پنجمین هفته پیاپی را پشت سر می گذاریم در حالی که طلا همچنان صعودی است؛ طلا به بیشترین مقدار خود در ۹ سال گذشته رسید و به بالای هر اونس ۱۸۰۰دلار صعود کرد. صعود طلا در چند وقت اخیر دلایل قدرتمندی داشته است که این دلایل همچنان پابرجاست و روند آتی قیمت طلا را شکل خواهد داد. سرمایه گذاران از هر دو بازار وال استریت و بازار آزاد روند صعودی طلا را همچنان ادامه دار می دانند و پایانی برای آن متصور نشده اند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، بزرگترین سایت حوزه فلزات ارزشمند در جهان، درباره بازار طلا؛ تقاضای سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش یافته است. هفته گذشته نیز شاهد تحقق درستی نظرسنجی کیتکو بودیم و شرکت کنندگان در نظرسنجی به درستی روند هفته گذشته را رو به رشد پیش بینی کرده بودند. عبور طلا از مرز ۱۸۰۰ دلار در هر اونس حرکت صعودی جدیدی در این بازار بوجود آورده است و باعث شده است سرمایه گذاران به قیمت های بالاتری فکر کنند.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
تحلیل گران بازار طلا چه نظری نسبت به شرایط کنونی دارند؟

شرایط کنونی طلا شرایط رو به رشدی است چراکه طلا توانست از سقف ۹ ساله خود(۱۸۰۰ دلار در هر اونس) عبور کند، علاوه بر این موارد شیوع کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و علامتی از کاهش مبتلایان دیده نمی شود، که این موارد نااطمینانی اقتصادی را افزایش می دهد و شرایط را برای رشد قیمت طلا فراهم کرده است.

یکی از تحلیل گران بازار مالی درباره روند کنونی بازار می گوید: “در حال حاضر با توجه به روند کنونی طلا، بهتر است افراد در بازار طلا سرمایه گذاری کنند و با موج کنونی بازار به پیش بروند.”

افشین نبوی، مدیر معاملات در سرمایه گذاری  MKS سوئیس، درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: “رشد کنونی بازار طلا ممکن است اصلاح قیمتی موقتی داشته باشد، اما فروش طلا در چنین شرایطی منطقی نیست. بازار طلای جهانی با توجه به شرایط بازارهای جهانی کاملا طبیعی است و روند صعودی آن منطقی است.”

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازارهای مالی، درباره شرایط بازار طلا گفت: “شرایط کنونی زمینه را بیش از پیش برای ضعیف شدن بیشتر دلار فراهم کرده است و ضعیف شدن دلار با رشد طلا در یک جهت است. دلار در حال تضعیف شدن است و طلا رو به رشد است.”

آدریان دی، مدیر صندوق سرمایه گذاری، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” قیمت طلا صعودی است اما یک اصلاح قیمتی خواهد داشت. با توجه به شرایط فعلی بازار و حجم نقدینگی موجود در اقتصاد، روند کنونی طلا صعودی می ماند.”

کولین سینزسکی، مدیر تحلیل بازار، درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: “نه تنها تحلیل های تکنیکال طلا روند صعودی برای طلا نشان می دهد، بلکه بانک های بزرگ دنیا نیز با ادامه حمایت خود از اقتصاد، کمک زیادی به رشد بهای طلای زرد خواهند کرد. بانک های بزرگی مانند ژاپن، کانادا و اتحادیه اروپا حمایت خود از اقتصاد را ادامه می دهند و که به رشد طلا کمک می کند.”

اگرچه همه تحلیل گران روند طلا را صعودی نمی دانند مثلا فرانک مکی، معامله گر فلزات گران بها، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو می گوید:” قیمت طلا ریزشی خواهد بود و دلیل آن هم شروع تجارت بین کشورهاست. تجارت بین کشورها پس از کرونا در حال بازگشت به روند قبلی خود است که می تواند قیمت طلا را کاهش دهد.”

لوکمن اتونگا، محقق ارشد بازارهای مالی، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” بعد از عبور طلا از قله ۱۸۰۰ دلاری خود پس از ۹ سال، انتظار می رود ریزشی در آن داشته باشیم؛ دلیل آن هم سود بیشتر سرمایه گذاران در طلا است که برای ذخیره سود کنونی اقدام به فروش می کنند. بعد از رسیدن به قله ۱۸۰۰ دلاری طلا، یک اصلاح به کانال ۱۷۶۵ دلاری خواهد داشت و مجددا رشد را شروع خواهد کرد.”

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

نظرسنجی کیتکو

پیش بینی قیمت طلای کلی این هفته کیتکو نیز مانند هفته های قبل، روندی رو به رشد پیش بینی شده است. جالب توجه است که پیش بینی های هفته های قبل کیتکو نیز با درصد بالایی درست بوده است.

در نظرسنجی این هفته ۱۷ نفر از وال استریت شرکت کرده اند که نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است:

 • ۱۵ نفر معادل ۸۸% شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
 • هیچ یک از شرکت کنندگان روند متعادلی را برای طلا در نظر دارند.
 • ۲ نفر معادل ۱۲% شر کت کنندگان روند نزولی برای قیمت طلا در این هفته در نظر گرفته اند.

از سرمایه گذاران خرد نیز تعداد ۱۶۱۰ نفر شرکت کرده اند که نتیجه آن به قرار زیر است:

 •  ۱۰۷۸ نفر از شرکت کنندگان یعنی ۶۷% به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
 • ۲۳۲ نفر معادل ۱۴% روندی متعادل برای قیمت طلا در نظر گرفته اند.
 • ۳۰۰ نفر معادل ۱۷% نیز روندی کاهشی برای قیمت طلا پیش بینی کرده اند.

بازار داخلی طلا در سال ۹۹ چه می شود؟

بازار داخلی طلا در ایران بستگی به سه عامل اصلی دارد:

 1. قیمت اونس جهانی طلا به دلار
 2. تقاضای طلای داخلی در ایران( چه طلای سرمایه گذاری، چه طلای زینتی)
 3. قیمت دلار در ایران

بنابراین برای پیش بینی قیمت طلا در ایران این سه عامل را باید در ذهن داشت؛

 • اونس جهانی طلا: قیمت اونس جهانی طلا که در چند هفته اخیر رو به رشد بوده است و همانطور که در پیش بینی بالا نیز عنوان شد، در هفته پیش رو نیز روندی صعودی دارد. علاوه بر موارد بالا تحلیل تکنیکالی طلا نیز نشان دهنده صعودی بودن این فلز گران بها در سال ۲۰۲۰ و سال ۲۰۲۱ است. پیش بینی می شود که طلا تا پایان سال ۲۰۲۰( پاییز ۹۹) از مرز ۲۰۰۰ دلار در هر اونس عبور کند.
 • تقاضای طلا در ایران: تقاضا برای خرید طلا در ایران در بازار زینتی به گزارش اتحادیه طلا و جواهر به شدت کاهش یافته است، اما تقاضای طلای سرمایه گذاری رو به افزایش است؛ دلیل اصلی آن نبود تولید در کشور و جریان نقدینگی به سمت بازارهای موازی مانند طلا و بورس و ارز(دلار) است. بنابراین تا زمانی که مشکل تولید در کشور حل نشود و تورم نیز بالا باشد، تقاضا برای این فلز گرانبها رو به افزایش است و قیمت آن نیز افزایشی خواهد بود. در مجموع می توان گفت که تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی و انتخابات آمریکا( پاییز ۹۹) این روند افزایش تقاضای طلای سرمایه گذاری همچنان رو به رشد خواهد بود.
 • قیمت دلار در ایران: قیمت ارز و دلار در ایران تابع صادرات ایران و میزان نقدینگی در چرخه اقتصاد است. با توجه به کاهش فروش نفت ایران در اثر تحریم و بیماری کرونا، روند تامین ارز برای بانک مرکزی با چالش روبرو شده است و به همین دلیل شاهد افزایش قیمت ارز در چند وقت اخیر بوده ایم. اگر این روند ادامه داشته باشد و نقدینگی کنترل نشود، قیمت ارز همچنان رو به رشد خواهد بود.

در مجموع روند بازار طلای ایران را می توان تا پایان سال ۲۰۲۰ که همان پاییز ۱۳۹۹ است همچنان صعودی است اما ممکن است نوساناتی داشته باشد. سه اهرم قیمت طلا در ایران، یعنی قیمت اونس جهانی طلا، قیمت دلار و تقاضای طلا در ایران روند طلا را احتمالا رو به رشد نشان می دهد. در بازار داخلی با توجه به اظهارات اتحادیه طلا و جواهر، بیشترین معاملات مربوط به طلای آب شده است که حدود ۸۰ درصد بازار طلا را به تسخیر خود در آورده و برای سرمایه گذاری از آن استفاده می شود.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold