نظرسنجی کیتکو یکی از معتبرترین سایت های حوزه طلا، هر هفته بین سرمایه گذاران بزرگ در این بازار برگزار می کند؛ این نظرسنجی تقریبا خط مشی سرمایه گذاران این بازار برای معاملات هفته پیش رو محسوب می شود و به نوعی پیش بینی قیمت طلا به حساب می آید.

نظرسنجی این هفته کیتکونیوز درباره پیش بینی قیمت طلا درهفته پیش رو مانند هفته های گذشته صعودی بوده است؛ این اتفاق در حالی رخ می دهد که ۷ هفته متوالی طلا رو به رشد بوده است و در طی این هفت هفته نیز کیتکو همواره به افزایش قیمت طلا رای داده است.

طبق آخرین گزارشات سایت کیتکو، طلا همچنان روند رو به رشد خود را در هفته پیش رو حفظ خواهد کرد. به گزارش کیتکو با ادامه روند همه گیری کرونا( COVID-19) و نگرانی سرمایه گذاران از شرایط اقتصادی جهانی، طلا بار دیگر مورد است استقبال سرمایه گذاران بزرگ قرار گرفته است.

در نظرسنجی پیشین این سایت همواره درصد بالایی از پیش بینی ها درست بوده است و تاییدی است بر اهمیت این نظرسنجی در بازار طلا. در این نظرسنجی دو گروه مهم از بازیگران بازار شرکت می کنند:

 • سرمایه گذاران خرد،
 • تحلیل گران حرفه ای بازار وال استریت.
تحلیل گران بازار طلا چه نظری درباره روند قیمت طلا در هفته آتی دارند؟

نقطه نظرات تحلیل گران در این بخش به اندازه خود نظرسنجی قیمت طلا در هفته پیش رو اهمیت دارد، چراکه معمولا بازیگران بزرگ بازار طلا در این قسمت به بیان نظر خود درباره روند بازار می پردازند.

افشین نبوی، رئیس معاملات صندوق MKS سوئیس، درباره روند قیمت طلا در هفته آینده گفت: ” بزودی طلا سقف تاریخی خود را خواهد شکست، با شرایط فعلی بازار طلا، طولی نخواهد کشید که قیمت طلا از سقف تاریخی ۱۹۰۰ دلاری خود عبور کند. دلیل اینکه طلا تا این اندازه گران شده است نااطمینانی اقتصادی ناشی از بیماری کرونا بوده است. اما با تنش های جدید ایجاد شده بین چین و آمریکا طلا روند صعودی خواهد داشت و از ۲۰۰۰ دلار در هر انس عبور خواهد کرد. شرایط کنونی اصلا مشخص نیست بنابراین بهتر است حتما بخشی از سرمایه تان را تبدیل به طلا کنید.”

وینبرگ، مدیر صندوق سرمایه گذاری درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” اگر قیمت طلا تا پایان هفته به هر اونس ۲۰۰۰ دلار برسد تعجب برانگیز نیست.”

البته همه تحلیل گران به رشد قیمت طلا رای نداده اند و عده ای نیز مخالف آن هستند. اورت میلمن، متخصص فلزات گران بها، درباه روند این هفته قیمت طلا گفت: ” رشد کنونی قیمت طلا زیاد بوده است و همچنین این رشد خیلی سریع اتفاق افتاده است؛ در این رشد سریع ممکن است عده ای از سرمایه گذاران برای حفظ سود کنونی خود اقدام به فروش می کنند که می تواند قیمت طلا را کاهش دهد. بازار خیلی سریع رشد کرده است و هنوز اصلاحی انجام نداده است.”

دنیل پاویلون، معامله گر ارشد فلزات گران بها، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته آتی گفت: ” نمی توان حرکت کنونی طلا را نادیده گرفت. در بلند مدت قیمت طلا رو به رشد خواهد چراکه ایالات متحده دلار های زیادی چاپ کرده است و جایگاه دلار متزلزل است و این به نفع طلا خواهد بود.”

نظرسنجی کیتکو

پیش بینی قیمت طلای کلی این هفته کیتکو نیز مانند هفته های قبل، روندی رو به رشد پیش بینی شده است. جالب توجه است که پیش بینی های هفته های قبل کیتکو نیز با درصد بالایی درست بوده است.

در نظرسنجی این هفته ۱۴ نفر از وال استریت شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

 • ۱۱ نفر معادل ۷۹% شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
 • ۱ نفر معادل ۷% شرکت کنندگان روندی متعادل را برای طلا در نظر دارند.
 • ۲ نفر معادل ۱۴% شر کت کنندگان روند نزولی برای قیمت طلا در این هفته در نظر گرفته اند.

از سرمایه گذاران خرد نیز تعداد ۱۸۷۰ نفر شرکت کرده اند که نتیجه آن به قرار زیر است:

 • ۱۳۳۴ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۷۱% به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
 • ۲۱۹ نفر معادل ۱۲% روندی متعادل برای قیمت طلا در نظر گرفته اند.
 • ۳۱۷ نفر معادل ۱۷% نیز روندی کاهشی برای قیمت طلا پیش بینی کرده اند.
پیش بینی قیمت طلا
شرایط بازار داخلی طلا چگونه است؟

با عبور انس جهانی طلا از ۱۹۰۰ دلار در هر انس و همچنین رشد قیمت دلار، شاهد رکورد شکنی قیمت طلا بوده ایم. با رشد قیمت دلار و همچنین افزایش قیمت انس جهانی، قیت طلا در ایران نیز افزایش یافته است و همچنان رو به رشد است.

در بازار داخلی طلا در ایران در هفته های اخیر شاهد افزایش قیمت طلا ناشی از افزایش قیمت ارز و افزایش انس جهانی طلا بوده ایم. ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، درباره شرایط فعلی بازار طلا اینگونه می گوید: ” در حال حاضر با نوسان قیمت ارز، شاهد نوسان در قیمت طلا خواهیم بود. مردم در شرایط کنونی استقبال زیادی از طلا و جواهرات زینتی ندارند و بیشتر به خرید طلای سرمایه گذاری(سکه، طلای آب شده) می پردازند.

وی افزود: بیشتر مردم خرید طلای آب شده( طلای خام ) را به منسوجات طلا ترجیح می دهند. اگر روند رو به رشد ارز ادامه داشته باشد، قیمت طلا نیز افزایش می یابد و نوسان خواهد داشت.

قیمت طلا در ایران به سه عامل بستگی دارد:

 1. قیمت ارز(دلار) در بازار آزاد
 2. میزان عرضه و تقاضای طلا در بازار آزاد
 3. قیمت جهانی اونس طلا

قیمت ارز (دلار) در ایران به میزان زیادی به خبرهای سیاسی کشور بستگی دارد. با توجه به اتفاقات چند وقت اخیر در ایران و تنش های بین ایران و آمریکا، قیمت ارز نیز روندی رو به رشد به خود گرفته است. برای هفته پیش رو نیز با توجه به روند پیش بینی شده برای اونس جهانی طلا، می توان روندی صعودی برای قیمت طلای داخلی در نظر گرفت. برای سرمایه گذاری در این بازار هر سه عامل ذکر شده در بالا مهم است و بهتر است افراد اخبار بازارهای مختلف و مخصوصا اخبار سیاسی را در نظر بگیرند.

مطالب ذکر شده در بالا ترجمه از سایت معتبر کیتکو است و بازر هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود و زیان سرمایه گذاری کاربران ندارد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold