قیمت طلا به بالاتر از ۱۸۰۰ دلار در هر انس رسیده است و در این سطح باقی مانده است. قیمت طلا در هفته گذشته در محدوده ۱۸۰۰ دلاری نوسان داشته است، با وجود این شرایط همچنان بیشتر سرمایه گذاران بزرگ این بازار، روند طلا را صعودی ارزیابی می کنند؛ چراکه تقاضای طلای فیزیکی در بازارها افزایش یافته است.

اگرچه بیشتر نظرسنجی این هفته نیزقیمت طلا را صعودی پیش بینی کرده اند، اما نسبت به هفته گذشته درصد کمتری از شرکت کنندگان به رشد قیمت طلا رای داده اند و دلیل آن هم احتمالا به اصلاح(کاهش) قیمت پس از دوره های رشد و آماده شدن برای رشد های بعدی است.

تحلیل گران بازار جهانی طلا چه می گویند؟

تحلیل های زیادی در شرایط کنونی برای وضعیت طلا عنوان شده است که اصلی ترین آن اشاره به کاهش ارزش روزافزون دلار و در نتیجه افزایش قیمت طلا است. تحلیل گران معتقدند که در کوتاه مدت عامل اصلی افزایش دهنده قیمت طلا، کاهش ارزش دلار است.

آدریان دی، مدیر سرمایه گذاری آدریان دی، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو اینطور می گوید: “همچنان پشت رشد قیمت طلا قدرت زیادی قرار گرفته است و روند صعودی طلا خیلی محتمل تر است. افراد به طلا اعتماد زیادی دارند و در شرایط کنونی که ارزش دلار نزولی است، از طلا به عنوان پوشش دهنده و بیمه ای برای سرمایه و دارایی های خود استفاده می کنند. به همین دلیل تقاضای طلای فیزیکی( سکه و شمش ) در بازار افزایش یافته که باعث افزایش قیمت می شود.”

چارلی ندوس، استراتژیست بازارهای مالی، درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: ” انتظارات برای بسته های اقتصادی از سوی اقتصادهای بزرگ افزایش یافته است. با تداوم کرونا، دولت ها ناچار به ارائه بسته های اقتصادی هستند که به خودی خود باعث تقویت قیمت طلا خواهد شد.” همچنین عنوان می کند: ” زمانی که دولت ها با پول ارزان به حمایت از اقتصاد می پردازند، بهترین گزینه سرمایه گذاری برای شرایط کنونی، خرید طلا است، چراکه هر روز شاهد کاهش ارزش دلار هستیم.”

دارین نوسم، مدیر تحلیل بازار، درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: “نه تنها تضعیف دلار قیمت طلا را افزایش می دهد، بلکه افزایش بی سابقه قیمت سهام نیز باعث رشد قیمت طلا می شود.”

” در شرایط کنونی خرید دلار به عنوان یک سرمایه گذاری کاری منطقی نیست، چراکه بازار سهام رشد زیادی داشته و این باعث استقبال بیشتر از طلا می شود.”

کریس وینجو، متخصص مالی گروه IG ، درباره پیش بینی قیمت طلا در این هفته گفت: ” پس از رشد قیمت در چند هفته اخیر، قیمت طلا اصلاح کمی خواهد داشت و این نشان از سلامت بازار است. البته اصلاح و کاهش قیمت پس از صعودهای متوالی نشانه خوبی است که نشانه ای از تنفس بازار و آماده شدن برای رشد دوباره است.”

کولین سینزسکی، مدیر ارشد صندوق سرمایه گذاری، درباره پیش بینی روند قیمت طلا در هفته آتی گفت: ” طلا در این محدوده باقی خواهد ماند و تا زمانی که یک محرک قدرت مند بنیادی در بازار مشاهده نشود رشد و کاهش قیمتی نخواهیم داشت.”

پیش بینی قیمت طلا
نتیجه نظرسنجی این هفته کیتکو

در نظرسنجی این هفته کیتکونیوز، دو گروه از وال استریت و بازار آزاد شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

در این نظر سنجی ۱۶۴۲ نفر از سرمایه گذاران خرد بازار آزاد شرکت کرده اند که

  • ۹۷۷ نفر معادل ۶۰% از شرکت کنندگان به رشد قیمت طلا رای داده اند،
  • ۳۱۷ نفر معادل ۱۹% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای هفته آتی پیش بینی کرده اند،
  • ۳۴۸ نفر معادل ۲۱% از شرکت کنندگان روندی نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

همچنین ۱۶ نفر از سرمایه گذاران و تحلیل گران حرفه ای وال استریت( بازار سهام) هم در این نظرسنجی شرکت کرده اند که

  • ۱۱ نفر معادل ۶۹% از شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا در این هفته رای داده اند،
  • ۴ نفر معادل ۲۵% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای قیمت این هفته در نظر گرفته اند،
  • ۱ نفر معادل ۶% از شرکت کنندگان روند نزولی را برای قیمت در نظر گرفته اند.
پیش بینی قیمت طلا
قیمت طلا در ایران چه می شود؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره قیمت طلا تا پایان هفته می گوید: ” قیمت انس جهانی طلا و قیمت دلار در ایران مدام در حال نوسان است که باعث نوسان قیمت طلا در ایران نیز شده است؛ به احتمال زیاد قیمت طلا تا پایان هفته نوسان خواهد داشت، البته این نکته نیز قابل ذکر است که طلا در ایران در شرایط کنونی ارزان تر از طلا در خارج از کشور است.”

در چند هفته اخیر شاهد نوسان شدید در بازار ارز بوده ایم که در نتیجه آن، قیمت طلا نیز نوسان داشته است. در هفته اخیر بازارها سود دهی به صورت زیر داشته است: بورس مثبت ۵% ، سکه مثبت ۵/۵% ، طلای آب شده ۷.۳% و دلار ۴% . طلای آب شده همانطور که انتظار می رود از دیگر بازارههای طلا سوددهی بیشتری داشته است.

رئیس اتحادیه همچنین درباره شرایط کنونی حاکم بر بازار گفت: خرید منسوجات  و زیورآلات طلا به شدت کاهش یافته است. وقتی نوسان ارز می شود مردم تمایلی به خرید طلای زینتی ندارند و به سمت خرید سکه و طلای آب شده می روند. در شرایط کنونی نیز بیشتر تقاضا در بازار به سمت طلای آب شده و سکه می رود.”

 بازار داخلی طلا در ایران بستگی به سه عامل اصلی دارد:

  1. قیمت اونس جهانی طلا به دلار
  2. تقاضای طلای داخلی در ایران( چه طلای سرمایه گذاری، چه طلای زینتی)
  3. قیمت دلار در ایران

در مجموع روند بازار طلای ایران را می توان تا پایان سال ۲۰۲۰ که همان پاییز ۱۳۹۹ است همچنان صعودی است اما ممکن است نوساناتی داشته باشد. سه اهرم قیمت طلا در ایران، یعنی قیمت اونس جهانی طلا، قیمت دلار و تقاضای طلا در ایران روند طلا را احتمالا رو به رشد نشان می دهد. در بازار داخلی با توجه به اظهارات اتحادیه طلا و جواهر، بیشترین معاملات مربوط به طلای آب شده است که حدود ۸۰ درصد بازار طلا را به تسخیر خود در آورده و برای سرمایه گذاری از آن استفاده می شود. بنابراین می توان طلای آب شده را سرمایه گذاری خوبی در شرایط کنونی دانست.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold