طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

نظرسنجی کیتکو یکی از معتبرترین سایت های حوزه طلا، هر هفته بین سرمایه گذاران بزرگ در این بازار برگزار می کند؛ این نظرسنجی تقریبا خط مشی سرمایه گذاران این بازار برای معاملات هفته پیش رو محسوب می شود و به نوعی پیش بینی قیمت طلا به حساب می آید.

طبق آخرین گزارشات سایت کیتکو، طلا همچنان روند رو به رشد خود را در هفته پیش رو حفظ خواهد کرد. به گزارش کیتکو با ادامه روند همه گیری کرونا( COVID-19) و نگرانی سرمایه گذاران از شرایط اقتصادی جهانی، طلا بار دیگر مورد است استقبال سرمایه گذاران بزرگ قرار گرفته است.

در نظرسنجی های پیشین این سایت همواره درصد بالایی از پیش بینی ها درست بوده است و تاییدی است بر اهمیت این نظرسنجی در بازار طلا. در این نظرسنجی دو گروه مهم از بازیگران بازار شرکت می کنند:

 • سرمایه گذاران خرد،
 • تحلیل گران حرفه ای بازار وال استریت.
طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

تحلیل گران بازار طلا چه می گویند؟

افشین نبوی، مدیر معاملات موسسه سرمایه گذاری KMS، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو اینطور می گوید: ” با توجه به شرایط موجود در بازار طلا و شرایط اقتصادی بوجود آمده در آمریکا، قیمت طلا همچنان به روند رو به رشد خود ادامه خواهد داد و بزودی به قله ۱۸۰۰دلاری برای هر اونس طلا می رسیم.”

آدام باتن، مدیر شرکت سرمایه گذاری، درباره پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو گفت: ” شرایط عدم اقتصادی در حال افزایش است. سیاست های تسهیل مالی نیز جوابگو نخواهد بود، زیرا با افزایش خلق نقدینگی توسط دولت آمریکا در دوره کرونا و روندی که بانک های مرکزی سرتاسر جهان برای مقابله با اثرات ناشی از کرونا گرفته اند در کنار شیوع دوباره ویروس کرونا و احتمال موج دوم آن، همه دست به دست هم داده اند تا قیمت طلا به بیشترین مقدار خود در هفت سال گذشته برسد. طلا سطح قیمتی ۱۷۶۵ دلار در هر اونس را حفظ خواهد کرد و بزودی شاهد اونس ۱۸۰۰ دلاری خواهیم بود.”

فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازارهای مالی ،درباره پیش بینی قیمت طلا در بازارهای جهانی در هفته پیش رو گفت: ” من تصور می کنم قیمت طلا به بالاتر از هر اونس ۱۸۰۰ دلار برسد و دلیل اصلی آن هم آسیب پذیری است که بازار سهام در برابر کرونا از خود نشان داده است. سرمایه گذاران بزرگ به سمت طلا بازگشته اند و این را در جریان صعودی بازار طلا می توان به وضوح مشاهده کرد. بیم ناشی از کرونا سرمایه های زیادی را محتاط کرده و به بازار طلا کشانده است.”

جرج گرو، مدیر صندوق سرمایه گذاری، درباره قیمت طلا در هفته پیش رو اینطور می گوید: ” قیمت طلا در این هفته نیز به رشد خود مانند سه هفته گذشته ادامه خواهد داد. دلیل اصلی آن تقاضای زیاد برای مبادلات کالا در سطح تجاری است و قیمت طلا بالای ۱۸۰۰ دلار خواهد  رسید.”

” طلا همچنان روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد. با توجه به اینکه فدرال رزرو آمریکا همچنان در تلاش برای ایجاد فضایی آرام برای اقتصاد این کشور است و شرایط اقتصاد این کشور همچنان مضطرب است و اینکه در چند ماهه اخیر بانک های مختلف در حال خرید سهام شرکت هایی هستند که ارزش سهام آن ها در حال کاهش بوده است، این موضوعات در کنار افزایش تعداد مبتلایان به کرونا می تواند توجه ها را بار دیگر به سمت بازار طلا و سرمایه گذاری امن بکشاند.”

در این نظرسنجی ۱۸ نفر از وال استریت و ۱۱۶۳ نفر از سرمایه گذاران خرد شرکت کرده اند که نتیجه آن به قرار زیر است:

از ۱۸ نفر شرکت کنندگان وال استریت،

 • ۱۲ نفر یعنی ۶۷% به رشد قیمت طلا رای داده اند،
 • ۴ نفر یعنی ۲۲% به کاهش قیمت طلا رای داده اند،
 • ۲ نفر یعنی ۱۱% روندی متعادل برای این هفته در نظر گرفته اند.

از۱۱۶۳ نفر شرکت کنندگان سرمایه گذاران خرد،

 • ۷۹۰ نفر یعنی ۶۸% شرکت کنندگان به افزایش قیمت طلا رای داده اند،
 • ۱۸۸ نفر یعنی ۱۶% شرکت کنندگان به کاهش قیمت طلا رای داده اند،
 • ۱۸۵ نفر یعنی حدود۱۶% از شرکت کنندگان روندی متعادل برای هفته پیش رو پیش بینی کرده اند.
طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

شرایط بازار طلا در ایران و روند پیش روی آن

بازار طلای ایران یک بازار چند اهرمی برای سرمایه گذاری به حساب می آید، به این معنا که یک سرمایه گذار در بازار طلای ایران از چندین اهرم برای سود و زیان استفاده می کند. با تغییرات هر کدام از این اهرم ها شاهد افزایش  و کاهش قیمت طلا هستیم؛ برای اگر شخصی در بازار طلای آب شده سرمایه گذاری کرده باشد با افزایش قیمت ارز و دلار، افزایش قیمت در طلا نیز به همان اندازه خواهد داشت و بدون ورود به بازار پر خطر دلار و ارز، سود نوسان قیمت ارز را به راحتی بدست آورده است. اهرم دیگر قیمت اونس جهانی طلا است؛ اگر فردی در طلا سرمایه گذاری کند با افزایش قیمت جهانی طلا، سود حاصل از این افزایش را در دارایی خود خواهد دید. سومین عامل نیز تقاضای طلا است که قیمت طلا را افزایش می دهد و معمولا چون در ایران همواره تقاضا برای دارایی های مثل طلا نسبت به عرضه آن بیشتر است، سود ناشی از حباب نیز شامل دارایی های طلایی می شود.

  این اهرم ها به صورت خلاصه موارد زیر هستند:

 • قیمت ارز در بازار آزاد
 • قیمت اونس جهانی طلا به دلار
 • حباب ناشی از تقاضای طلا در بازار طلای داخل

در چند ماه اخیر قیمت جهانی طلا همواره رو به رشد بوده است، این مورد در کنار افزایش قیمت ارز در بازار داخلی طلا باعث شد که طلا در کمتر از یک ماه افزایش ۳۰ درصدی را شاهد باشد و قیمت آن از هر گرم ۶۲۰ هزار تومان به ۸۶۰ هزار تومان در هفته اول تیرماه برسد. اگر بازار بورس که رشد خیلی خوب و عجیبی در چند وقت گذشته داشته است را در نظر نگیریم، بازار طلای آب شده کم خطر ترین و پرسود ترین سرمایه گذاری به حساب آمده است. طلای آب شده در بازار ایران یک سرمایه گذاری پر سود و مطمئن به حساب می آید و این روند در طول ۵۰ سال گذشته در ایران همواره برقرار بوده است.

با توجه به تحریم های جدید علیه جمهموری اسلامی ایران و کاهش بیشتر فروش نفت و درآمد ارزی دولت، قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان رسیده است و با ادامه روند کنونی تحلیل گران افزایش قیمت را پیش بینی می کنند. از طرفی در بازار جهانی طلا نیز شاهد شیوع دوباره کرونا و گریز سرمایه گذاری ها از بازار های سهام هستیم، در کنار این موارد جنگ تجاری بین چین و آمریکا به شدت بالا گرفته است و همه این عوامل نوید افزایش دوباره قیمت طلا و رسیدن هر اونس به ۲۰۰۰ دلار را می دهد. بنابراین در چشم انداز پیش رو بازار طلای ایران، مخصوصا طلای آب شده، تحت هر شرایطی مناسب ترین گزینه سرمایه گذاری برای خانواده های ایرانی محسوب می شود و می توانند در شرایط تورمی کنونی از چند اهرمی بودن طلای آب شده به نفع خودشان استفاده کنند.

” این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: طلای آب شده چیست؟
طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold