طلای جهانی پس از پشت سر گذاشتن دو هفته نزولی پشت سر هم، اکنون می تواند فرصت خوبی به سرمایه گذاران در این بازار بدهد. این هفته یک هفته حساس برای فلز زرد است، چراکه می تواند از ۱۹۰۰ دلار در هر اونس نیز کمتر شود و یا اینکه به مسیر صعودی خود بازگردد.

با کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزها، قیمت طلا افزایش خواهد داشت و اکنون نیز دلار در ضعیف ترین حالت خود قرار دارد. فشار فروش طلا پس از اعلام ثبت رسمی واکسن کرونا توسط روسیه، همچنان ادامه دارد و باعث ریزش قیمت از بالاترین سطح تاریخی خود شد. طلا پس از ریزش دو هفته ای، اکنون فرصت خوبی برای سرمایه گذاری به وجود آورده است.

فشار فروش طلا که از دو هفته قبل و با رسیدن قیمت طلا به بالاترین سطح تاریخی خود، با اعلام ساخت واکسن کرونا ریزش خود را شروع کرد.

پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

کارشناسان بازار طلا درباره شرایط این هفته بازار چه نظری دارند؟

هوگ، کارشناس بازارهای مالی درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت: “روند کلی بازار تغییری نکرده است و همچنان مثبت است. علاوه بر این بیشتر سرمایه گذاران طلا را زیر قیمت ۱۹۰۰ دلار خریداری کرده اند و اکنون در سود هستند. این عوامل به دلیل کاهش ارزش دلار است که تاثیر مستقیمی بر قیمت طلا خواهد داشت.”

باید توجه داشت که سطح ۱۹۰۰ دلاری برای هر اونس طلا، پشتیبانی قدرتمندی در قیمت طلا به حساب می آید و حتی اگر طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار در هر اونس سقوط کند، سرمایه گذاران زیادی منتظر ورود به بازار هستند و اقدام به خرید قیمت طلا خواهند کرد و دوباره قیمت طلا افزایش خواهد یافت.

افشین نبوی، مدیر معاملات MKS سوئیس درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: “قیمت طلا همچنان روند صعودی خود را خواهد داشت و حمایت حدود ۱۹۲۰ دلاری دارد. همچنین روند صعودی قیمت طلا عوامل بنیادی قدرتمندی دارد که هنوز تغییر نکرده است و قیمت طلا رو به رشد است. نوسانات اخیر بازار به نوعی در این بازار نیاز بازار به حساب می آیند.”

بیشتر تحلیلگران پیش از این نیز اعلام کرده بودند که قیمت طلا پس از ۲۰۰۰ دلار، یک اصلاح قیمت کوتاه مدت خواهد داشت.

آدریان دی، مدیر سرمایه گذاری آدریان، درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت: “قیمت طلا پس از پشت سر گذاشتن دو هفته نزولی، اکنون به حالتی نامشخص برای سرمایه گذاران رسیده است. بیشتر سرمایه گذاران در نظرسنجی این هفته، احساسات خوبی نسبت به آینده این بازار نداشته اند و دلیل اصلی آن هم ریزش قیمت طلا در دو هفته اخیر است. “

هفته گذشته قیمت طلا توانست بخش بزرگی از کاهش قیمت ناگهانی خود را جبران کند اما پس از نشست اخیر فدرال رزرو و تصمیم های جدید برای نرخ بهره، قیمت طلا شروع به کاهش کرد و همچنان کاهشی است.

به نظر می رسد افزایش قدرت دلار آمریکا در کوتاه مدت بتواند قیمت طلا را پایین نگه دارد، اما دلار آمریکا همچنان در یک ضعف تاریخی قرار دارد و در بلند مدت قیمت طلا رو به رشد است.

پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

نتیجه نظر سنجی این هفته کیتکو درباره روند قیمت طلا:

در نظرسنجی این هفته کیتکونیوز، دو گروه از وال استریت و بازار آزاد شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

در این نظر سنجی ۲۸۳۰ نفر از سرمایه گذاران خرد بازار آزاد شرکت کرده اند که

  • ۱۵۹۶ نفر معادل ۵۶% از شرکت کنندگان به رشد قیمت طلا رای داده اند،
  • ۵۳۲ نفر معادل ۱۹% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای هفته آتی پیش بینی کرده اند،
  • ۷۰۲ نفر معادل ۲۵% از شرکت کنندگان روندی نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

همچنین ۱۷ نفر از سرمایه گذاران و تحلیل گران حرفه ای وال استریت( بازار سهام) هم در این نظرسنجی شرکت کرده اند که

  • ۷ نفر معادل ۴۷% از شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا در این هفته رای داده اند،
  • ۳ نفر معادل ۷% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای قیمت این هفته در نظر گرفته اند،
  • ۷ نفر معادل ۴۷% از شرکت کنندگان روند نزولی را برای قیمت در نظر گرفته اند.

شرایط قیمت طلای داخلی چگونه است؟

قیمت طلای داخلی به اهرم های زیر وابسته است و با تغییرات هر کدام، قیمت آن تغییر می کند:

  • قیمت دلار در بازار آزاد
  • قیمت اونس جهانی طلا به دلار
  • تقاضای طلا در ایران، که همواره می توان گفت تقاضای طلا در بازار داخلی وجود دارد و این عامل همواره اثر مثبت دارد.

 قیمت طلا در هفته اخیر ثبات نسبی را تجربه کرده است و از کانال ۹۰۰ هزار تومان دوباره به بالای یک میلیون تومان بازگشته است. کاهش شدید و ناگهانی قیمت اونس جهانی نتوانست تاثیر زیادی بر قیمت طلای داخلی داشته باشد و طلا همچنان در محدوده بالای یک میلیون خود را حفظ کرده است. حتی کاهش قیمت دلار نیز نتوانست تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد و پس از کاهشی موقت به روند قبلی خود بازگشت.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز، قیمت سکه تمام طرح قدیم ده میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ده میلیون و ۵۰۶ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۳۵ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب ۲ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان و یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold