طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

در هفته گذشته همانطور که نتیجه نظرسنجی کیتکو، بزرگترین سایت حوزه فلزات گران بها در جهان، نیز پیش بینی قیمت طلا کرده بود، قیمت طلا افزایشی بود و به سقف ۱۰ ساله قیمتی خود رسید و بالاتر از ۱۸۰۰ دلار در هر اونس ایستاد. این رشد قیمتی در حالی رخ می دهد که به دلیل شیوع موج دوم کرونا، سرمایه گذارن با احتیاط بیشتری عمل می کنند و به سمت دارایی های امن مثل سرمایه گذاری طلا حرکت می کنند.

معمولا با آمار مثبت از اقتصاد آمریکا، قیمت طلا با افت روبرو می شود، اما اتفاقی که در چند وقت اخیر افتاد نشان داد که با وجود اعلام ۴.۸ میلیونی افزایش اشتغال در آمریکا طلا کاهش قیمت زیادی نداشت و بعد از مدتی به روند رو به رشد خود بازگشت.

مجموعه این عوامل نشان دهنده عوامل تاثیر گذار بزرگتری بر قیمت طلا است،که روی پیش بینی قیمت طلا تاثیر گذار است. عواملی مانند: جنگ تجاری چین و آمریکا، افزایش حجم نقدینگی آمریکا و ضربات ناشی از کرونا بر بدنه اقتصادی و عوامل اصلی دیگری که تعیین کننده قیمت طلا به صورت بنیادی بوده و مانند اخبار اقتصادی تاثیر کوتاه مدت و هیجانی بر بازار طلا ندارد.

در واقع مهم ترین عوامل افزایش تقاضای طلا در سطح جهانی و افزایش قیمت آن مواردی نظیر، شیوع روز افزون ویروس کرونا ، افزایش تنش منطقه ای بین چین و هند، افزایش تنش بین چین و آمریکا و افزایش تنش بین آمریکا و اتحادیه اروپا است.

بازارهای جهانی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بهترین عملکرد خود از سال ۱۹۹۸ را داشته اند؛ با این حال این روند های رو به رشد در بازار ها، قیمت طلا نیز افزایش داشته است که می تواند نشان گر شرایط چالشی بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا باشد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، بزرگترین سایت حوزه فلزات ارزشمند در جهان، درباره بازار طلا؛ تقاضای سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش یافته است. موجودی طلای صندوق های قابل معامله در بورس که پشتوانه طلا دارند(ETF) ، از ابتدای سال ۲۰۲۰ حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است. افزایش ذخیره طلا در صندوق های سرمایه گذاری و همچنین افزایش ذخیره طلا توسط بانک های مرکزی بزرگ دنیا نظیر چین و روسیه و هند، چه معنایی می تواند داشته باشد؟

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

تحلیل گران درباره روند قیمت فلز زرد در هفته آینده چه می گویند؟

نقطه نظرات تحلیل گران در این بخش به اندازه خود نظرسنجی قیمت طلا در هفته پیش رو اهمیت دارد، چراکه معمولا بازیگران بزرگ بازار طلا در این قسمت به بیان نظر خود درباره روند بازار می پردازند.

جاناتان باتلر، مدیر توسعه کسب و کار شرکت میتسوبوشی، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده اینطور گفت: ” تنوع سرمایه گذاری همچنان به نفع طلا است زیرا در شرایطی هستیم که چشم انداز اقتصادی جهانی شدیدا مبهم است. اگرچه بازار سهام رو به رشد است، اما سرمایه گذاران محتاط عمل می کنند و با سرمایه گذاری در طلا سعی در پوشش ریسک خود دارند. روند رو به رشد در بازار سهام در حالی رخ می دهد که ویروس کرونا و نرخ بهره واقعی منفی شرایط مبهمی را  در بازار ها بوجود آورده است. اگرچه قیمت طلا در روز سه شنبه از ۱۸۰۰ دلار بازگشت اما طولی نخواهد کشید که روند صعودی بازار این قیمت را نیز پشت سر بگذارد.”

مارک لیبوت، تحلیل گر مالی بازار فلزات، که  پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو را نزولی اعلام کرد، اینطور می گوید که: ” کاهش قیمت طلا در این هفته در واقع فرصت خرید استثنایی است قبل از اینکه طلا به روند صعودی خود بازگردد.”

کوین گردی، مدیر سرمایه گذاری فونیکس، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو اینطور گفت: ” واضح است که بازار خود را حفظ کرده است و شاهد ایجاد یک کف قیمتی جدید هستیم. در چنین بازاری فروش طلا کار هوشمندانه ای نیست.”

داروین نوسم، مدیر صندوق سرمایه گذای نوسم، درباره روند پیش روی قیمت طلا گفت: ” تحلیل های تکنیکال نشان دهنده این است که طلا بیش از اندازه افزایش قیمت داشته است، اما در شرایط کنونی بازار و با توجه به شرایط نااطمینانی کنونی، تحلیل های تکنیکال نمی توانند نشان گر خوبی از بازار باشند. شرایط کنونی بازار نشان می دهد که افراد به شدت به دنبال خرید طلا هستند، کمبود سکه های طلا و نقره در بازار آزاد نشانه ای است که قیمت طلا همچنان بدون توجه به تحلیل های تکنیکال، روبه رشد خواهد بود.”

افشین نبوی، مدیر صندوق سرمایه گذاری MKS سوئیس، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو اینطور می گوید: ” به نظر من بازار طلا کمی دچار هیجان شده است، بنابراین برای هفته پیش رو من با کمی احتیاط روند صعودی برای طلا متصور می شوم.”

” با توجه به شرایط کنونی من همچنان روند کلی و بلند مدت بازار طلا را رو به رشد می دانم و سرمایه گذاری در این بازار را بلند مدت مفید می دانم.”

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

نظرسنجی کیتکو

پیش بینی قیمت طلای کلی این هفته کیتکو نیز مانند هفته های قبل، روندی رو به رشد پیش بینی شده است. جالب توجه است که پیش بینی های هفته های قبل کیتکو نیز با درصد بالایی درست بوده است.

در نظرسنجی این هفته ۱۷ نفر از وال استریت شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

  • ۱۲ نفر معادل ۷۰% شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
  • ۲ نفر معادل ۱۲% شرکت کنندگان روندی متعادل را برای طلا در نظر دارند.
  • ۳ نفر معادل ۱۶% شر کت کنندگان روند نزولی برای قیمت طلا در این هفته در نظر گرفته اند.

از سرمایه گذاران خرد نیز تعداد ۱۹۴۰ نفر شرکت کرده اند که نتیجه آن به قرار زیر است:

  • ۱۲۸۷ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۶۶% به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
  • ۲۸۰ نفر معادل ۱۴% روندی متعادل برای قیمت طلا در نظر گرفته اند.
  • ۳۷۳ نفر معادل ۱۹% نیز روندی کاهشی برای قیمت طلا پیش بینی کرده اند.
طلای آب شده، پیش بینی قیمت طلا ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

شرایط بازار داخلی طلا چگونه است؟

در بازار داخلی طلا در ایران در هفته های اخیر شاهد افزایش قیمت طلا ناشی از افزایش قیمت ارز و افزایش انس جهانی طلا بوده ایم. ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، درباره شرایط فعلی بازار طلا اینگونه می گوید: ” در حال حاضر با نوسان قیمت ارز، شاهد نوسان در قیمت طلا خواهیم بود. مردم در شرایط کنونی استقبال زیادی از طلا و جواهرات زینتی ندارند و بیشتر به خریدطلای سرمایه گذاری( سکه، طلای آب شده) می پردازند.

وی افزود: بیشتر مردم خرید طلای آب شده( طلای خام ) را به منسوجات طلا ترجیح می دهند. اگر روند رو به رشد ارز ادامه داشته باشد، قیمت طلا نیز افزایش می یابد و نوسان خواهد داشت.