سهام عدالت ، بازر ، طلای آب شده ، سرمایه گذاری

هر آنچه که درباره سهام عدالت باید بدانید!

سهام عدالت در سال ۸۵ به منظور بهره مندی اقشار آسیب پذیر جامعه راه اندازی گردید. در ابتدا قرار بود دولت به ازای هر نفر ۱ میلیون تومان در این شرکت ها سرمایه گذاری کند و در پایان ۱۰ سال اقساط این مبلغ را از سود سهام عدالت به خزانه واریز کند. اما بعد از پایان دوره ۱۰ ساله همه اقساط سهام عدالت به خزانه واریز نشد و دولت اعلام کرد که به ازای هر نفر ۵۳۲ هزار تومان سهام خریداری شده است. همچنین در سال ۹۶ اعلام شد افرادی که تمایل دارند کل سهام را خریداری کنند می توانند مابقی مبلغ را تا ۱ میلیون تومان واریز کنند؛ اگرچه واریز مابقی مبلغ با استقبال گرمی از طرف مردم مواجه نشد. برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بوده اند این مبلغ را خود دولت واریز کرده است و میزان سهام آن ها ۱ میلیون تومان است.

در سال ۹۹ شاهد آزادسازی سهام عدالت هستیم. طبق دستورالعمل جدید اعلامی توسط سازمان خصوصی سازی، افراد قادرند اداره سهام خود را انتخاب کنند. افراد می توانند خود اداره سهامشان را بر عهده بگیرند و یا روش غیر مستقیم را انتخاب کنند. با انتخاب روش غیر مستقیم اداره سرمایه گذاری مردم به صندوق های سرمایه گذاری استانی واگذار می گردد. شرکت های سرمایه گذاری استانی هنوز سازوکاری برای نحوه سود دهی و میزان سود سهام عدالت اعلام نکرده اند. در ادامه مزایا و معایب هر یک از روش ها را آورده ایم و پیشنهادی برای سرمایه گذاری جایگزین سهام عدالت نیز برای افراد داریم.

آزادسازی سهام عدالت به چه معنا است؟

طرح واگذاری سهام شرکت های بزرگ دولتی به مردم در سال ۸۵ کلید خورده است و اکنون پس از ۱۴ سال صاحبان سهام امکان خرید و فروش سهام خود را دارند. حدود ۴۹ میلیون نفر در ایران سهام عدالت دارند و از این بین عده ای سهام یک میلیون تومانی و یک عده سهام ۵۳۲ هزار تومانی دارند. البته در سال های ۹۶ و ۹۷ سود سهام عدالت افراد به حسابشان واریز شده است و میزان واریزی نیز در سایت سهام عدالت مشخص است. بنابر اعلام دولت افراد برای اداره سهام عدالت خود دو راه پیش روی خود دارند که عبارت اند از:

  1. مستقیم
  2. غیر مستقیم

روش مستقیم: در روش مستقیم افراد مختارند با مراجعه به سامانه سهام عدالت به آدرس www.samanese.ir نسبت به انتخاب گزینه مستقیم اقدام کنند. بعد از  انتخاب گزینه مستقیم توسط افراد پس از دو ماه در سامانه سجام سهام های تعلق گرفته به افراد قابل بررسی است. لازم به ذکر است که کلیه افرادی که سهام عدالت به آن ها تعلق می گیرد کد بورسی دریافت خواهند کرد و نیازی به ثبت نام برای دریافت کد بورسی نیست. احراز هویت نیز به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه سجام انجام خواهد شد.

برای بررسی وضعیت سهام عدالت تنها کافی است شماره ملی خود را در این سامانه وارد کنید و نیازی به برگه رسید سهام عدالت نیست. در صورتی که شماره موبایل ثبتی شما گم شده است و امکان ارسال کد از این سامانه برای شما نیست جای هیچ گونه نگرانی ندارد و می توانید شماره موبایل را ویرایش کنید و نیازی نیست که شماره به نام صاحب سهام باشد.

روش غیر مسقیم: روش غیر مستقیم به صورت پیش فرض برای افراد انتخاب شده است و اگر افراد دارای سهام عدالت تا ۸ خرداد ۱۳۹۹ به سامانه مراجعه نکنند در واقع روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند. روش غیر مستقیم اداره سهام عدالت را به شرکت های سرمایه گذاری استانی داده و صاحبان سهام عدالت حق خرید و فروش سهام خود را ندارند.  سود سرمایه گذاری در این شرکت ها نیز هنوز مشخص نیست و تضمین نشده است. در واقع این روش اداره سهام عدالت همان روش قبلی است و تفاوت چندانی ندارد و در پایان سال مالی سود حاصل از سهام به حساب صاحبان سهام واریز می شود. با توجه به ابهاماتی که در این روش وجود دارد بیشتر افراد توصیه به انتخاب روش مستقیم دارند.

سهام عدالت از چه شرکت هایی تشکیل می شود؟

سهام عدالت سرمایه گذاری دولتی برای مردم بر ۴۹ شرکت بزرگ بوده است که از این بین ۳۶ شرکت بورسی بوده و ۱۳ شرکت غیر بورسی است. شرکت هایی نظیر مخابرات ایران، پتروشیمی تبریز، فولاد مبارکه اصفهان و … پذیرنده سرمایه سهام عدالت بوده اند. لازم به ذکر است که فروش سهام شرکت های غیر بورسی نیز در بورس ممکن است و افراد سهامدار می توانند کل سهام عدالت خود را بفروش برسانند. برای فروش کل سهام عدالت که شامل سهام شرکت های مختلفی است و به صورت سهام های خرد است با سازوکار های مختلفی قابل اجراست که این ساز و کار قرار است دو ماه بعد اعلام شود.

کدام روش بهتر است روش مستقیم یا روش غیر مستقیم؟

سهام عدالت در شرایط اقتصادی کنونی آزاد شده است تا مردم بتوانند از عواید سهام خود در این شرایط بهره مند شوند. پیش بینی می شود بیش از ۹۰ درصد مردم سهام خود را می فروشند. برای فروش سهام افراد باید روش مستقیم را انتخاب کنند در غیر اینصورت اداره سهام به دست شرکت های سرمایه گذاری استانی افتاده و امکان فروش آن نیست. انتخاب روش مستقیم در حال حاضر گزینه بهتری است چون با توجه به شرایط تورم کنونی می توانید با فروش سهام خود می توانید مبلغ آن را دریافت کنید و یا سرمایه گذاری های جایگزین بهتری داشته باشید.

با توجه به اینکه شرکت های پذیرنده سهام عدالت جزو شرکت های بزرگ کشور هستند افرادی که نیازی به مبلغ فروش این سهام ندارند می توانند از سوددهی آن استفاده کنند. سهام شرکت های پذیرنده سهام عدالت نیز، با توجه به روند رو به رشد بورس در این روزها، رو به افزایش است.

قیمت سهام عدالت در حال حاضر چقدر است؟

دارندگان سهام عدالت دو دسته اند: افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و باقی سهامداران. دسته اول یعنی سهامدارانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند سهام یک میلیون تومانی دریافت کرده اند. اما باقی افراد اگر در زمان اعلام دولت  در سال ۹۶ مابقی مبلغ لازم برای خرید کل سهام را واریز کرده باشند اکنون سهام یک میلیون تومانی دارند در غیر اینصورت سهام آن ها ۵۳۲ هزار تومانی است.

دقت کنید که اعداد اعلامی ۱ میلیون تومانی و ۵۳۲ هزار تومانی ارزش فعلی سهام نیست و این اعداد بیانگر میزان سرمایه گذاری در سال ۸۵ است که اکنون رشد داشته است. درباره افزایش قیمت سهام عدالت سناریو های مختلفی عنوان شده است که بین ۱۰ برابر تا ۱۶ برابر متفاوت است. با فرض افزایش حداکثری سهام عدالت افرادی که ۵۳۲ هزار تومان سهام دارند اکنون حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سهام دارند و افرادی که سهام یک میلیون تومانی دارند حدود ۱۶ میلیون تومان سهام دارند.

چه زمانی می توانیم سهام عدالت را بفروشیم و مبلغ خود را دریافت کنیم؟

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی دو ماه پس از پایان مهلت انتخاب(مردادماه) روش اداره سهام عدالت توسط مشمولین امکان فروش سهام عدالت وجود دارد. بنابر اعلام مسئولین مربوطه برای همه افرادی که سهام عدالت دارند کد بورسی صادر خواهد شد.

چه گزینه ای برای سرمایه گذاری مبلغ سهام عدالت پیشنهاد می شود؟

انتخاب روش سرمایه گذاری در هر شرایطی برقرای تعادلی است بین میزان خطر صاحب سرمایه و میزان سود سرمایه گذاری. یکی از گزینه های امن برای سرمایه گذاری همواره طلا بوده است. از بین انواع سرمایه گذاری ها در طلا نیز سکه و طلای آب شده موارد بهتری هستند و سوددهی آن ها ثابت شده است. اما طلای آبشده سود بیشتری نصیب سرمایه گذاران کرده است زیرا سرمایه گذار هیچ گونه پول مازادی بر قیمت طلا نمی پردازد و قیمت طلای خود را بر اساس نرخ جهانی محاسبه می کند. با سرمایه گذاری در طلای آب شده علاوه بر سود حاصل از افزایش قیمت طلا، سود حاصل از افزایش قیمت دلار نیز نصیب شما خواهد شد زیرا قیمت طلا شدیدا به قیمت ارز و دلار در ایران بستگی دارد. طلا تنها در عرض سه ماه یعنی بهمن و اسفند و فروردین ۹۹ حدود ۳۰ درصد به سرمایه گذران خود سود داده است.  بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری سهام عدالت خود در بستری پرسود تر را دارید خرید طلای آب شده می تواند بهترین گزینه در شرایط کنونی کشور باشد.

برای سرمایه گذاری در طلای آبشده می توانید از پلتفرم معتبر بازر استفاده کنید. در این پلتفرم امکان خرید طلا در حد یک صدم گرم برای افراد فراهم شده و افراد با هر سطح از توان مالی و در هر نقطه جغرافیایی که باشند می توانند در طلا سرمایه گذاری کنند و سود خوبی کسب کنند.