظ کند و روند رو به رشد خود را علی رغم رشد بازار سهام حفظ کند.”

ریچارد بیکر، سردبیر مجله یورکا، پیش بینی کرده است که قیمت طلا در این هفته تا ۱۷۶۰ دلار در هر اونس برسد، همچنین قیمت طلا تا پایان سال ۱۸۰۰ دلار در هر اونس خواهد بود. با توجه به پایین بودن نرخ بهره بانکی در کشورهای مختلف و رشد همزمان قیمت طلا با بازار سهام، باید منتظر رشد قیمت طلا در روزهای پیش رو باشیم.

او درباره روند قیمتی طلا در هفته پیش رو عنوان کرد: ” بازار سهام و بازار طلا در زمان های بحران با هم رشد دارند، در شرایط عادی رشد این بازار ها با یکدیگر رخ نمی دهد و عکس همدیگر رشد می کنند. این که این دو با روند یکسانی از خود نشان می دهند می تواند علامت نااطمینانی اقتصادی بین سرمایه گذاران باشد. علی رغم بازگشایی دوباره اقتصاد در آمریکا و اطلاعات خوش بینانه ای که از روند اقتصادی در چند وقت اخیر گزارش شده است ، همچنان نگرانی از بازگشت موج دوم کرونا در آمریکا وجود دارد و سرمایه گذاران موقعیت خود را در بازار طلا حفظ کرده اند.”

آدریان دی، مدیر صندوق سرمایه گذاری، درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت: ” روند هفته آتی قیمت طلا رو به کاهش می بینم. البته در طولانی مدت قیمت طلا روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد. اما با توجه به روند رو به رشد بازار سهام آمریکا، قیمت طلا احتمالا کاهش داشته باشد.”

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

نتیجه نظرسنجی کیتکو

در نظرسنجی این هفته کیتکو ۱۶ نفر از تحلیل گران حرفه ای وال استریت و ۱۲۹۹ نفر از سرمایه گذاران خرد شرکت کرده اند. نتیجه این نظرسنجی با توجه به اخبار موج جدید کرونا، روندی صعودی برای قیمت طلا را نشان می دهد.

در نظرسنجی این هفته کیتکو از وال استریت ۱۶ نفر شرکت کرده اند که نتایج آن به صورت زیر است:

  • ۹ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۵۶% روند صعودی برای قیمت طلا پیش بینی کرده اند.
  • ۲ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۱۳% روند متعادلی برای قیمت طلا در این هفته در نظر گرفته اند.
  • ۵ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۳۱% روند نزولی برای قیمت طلا در این هفته در نظر گرفته اند.

تعداد ۱۲۹۹ نفر از سرمایه گذاران خرد نیز در این نظرسنجی شرکت کرده اند، که نتیجه آن به شرح زیر است:

  • ۶۸۸ نفر یعنی ۵۳% از شرکت کنندگان روندی صعودی برای قیمت طلا پیش بینی کرده اند.پ
  • ۳۰۲ نفر یعنی ۲۳% از شرکت کنندگان نیز روند متعادلی برای قیمت طلا در این هفته در نظر گرفته اند.
  • ۳۰۹ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۲۴% روند نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

لازم به ذکر است که پیش بینی های سایت کیتکو علاوه بر دید کلی نسبت به شرایط فعلی بازار طلا، راهنمایی برای سرمایه گذاری نیز است.

قیمت طلا در ایران به کدام سو می رود؟

قیمت طلا در ایران به سه عامل بستگی دارد:

  1. قیمت ارز(دلار) در بازار آزاد
  2. میزان عرضه و تقاضای طلا در بازار آزاد
  3. قیمت جهانی اونس طلا

کسی که در بازار طلا سرمایه گذاری کند، می تواند از دو اهرم برای سودگیری استفاده کند. سرمایه گذاری طلا علاوه بر سود افزایش قیمت طلا، سود افزایش قیمت ارز را نیز به همراه دارد.

قیمت ارز (دلار) در ایران به میزان زیادی به خبرهای سیاسی کشور بستگی دارد. با توجه به اتفاقات چند وقت اخیر در ایران و تنش های بین ایران و آمریکا، قیمت ارز نیز روندی رو به رشد به خود گرفته است. برای هفته پیش رو نیز با توجه به روند پیش بینی شده برای اونس جهانی طلا، می توان روندی صعودی برای قیمت طلای داخلی در نظر گرفت. برای سرمایه گذاری در این بازار هر سه عامل ذکر شده در بالا مهم است و بهتر است افراد اخبار بازارهای مختلف و مخصوصا اخبار سیاسی را در نظر بگیرند.

مطالب ذکر شده در بالا ترجمه از سایت معتبر کیتکو است و بازر هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود و زیان سرمایه گذاری کاربران ندارد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold