قیمت طلا پس از یک اصلاح موقتی قیمت، آماده رشد دوباره قیمت است و هر دو تحلیل گران بازار وال استریت و بازار خرد به رشد قیمت رای داده اند. اصلاح قیمت این هفته طلا حدود ۲۰۰ دلار در  هر اونس بوده است، اونس جهانی طلا این هفته از ۲۰۶۰ دلار به ۱۸۸۰ دلار در هر اونس رسید و سپس به ۱۹۵۰ دلار بازگشت.

شرایط کنونی بازار نشان دهنده تقاضای زیادی در بازار طلا است که نشان دهنده بازگشت دوباره طلا به بالاتر از ۲۰۰۰ دلار است. دلیل اصلی کاهش قیمت اونس جهانی طلا، اصلاح(کاهش قیمت) پس از صعود های متوالی بود که با اعلام خبر کشف واکسن کرونا توسط روسیه این کاهش قیمت بیشتر نیز شد. با معرفی واکسن کرونا در روسیه، ترس از کاهش ناگهانی قیمت طلا، قیمت فلز زرد را کاهش داد. با همه این شرایط تنش های بین چین و آمریکا و دلایل بنیادی قوی گذشته، باعث شد تا قیمت طلا بار دیگر به روند صعودی خود بازگردد.

تحلیل گران بازار طلا چه می گویند؟

افشین نبوی، مدیر معاملات فلزات گران بها شرکت MKS  سوئیس، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: “چیزی که در این هفته شاهد آن بودیم یک اصلاح موقتی زیبا در بازار بود. با توجه به شرایط کنونی که در آن به سر می بریم، رشد روند طلا تمام نشده است. طلا همچنان به رشد قیمت خود ادامه خواهد داد و تا انتخابات آمریکا ادامه خواد داشت.”

فیلیپ استریبل، تحلیل گر ارشد بازار مالی، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت:” رشد قیمت طلا همچنان ادامه خواهد داشت چراکه سر مایه گذاران زیادی منتظر شرایط مساعد بازار برای ورود بوده اند و این هفته فرصت مناسبی برای آن ها است. قیمت طلا به سطح ۲۰۰۰ دلار باز خواهد گشت و بازگشت به این سطح یک عده از سرمایه گذاران برای حفظ سود اقدام به فروش می کنند.”

کوین گریدی، مدیر صندوق فونیکس فیوچرز، درباره پیش بینی قیمت در این هفته گفت: ” شرایط بازار تغییری نکرده است و عوامل بنیادی بازار که عامل رشد طلا بوده اند، همچنان پابرجاست. میزان نقدینگی چاپ شده به همراه نرخ بهره پایین از عوامل کلیدی هستند.

ریچارد بیکر، سردبیر مجله یورکا، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: “قیمت طلا پس از ریزش ناگهانی در هفته گذشته، دوباره به بالاتر از ۱۹۰۰ دلار بازگشت و این نشانه ای از تداوم روند صعودی قمیت طلا دارد. فلز زرد که به کمترین مقدار آن رسید و بلافاصله رشد خود را شروع کرد. روند صعودی طلا به همین راحتی نخواهد بود و با نوساناتی همراه خواهد بود و به بالاتر از ۲۲۰۰ دلار می رسد.”

نتیجه نظر سنجی این هفته کیتکو درباره روند قیمت طلا:

در نظرسنجی این هفته کیتکونیوز، دو گروه از وال استریت و بازار آزاد شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

در این نظر سنجی ۲۴۷۰ نفر از سرمایه گذاران خرد بازار آزاد شرکت کرده اند که

  • ۱۴۳۹ نفر معادل ۵۹.۸% از شرکت کنندگان به رشد قیمت طلا رای داده اند،
  • ۴۴۱ نفر معادل ۱۸.۳% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای هفته آتی پیش بینی کرده اند،
  • ۵۲۷ نفر معادل ۲۱.۹% از شرکت کنندگان روندی نزولی برای طلا پیش بینی کرده اند.

همچنین ۱۳ نفر از سرمایه گذاران و تحلیل گران حرفه ای وال استریت( بازار سهام) هم در این نظرسنجی شرکت کرده اند که

  • ۸ نفر معادل ۶۱.۵% از شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا در این هفته رای داده اند،
  • ۳ نفر معادل ۲۳% از شرکت کنندگان روند متعادلی برای قیمت این هفته در نظر گرفته اند،
  • ۲ نفر معادل ۱۵.۴% از شرکت کنندگان روند نزولی را برای قیمت در نظر گرفته اند.
پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
قیمت طلا در بازار ایران به کدام سمت حرکت می کند؟

در شرایط فعلی بازار طلای ایران شاهد کاهش قیمت طلا بوده ایم. قیمت در بازار داخلی تحت اثر کاهش قیمت بازار جهانی، کاهش پیدا کرده است. البته کاهش قیمت ارز(دلار) در این هفته قیمت طلا را کاهش داد و این کاهش همزمان انس جهانی طلا در کنار کاهش قیمت دلار، باعث شد که قیمت طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی به زیر ۱ میلیون تومان برسد.

این در حالی است که قیمت سکه طرح جدید ۱۰ میلیون و ۳۷۵ هزار تومن و سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون تومان معامله شد. قیمت طلا در ایران همزمان با ریزش قیمت اونس جهانی اتفاق افتاد و علاوه بر آن قیمت دلار نیز کاهش یافت که باعث کاهش دو اهرم از موارد تاثیرگذار بازار طلا گردید.

قیمت طلای داخلی به اهرم های زیر وابسته است و با تغییرات هر کدام، قیمت آن تغییر می کند:

  • قیمت دلار در بازار آزاد
  • قیمت اونس جهانی طلا به دلار
  • تقاضای طلا در ایران، که همواره می توان گفت تقاضای طلا در بازار داخلی وجود دارد و این عامل همواره اثر مثبت دارد.

در هفته گذشته همزمان با کاهش اونس جهانی طلا، شاهد کاهش قیمت ارز در بازار داخلی نیز بوده ایم که باعث کاهش بیشتر طلا شد و طلا به زیر یک میلیون تومان بازگشت. اما با توجه به نظر تحلیل گران این کاهش قیمت ها موقتی بوده و نیاز یک بازار سالم است.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold