اگرچه نظر کلی جمعی به افزایش قیمت طلا در این هفته است، اما روند ریزش نیز غیر محتمل نیست. پس از اینکه طلا رشد زیادی در هفته های گذشته تجربه کرده است و به بیش از ۲۰۰۰ دلار رسیده است، بازار نیاز به استراحت کوتاهی دارد تا بتواند روند صعودی خود را ادامه دهد. با وجود رشد قیمت طلا و رسیدن به ۲۰۰۰ دلار در هر اونس و ثبت رکورد های جدید قیمت اونس جهانی طلا، اما همچنان اصلاح و کاهش موقتی قیمت ذات بازار سالم است و کاهش قیمت طلا نیز پس از رشد در چند هفته متوالی، نشان از سلامتی بازار است.

در واقع اگرچه روند کلی بازار طلا در چند هفته اخیر رو به رشد بوده است، اما ریزش قیمت طلا نمی تواند نشان از ضعف در بازار و ریزش بلند مدت باشد، چراکه قیمت طلا همچنان از عوامل بینادی قدرتمندی پشتیبانی می کند.

پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

تحلیل گران بازار طلا چه می گویند؟

آدام باتن، استراتژیست مالی، درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت:

” روند بسته های کمک اقتصادی آمریکا به اقتصاد در کنگره متوقف شده است، در چنین شرایطی فرصتی برای رشد طلا بدست آمده است. طلا می تواند به سطوح بعدی قیمتی صعود کند و روند کلی بازار رو به رشد است. سطح بعدی قیمت طلا ۲۱۰۰ دلار خواهد بود.”

ریچارد بیکر، تحلیل گر مالی یورکا، درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت:

” طلا به دلیل آمار اشتغال آمریکا در ماه ژولای کمی عقب نشینی داشته است، چرا که آمار اعلامی بیشتر از حد انتظار بوده است و همین دلیلی بر کاهش احتمالی کنونی قیمت طلا شده است. اما برای هفته های آتی من همچنان طلا را قدرتمند می بینم و منتظر سطح بعدی ۲۱۰۰ دلاری برای هر اونس طلا هستم. به دلایل بنیادی برای نقره نیز اونس ۳۰ دلاری را پیش بینی می کنم.”

دلایل اصلی افزایش قیمت طلا همچنان به قوه خود باقی است، مواردی نظیر: خلق نقدینگی دلاری بدون پشتوانه، نرخ بهره های پائین، افزایش تنش های منطقه ای در خاورمیانه و کل جهان و انتخابات آتی آمریکا، از جمله مواردی هستند که همچنان قیمت طلا را در مسیر صعودی نگه می دارند.

” در ایالات متحده شاهد انتخابات در ماه های آتی هستیم که در کنار مواردی نظیر تنش های منطقه ای،  از کنترل خارج شدن ویروس کرونا که باعث کند شدن رشد اقتصادی می شود و در نهایت تنش های رو به افزایش بین چین و آمریکا باعث قدرت گرفتن بیشتر رشد طلا خواهد شد.”

همچنین در ادامه عنوان کرد:” نرخ بهره اوراق ۵ ساله و ۱۰ ساله دولت ایالات متحده منفی شده است که یک نشانه مثبت برای رشد قیمت طلا در ماه ها و سال های آتی خواهد بود.”

جیم وایکوف، آنالیزگر بازار مالی، درباره پیش بینی قیمت طلا گفت:” هرگونه کاهش قیمت در فلز زرد در هفته آتی به معنای اتمام روند رو به رشد قیمت طلا نخواهد بود. تحلیل های بنیادی همچنان روند رو به رشد برای طلا نشان می دهد و اینکه بازار در هفته آتی احتمالا یک اصلاح قیمت( کاهش قیمت) داشته باشد نشان از سلامت بازار است.”

در ادامه عنوان کرد:” اما شرایط بازار به گونه ای است که پس از اصلاح کوتاه مدت( کاهش قیمت)، سرمایه گذاران زیادی در انتظار ورود به بازار هستند. کاهش قیمت طلا نمی تواند این واقعیت را که بانک مرکزی آمریکا در حال چاپ حجم زیادی از دلار است را کتمان کند و بزودی قیمت طلا به روند صعودی خود باز خواهد گشت.”

کوین گریدی، مدیر سرمایه گذاری فونیکس، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده گفت:

” شاهد خروج خریداران از بازار طلا هستیم و همزمان قیمت طلا نیز کاهش می یابد. این می تواند آماده سازی برای یک شتاب دیگر در قیمت طلا باشد. سرمایه گذاران زیادی پس از رشد متوالی طلا منتظر اصلاح قیمت موقتی هستند تا بتوانند به وارد این بازار شوند. سیاست های پولی و مالی بانک های مرکزی آمریکا، نرخ بهره پایین و نزدیک به صفر برخی کشورها و بسته های محرک اقتصادی خیلی زیادی که در ایالات متحده و سایر کشورها به بازار تزریق شده است، ارزش دلار را بیش از پیش کاهش داده اند که قیمت طلا را افزایش خواهد داد.”

گریدی همچنین عنوان کرد که قیمت طلا در هفته های آتی کاهش موقتی را تجربه خواهد کرد که اگر به زیر ۲۰۲۵ دلار در هر اونس برسد، می تواند ریزش های بیشتری داشته باشد.”

پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
نتیجه نظرسنجی این هفته کیتکو

در نظرسنجی این هفته کیتکونیوز، دو گروه از وال استریت و بازار آزاد شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

در این نظر سنجی ۲۴۳۰ نفر از سرمایه گذاران خرد بازار آزاد شرکت کرده اند که

  • ۱۶۷۰ نفر معادل ۶۹% از شرکت کنندگان به رشد قیمت طلا رای داده اند،
  • ۳۲۷ نفر معادل ۱۳% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای هفته آتی پیش بینی کرده اند،
  • ۴۳۳ نفر معادل ۱۸% از شرکت کنندگان روندی نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

همچنین ۱۷ نفر از سرمایه گذاران و تحلیل گران حرفه ای وال استریت( بازار سهام) هم در این نظرسنجی شرکت کرده اند که

  • ۷ نفر معادل ۴۱% از شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا در این هفته رای داده اند،
  • ۳ نفر معادل ۱۸% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای قیمت این هفته در نظر گرفته اند،
  • ۷ نفر معادل ۴۱% از شرکت کنندگان روند نزولی را برای قیمت در نظر گرفته اند.
پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

قیمت طلا در ایران چگونه است؟

در مقاله های پیش بینی قیمت طلا بارها اهرم های موثر بر قیمت طلا را عنوان کرده ایم:

  1. قیمت دلار در ایران
  2. قیمت اونس جهانی طلا به دلار
  3. میزان تقاضای طلا در بازار ایران

در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت اونس جهانی طلا بودیم که رشد قیمت طلای داخلی را به دنبال داشته است، اما روز جمعه با شنیده شدن اخبار گشایش اقتصادی و کاهش قیمت دلار در ایران قیمت طلا نیز کاهش پیدا کرد. با توجه به اینکه اونس جهانی طلا رشد زیادی داشته است و نیاز به اصلاح موقتی (کاهش قیمت) دارد، احتمالا قیمت اونس جهانی با شروع هفته کاری در کشورهای غربی کاهش خواهد یافت و این کاهش همزمان با اخبار گشایش اقتصادی در ایران و کاهش قیمت دلار خواهد بود که نهایتا می تواند تاثیر زیادی بر کاهش قیمت طلا در شروع هفته میلادی داشته باشد.

بنابراین برای پیش بینی قیمت طلا در هفته آتی بهتر است به بازار جهانی طلا پس از بازگشایی در روز دوشنبه توجه کنیم که در صورت کاهش قیمت طلا بر بازار ایران هم تاثیر خواهد داشت. قیمت دلار نیز به گفته مکرر مسئولین کاهش خواهد یافت که باید منتظر واکنش بازار به این گفته ها باشیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت:

با افت بهای انس جهانی طلا و کاهش قیمت ارز(دلار) در ایران، شاهد کاهش قیمت سکه و طلای آب شده در کشور هستیم، امروز نیز کاهش قیمت ها ادامه داشته است و قیمت سکه طلا از کانال ۱۱ میلیونی بازگشت. در پی تغییر جهت بازار طلا در این هفته، قیمت طلا حدود ۱۰۰ هزار تومان در هر گرم (۱۸ عیار) کاهش یافته است. سکه نیز با افت ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی وارد کانال ۱۰ میلیون تومانی شده است.

وی درباره میزان تقاضای بازار طلا عنوان کرد: با افت قیمت ها، امروز تعداد تعداد فروشندگان نسبت به خریداران اندکی بیشتر شده است و حجم فروش خیلی افزایش یافته است.

پیش بینی قیمت طلا از زبان رئیس اتحادیه طلا و جواهر

محمدولی درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده تا پایان هفته سوم مرداد خاطرنشان کرد: اگرچه پیش بینی وضعیت بازار حتی برای یک ساعت امکان پذیر نیست، اما با روند نزولی که بازار طلا از روز گذشته در پیش گرفته، انتظار می رود تا پایان هفته جاری شاهد کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه باشیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی، جناب آقای همتی، تاکید کرده است که قیمت ارز بالا است و نرخ واقعی پایین تر از رقم فعلی است، بنابراین با کنترل بیشتر بازار ارز، شاهد ثبات در بازار طلا و سکه خواهیم بود.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold