طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

طلای بدون اجرت را برای سرمایه گذاری بخریم یا برای استفاده شخصی؟ اگر طلای مد نظر خود را نو خریداریم کنیم چقدر تفاوت قیمت خواهیم داشت؟ آیا خرید طلای دست دوم محدودیت انتخاب برای من ایجاد می کند؟

طلای بدون اجرت یکی از گزینه های جذاب بازار طلای ایران در چند سال تورمی اخیر است، چراکه با رشد قیمت طلا در کشور، خرید طلای زینتی نو و سرمایه گذاری در طلا تحت تاثیر تورم قرار گرفته است. در ویترین بیشتر طلافروشی ها می توان طلای دست دوم یا بدون اجرت را پیدا کرد. طلای دست دوم در واقع همان همان طلای دست دوم است که گاهی نمی توان ظاهر آن را از طلای نو تشخیص داد. در ادامه مطلب سعی کرده ایم طلای بدون اجرت را به طور شفاف توضیح دهیم و هر سوالی در این حوزه را پاسخ دهیم.

خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری؛ طلا پول خدایی

پول واقعی و ذاتی طلا است و پول های امروزی در سرتاسر دنیا ارزش خود را از طلا می گیرند، به این دلیل است که طلا محبوبیت بالایی برای حفظ ارزش دارایی دارد. در طول ۵۰۰۰ سال تمدن بشری از دوران مصر باستان تا دنیای مدرن امروزی، این فلز گرانبها همواره ارزشمند بوده و پول اصلی به حساب آمده است. طلا در کل تاریخ ارزش دارایی را حفظ کرده است و امروزه هم سرمایه گذاری در طلا یکی از گزینه های امن به حساب می آید.

طلای بدون اجرت، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
طلای دست دوم یا همان طلای بدون اجرت چیست؟

طلای زینتی پس از استفاده در کارگاه های طلاسازی ذوب و تبدیل به طلای آب شده می شود تا دوباره وارد صنعت طلاسازی شود و جواهرات نو از آن ساخته شود؛ حال اگر این طلا  ذوب نشود، در کارگاه های طلاسازی کمی آن را تمیز کرده و با لایه برداری وضعیت ظاهری مناسبی برایش درست می کنند که ما آن را به عنوان طلای دست دوم می شناسیم.

اما سوال اصلی این است که چه تفاوت قیمتی بین طلای نو و طلای دست دوم وجود دارد که طلا بدون اجرت را جذاب کرده است؟ در خرید طلای زینتی افراد هزینه های زیر را می پردازند:

  • ارزش وزنی طلا( به میزان وزن طلا و به قیمت روز طلا در بازار آزاد)
  • سود طلافروشی یا فروشنده طلا(حداکثر ۷%)
  • اجرت ساخت کارگاه های سازنده طلا(بستگی به نوع ساخت طلا که دست ساز باشد و یا با ماشین ساخته شده باشد می تواند تا ۱۵% و یا بیشتر به قیمت طلا اضافه کند)
  • مالیات بر ارزش افزوده( ۹% مالیات)

در مجموع برای خرید طلای نو حدود حداقل ۳۰% به قیمت وزنی طلای نو خریداری شده اضافه می شود. در طلای بدون اجرت، اجرت ساخت طلا و مالیات بر ارزش افزوده حذف می شود؛ به همین دلیل است که با افزایش قیمت طلا خرید طلای بدون اجرت جذابیت پیدا کرده است.

فرد با خرید طلای بدون اجرت علاوه بر سرمایه گذاری نسبتا سود ده، طلایی خریده است که می تواند از آن استفاده شخصی نیز داشته باشد. با افزایش تورم کشور در چند سال اخیر و کاهش روز به روز ارزش پول ملی، افراد بیش از پیش به فکر سرمایه گذاری و راه های حفظ ارزش دارایی خود هستند که طلای بدون اجرت با داشتن همزمان دو قابلیت سرمایه گذاری و استفاده زینتی، گزینه جذاب تری شده است.

طلای بدون اجرت، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
تقلب در طلای بدون اجرت یا دست دوم

با رونق خرید و فروش طلای بدون اجرت، تقلب نیز در آن زیاد شده است که البته امری طبیعی در هر بازاری به حساب می آید و با کمی هوشیاری می توان فریب این سودجویان و فرصت طلبان را نخورد. برای خرید طلای بدون اجرت حتما از طلافروشی های معتبر خرید کنید و همراه با خرید خود رسید و فاکتور معتبر طلا بگیرید. تقلب هایی که در این نوع طلا رایج شده است مواردی نظیر: فروش طلای کم عیار( زیر عیار ۱۷) به عنوان طلای استاندارد دست دوم به افراد، فروش بدلیجات به جای طلای بدون اجرت است.

کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر، در مورد خرید طلای بدون اجرت و تقلب های آن اینطور می گوید: “برخی کارگاه های زیرزمینی طلای کمتر از ۱۷ عیار را به عنوان طلای بدون اجرت وارد بازار می کنند و متاسفانه برخی طلافروش ها آگاهانه و خیلی از آن ها ناآگاهانه اقدام به فروش آن به عنوان طلای دست دوم می کنند.”

طلای بدون اجرت یا طلای آب شده؟کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

افرادی که به خرید طلای دست دوم به دید سرمایه گذاری نگاه می کنند، می توانند از گزینه جذاب تری در بازار طلا به نام طلای آب شده نیز استفاده کنند. طلای آب شده بازار قدیمی در ایران است که از بین انواع سرمایه گذاری های طلا، پر سود تر است. سرمایه گذاری در طلای آب شده درصد سود طلافروشی که در طلای دست دوم پرداخت می شود را نیز ندارد و همه سرمایه شخص درگیر خرید طلا می شود. طلای آب شده در ایران معاف از مالیات است و هیچ گونه اجرت ساخت و سود فروش طلا را نیز ندارد. با توجه به تورم ایجاد شده در کشور در چند سال اخیر و همچنین نرخ بهره پایین بانکی، بازار طلای آب شده داخلی بیش از پیش رونق گرفته، طوری که طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر، حدود ۸۰ درصد معاملات بازار طلا در ایران مربوط به طلای آب شده بوده است. طلای آب شده نسبت به سکه و طلای دست دوم گزینه جذاب تری است اما مانند طلای بدون اجرت تقلب نیز در این بازار زیاد است و بهتر است از طلافروشی های معتبر خریداری شود.

خلاصه

اگر به دنبال راهی برای سرمایه گذاری دارایی خود و همزمان استفاده بردن از دارایی خود در زندگی روزمره خود هستید، طلا بدون اجرت گزینه مناسبی است. اما در کنار طلای دست دوم، طلای آب شده نیز مناسب سرمایه گذاری است و سود دهی بیشتری از سایر منسوجات طلا در ایران دارد. قبل از سرمایه گذاری در هر کدام از این بازار ها، ابتدا مشخص کنید که هدف شما از سرمایه گذاری در طلا سوددهی بیشر است و یا استفاده برای زیبایی هم جزو اولویت های شماست؟ با توجه به اولویتی که برای دارایی خود در ذهن دارید، می توانید هر یک از دو بازار طلای آب شده و طلای دست دوم  را انتخاب کنید.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold