پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

در پایان این مقاله می توان به پاسخ سولات زیر دست یافت:

 • قیمت طلای جهانی چگونه تعیین می شود؟
 • نرخ طلا در ایران چگونه تعیین می شود؟
 • چه عواملی بر قیمت طلا در ایران تاثیر می گذارد؟

 

طلا یکی از قدیمی ترین دارایی های بشر بوده است و در مصر باستان در حدود ۵۰۰۰ سال پیش از طلا به دلیل انعطاف پذیری که دارد، برای کاربردهای مختلف استفاده شده است. طلا اگرچه به عنوان فلزی گران بها شناخته می شود اما گران ترین فلز نیست و فلزات دیگری نیز هستند که قیمت بالاتری از طلا دارند. به دلیل اهمیت بالایی که این فلز گران بها در زندگی انسان دارد، نحوه تعیین قیمت آن برای همه کشورهای جهان مهم است.

نرخ طلا امروزه یکی از فاکتورهای مهم اقتصادی در هر کشوری به حساب می آید، در کنار عوامل دیگری نظیر قیمت ارز، شاخص بورس، قیمت مسکن نقش کلیدی در اقتصاد دارد.

چه عواملی قیمت طلا را تعیین می کند؟

نرخ طلای جهانی مانند هر کالای دیگری در زندگی انسان به کمک عرضه و تقاضا تعیین می شود. طلا جزو فلزات کمیاب پر کاربرد در صنعت و زندگی روزمره است، بنابراین تقاضای آن همواره رو به افزایش است. از طرفی عرضه طلا نیز به دلیل هزینه های بالای استخراج آن، همواره عددی ثابت مانده است؛ چیزی حدود ۲۵۰۰ تن طلای خام سالانه در کل جهان استخراج می شود که نمی تواند تاثیر زیادی بر نرخ جهانی طلا داشته باشد.

هزینه معدن کاری همیشه ثابت نیست و با توسعه تکنولوژی های جدید، استخراج طلا نیز آسان تر می شود اما از طرفی محدود بودن منابع موجود در زمین و کاهش آن، باعث کند شدن استخراج می شود که در مجموع باعث ثبات عرضه جهانی می شود.

بنابراین نرخ طلا به عنوان یک کالا تحت تاثیر تغییرات عرضه نیست و کشف معادن جدید و یا توسعه تکنولوژی های استخراج تاثیر چندانی بر نرخ طلای جهانی نخواهد داشت و میزان تقاضا است که مهم ترین عامل موثر بر نرخ طلا به حساب می آید.

قیمت طلای جهانی در بازارهای بزرگی نظیر بازار فلزات گران بهای لندن تعیین می شود و بازیگران اصلی این بازار بانک های مرکزی بزرگ جهان و سرمایه گذاران مطرح هستند.

از آنجایی که طلا تقریبا در همه کشورهای جهان شناخته شده است، قیمت آن در نیز در همه جا تقریبا یکسان است. اگر برای مثال در کشور ایران نرخ طلا نسبت به قیمت جهانی طلا کمتر و یا بیشتر باشد، با واردات و صادرات این اختلاف قیمتی جبران می شود و قیمت ها به سرعت خود را به قیمت جهانی نزدیک می کنند. این ویژگی نرخ طلا باعث شده است که بازار طلا یکی از چابک ترین و ایده آل ترین بازارها (یک بازار با رقابت کامل) باشد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

قیمت طلا در ایران چگون تعیین می شود؟

نرخ طلای ایران به سه اهرم بستگی دارد:

 • قیمت دلار در ایران
 • قیمت انس جهانی طلا
 • میزان تقاضای طلا در بازار داخلی

از بین این سه مورد، مورد سوم همواره در ایران وجود دارد و تقاضا همواره بیشتر از عرضه است، اما در دو مورد دیگر بازار آزاد تعیین کننده است.

نرخ طلا در ایران معمولا حباب دارد؛ حباب به این معناست که تفاوت قیمت در داخل نسبت بازار جهانی وجود دارد و لزوما حاصلضرب قیمت دلار در قیمت اونس جهانی نیست. در شرایط عادی بازار ایران و مخصوصا قیمت دلار متعادل، تفاوت قیمت طلا در بازار ایران و بازار جهانی در حدود ۵ الی ۱۰ درصد است.

سرعت گردش نقدینگی و شرایط نااطمینانی اقتصادی می تواند بر این تفاوت نرخ طلا با بازار جهانی(حباب) اثرگذار باشد؛ به این معنا که هرچه نقدینگی بیشتری به سمت طلا حرکت کند، سفته بازی در این بازار بیشتر شده و قیمت طلا را افزایش می دهد.

اشکال مختلف طلا و قیمت آن

 • طلای زینتی: طلایی که علاوه بر ارزش طلای به کار برده شده در آن، اجرت ساخت و سود فروشنده را نیز به قیمت آن اضافه می کنند و در مجموع برای خرید طلای زینتی حدود ۳۰ % مبلغ بیشتری برای طلا پرداخت می شود.
 • طلای دست دوم: طلای زینتی است که پس از استفاده به صورت دست دوم به فروش می رسد، البته معمولا طلای دست دوم را با پس از خرید دوباره، جلادهی می کنند که ظاهر زیبایی داشته باشد. تفاوت نرخ طلای دست دوم نسبت به طلای زینتی در اجرت ساخت و مالیات بر ارزش افزوده است.
 • شمش طلا: شمش طلا در وزن های مختلفی ساخته می شود و ماده اولیه مصرفی کارخانجات و صنایع است. قیمت شمش ها معمولا در همه جا یکسان است و استاندارد خاصی دارند. قیمت شمش طلا مانند یک کالای معمولی توسط بازار تعیین می شود.
 • سکه طلا: قیمت سکه طلا در ایران همواره اختلاف کمی با قیمت جهانی طلای موجود در آن دارد که نشان دهنده میزان عرضه و تقاضای بازار است.
 • طلای آب شده: طلای دست دوم که ذوب شده باشد و به صورت غالب های کوچک طلا در آمده است را طلای آب شده می گویند. این نوع طلا معمولا در بازار داخلی ایران است و قیمت گذاری آن هم مربوط به بازار داخلی است. طلای آب شده در بازار داخلی ایران با عنوان مظنه در قیمت گذاری طلا نقش دارد و نوع ۱۷ عیار آن معیار قیمت گذاری طلا است. نرخ طلا در ایران وابسته به قیمت جهانی طلا است و با تغییرات بازار جهانی تغییر می کند. سرمایه گذاری در این نوع طلا بهینه ترین و پرسود ترین نوع سرمایه گذاری است و هیچ گونه مبلغ مازادی بر نرخ طلا ندارد.
 • گواهی سپرده طلا: طلا در این نوع در انبارهای مخصوص و استانداری نگهداری می شود و با یک گواهی سپرده به عنوان ورق بهادار قابل دریافت است. این نوع معاملات در بازار بورس قابل انجام است و مکانیزم قیمت گذاری آن از عرضه و تقاضای اوراق در بورس است. معمولا این نوع معاملات طلا، روش مناسبی برای تعیین نرخ طلا است ولی در مواقع نااطمنیانی مثل شرایط جنگی، این نوع اوراق استقبال زیادی ندارد و بیشتر به سمت طلای فیزیکی می روند.

خلاصه

قیمت طلای ایران بر اساس قیمت انس جهانی طلا و قیمت دلار در ایران است، اما معمولا به دلیل شرایط داخلی کشور و نوسان قیمت دلار، همواره شاهد وجود حباب در نرخ طلا هستیم. بازار طلای داخلی ایران را می توان ایده آل ترین بازار در ایران دانست، چون که نه تنها قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود بلکه با اتصال به یک بازار جهانی با بازیگران جهانی، ناچار است خود را با شرایط جهانی وفق دهد. بنابراین می توان گفت نرخ طلای داخلی، در راستای قیمت جهانی طلا تغییر می کند.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold