طلای آب شده چگونه تولید می شود؟

طلای ساخته شده در دست مردم با عیار‌های متفاوت، بعد از فروش ذوب می‌شود و تبدیل به طلای آب شده می شود. طلای آب شده بین طلافروشان به اختصار “آبشده” گفته می شود. جالب است بدانید این اصطلاح فقط در ایران و آن هم بین کارخانجات طلاسازی و بنکداران و طلافروشان رایج است و معمولا در اکثر کشورها با شمش های استاندارد شده کار می کنند و چیزی به نام طلای آب شده ندارند.

برای تهیه طلای آب شده می توانید از هر نوع طلایی استفاده کنید؛ به عنوان مثال طلای آب شده می تواند طلای دست دوم و بدون اجرت بانوان و یا حتی طلای خالص و شمش باشد. قطعات طلای آب شده، بین کارخانجات طلاسازی و طلافروشان جابجا می‌شود و این قطعات مواد اولیه‌ مورد نیاز این صنعت است که در ساخت طلا و تبدیلش به زیورآلات استفاده می شود. طلای دست دوم خریده شده ذوب می شود و کارخانه طلاسازی هم برای رسیدن این طلای آب شده به عیار مطلوب، دوباره ذوبش می‌کند و فلزات دیگر یا شمش خالص طلا را به آن می‌افزاید.

طلای آب شده را در وزن های متفاوتی می توانیم در بازار پیدا کنیم و بسته به نیاز، طلافروشان طلای آب شده با وزن های دلخواه تولید می کنند. البته امروز این نوع طلا در حال تبدیل شدن به نوعی سرمایه گذاری با پتانسیل بالا است. در شکل زیر برای آشنایی بیشتر شما چند قطعه از آن را نشان داده ایم.

سوالی که معمولا درباره سرمایه گذاری در طلای آب شده مطرح می شود این است که:

 آیا خرید طلای آب شده در ایران برای عموم مردم مجاز است؟

به دلیل کاهش مداوم ارزش پول ملی خصوصا در دهه ۹۰ شمسی، خرید و فروش طلای آب شده راه خود را بین مردم باز کرده است. البته خیلی طبیعی است که مردم برای سرمایه گذاری وارد این بازار شوند. طلای آب شده نسبت به طلای زینتی، مالیات بر ارزش افزوده و اجرت ندارد. همچنین کهنه نمی‌شود و هزینه نگهداری نیز برای سرمایه گذار ندارد. همچنین به دلیل منازعات سیاسی و تحولات اقتصادی در عرصه جهانی بین قدرت های بزرگ مثل چین و آمریکا، قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز روندی رو به رشد دارد که این سرمایه‌گذاری را خیلی جذاب تر می کند. خرید و فروش طلای آب شده برخلاف شایعاتی که درباره غیر مجاز بودن آن گفته می شود، مجاز است و هیچ مانع قانونی ندارد. اما دقت کنید که برای خرید طلای آب شده حتما از مراکز و سایت هایی خرید کنیم که مجوز اتحادیه طلا و جواهر را داشته باشند.

قبل از اینکه بخواهید در این بازار سرمایه گذاری کنید حتما نکات مهم زیر را بخوانید:

  • بازار طلای آب شده مدتی است به دلیل شرایط اقتصادی کشور برای سرمایه گذاران  جذاب شده است.
  • در گذشته های خیلی دور عیار طلای استاندارد در ایران، ۱۷ بوده است که امروزه به ۱۸ تغییر یافته است. ولی توجه داشته باشید که هنوز محاسبات قیمت طلا با همان معیار طلای ۱۷ عیار در بین طلافروشان و در بازار طلا انجام می شود.
  • قیمت طلا در بازار تهران بر اساس طلای ۱۷ عیار و وزن مثقال عنوان می شود. به قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار، مظنه می گویند. بین طلافروشان قیمت طلا با مظنه عنوان می شود.
  • طلا در بدترین شرایط کاهش قیمت هم، خریدار دارد. یعنی در صورت کاهش شدید قیمت، بازهم به راحتی می توانید این سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کنید.
  • طلا یک سرمایه بین المللی است و در هر جایی می توانید آن را به پول نقد تبدیل کنید.
  • قیمت طلا در ایران معمولا تفاوت کمی با قیمت جهانی آن دارد که به آن حباب طلا می گویند.

در ادامه مطلب سعی کرده ایم آنچه برای ورود به این بازار نیاز است را برایتان شرح دهیم:

عیار در طلا به چه معناست؟

چون طلای خالص به شدت انعطاف پذیر است و به راحتی تغییر شکل می دهد برای استفاده زینتی و جواهرات مناسب نیست. برای شکل دهی و تبدیل کردن طلا به طلای زینتی نیازمند سختی بیشتری در طلا هستیم و راه حل این مسئله، افزودن آلیاژ فلزات دیگر به آن است. با افزودن آلیاژ به طلای خالص می توانیم از آن برای ساختن جواهر و زیورآلات استفاده کنیم. اما چون طلا فلز گران قیمتی است برای قیمت گذاری آن نیاز است که درصد طلای خالص موجود در کل قطعه طلا را مشخص کنیم. عیار طلا همان میزان طلای خالص در کل آن است که می توان به شکل زیر نشان داد.

نمایش عیار استاندارد درخاور میانه برای طلای خالص، عدد «۲۴» است و هرچه از خلوص طلا کمتر شود، از این عدد هم کاسته می‌شود. طلای ۲۴عیار یعنی کل وزن طلا، خالص است و هیچ آلیاژی ندارد. ولی در بسیاری از کشورها نمایش عیار با عدد «۱۰۰۰» است که معادل همان عدد ۲۴ است. البته هیچگاه طلایی با این عیار نخواهید دید چون شمش‌ها با عیار ۹۹۹.۹ معامله می‌شوند و همیشه ۰.۱ درصد ناخالصی احتمالی در نظر گرفته می شود که برروی شمش ها نیز به وضوح قابل دیدن است.

 اگر این دو معیار را بخواهیم در کنار هم مقایسه کنیم، می توان جدول زیر را که بر مبنای هر دو معیار ۱۰۰۰ و ۲۴ همراه با درصد طلای خالص آن، مرتب شده است نشان داد:

در ایران عیار استاندارد برای طلا و زیورآلات ۱۸ است که همان معادل ۷۵۰ در مقیاس ۱۰۰۰ است. برای محاسبات ریاضی مقیاس ۱۰۰۰ خیلی دقیق تر از مقیاس ۲۴ است. اگر بخواهیم مقدار طلای موجود در ۱۸ عیار را نمایش دهیم، شکل زیر به خوبی نسب طلای خالص و آلیاژ آن ( مس، نقره و نیکل) در زیورآلات استاندارد ایران را نشان می‌دهد:

انگ زنی در طلای سرمایه ای چیست؟

برای اینکه عیار طلا (درجه خلوص طلا) مشخص شود، قطعه کوچکی از آن را (کمتر از نیم گرم) برش می‌زنند و به آزمایشگاه های «رِی‌گیری» می‌دهند تا روی قطعه آزمایش‌هایی انجام دهد و عیار را اعلام کند. پس از اینکه آزمایش های مورد نیاز برای پیدا کردن میزان طلای خالص موجود انجام شود، شماره‌ رسیدی روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت می شود و این شماره برروی طلای آب شده نیز درج می‌شود که به اصطلاح به آن “انگ زنی” گفته می شود. شماره‌ای که روی قطعه طلای آب شده به صورت عمیق حک شده است شماره شناسه آن قطعه از طلا در اتحادیه طلا و جواهرات است. علاوه بر انگ، نام آزمایشگاه ری‌گیری نیز روی طلای آب شده حک می‌شود.

انگی که ری گیری‌های تهران می‌زنند عددی چند رقمی است و علاوه بر تماس با خود ری‌گیری، از تلفن گویای اتحادیه تهران به شماره  ۸۸۹۳۱۸۳۳  نیز می توان عیار طلا را در هر لحظه دریافت کرد.

عیار شرطی در طلای آب شده به چه معناست؟

 این اصطلاح بیشتر بین طلافروشان رایج است و به این معناست که تا زمانی که عیار طلای آب شده مشخص نشده باشد، آن را عیار شرطی می گویند. بعد از انجام آزمایش بر روی طلای آب شده در آزمایشگاه، معمولا ۵ ساعت زمان می برد تا نتیجه آن مشخص شود و اگر این قطعه طلا که انگ بر آن حک شده است معامله شود به صورت شرطی است. همچنین برای معامله گاهی عیار آن را ۷۵۰ و یا همان ۱۸ عیار در نظر می گیرند و کلیه معاملات تا مشخص شدن نتیجه آزمایشگاه بر اساس این عیار انجام می‌شود. پس از مشخص شدن عیار در آزمایشگاه، کلیه محاسبات با عیار جدید دوباره انجام می‌شوند.

 معمولا برای نوشتن وزن و عیار طلای سرمایه ای، خطی می کشند و بالای آن خط، وزن بر حسب گرم و پایینش عیار را می نویسند. دقت کنید که وزن‌ها تا سه رقم بعد از ممیز نوشته شده‌اند. در زیر یک نمونه از روش های نوشتن وزن و عیار آب شده که بین طلافروشان رایج است را نشان داده ایم:

مظنه و تفاوت آن با مثقال و گرم:

همانطور که در بالا اشاره کردم، قیمت طلا در ایران بر اساس مثقال محاسبه و اعلام می شود، ولی اکثریت مردم قیمت طلا را با استفاده از گرم حساب می کنند. به عنوان مثال وقتی می گوییم مظنه  ۱,۸۸۰,۰۰۰ است بدین معنی است که قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و هشتصد و هشتاد هزار تومان است. برای اینکه بتوانیم قیمت آن را به گرم محاسبه کنیم باید مظنه را تقسیم بر عدد ۴٫۳۳۱۸ کنیم تا قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را بدست آوریم، که در این مثال می‌شود حدود ۴۳۴,۰۰۰ تومان.

به مثال زیر دقت کنید:

حباب طلا: حباب طلا در واقع تفاوت قیمت طلا در ایران با قیمت جهانی آن به دلیل انتظارات روانی است که در بازار ایران وجود دارد و با همان معیار طلای ۱۷ عیار محاسبه می شود.

فرمول محاسبه حباب طلا بر اساس دلار

برای بدست آوردن حباب طلا با استفاده از دلار، ابتدا باید قیمت طلای آب شده جهانی را با استفاده از انس و نرخ روز دلار بدست آوریم.

محاسبه طلای جهانی:

برای محاسبه ابتدا باید قیمت روز دلار در بازار آزاد را در قیمت انس ضرب کنیم و جواب را در عدد ۹٫۵۷۴۲  تقسیم کنیم. به مثال زیر توجه کنید:

عدد  ۱۷۹۷۸۰۰ تومان نرخ جهانی با دلار ۱۳۵۰۰ تومان و انس  ۱۲۷۵ دلار است. حال که قیمت جهانی آن را بدست آوردیم به راحتی می توان حباب را محاسبه کرد، کافیست که مظنه داخلی را منهای قیمت جهانی بدست آمده کنیم. برای قیمت های فرضی بالا حباب طلا به صورت زیر بدست می آید:

با فرض اینکه مظنه داخلی ۱۸۳۰۰۰۰ می باشد، حباب طلا محاسبه شده  ۳۲۰۰۰ تومان مثبت می باشد.

قیمت انس را از کجا باید پیدا کنیم؟

با یک سرچ ساده در گوگل می توانید انس جهانی را بدست آوردید، سایت های بسیاری به صورت آنلاین و لحظه به لحظه انس جهانی را در اختیار قرار می دهند که در زیر چند تا این سایت ها را معرفی می کنیم:

https://goldprice.org/live-gold-price.html

http://www.tgju.org/chart/ons

https://www.bloomberg.com/quote/XAU:CUR

 

انواع معاملات در بازار طلای آبشده:

  1. نقدی
  2. کاغذی

نقدی به اینصورت است که مانند هر کالای دیگری شما می توانید به بازار مراجعه کرده و با پرداخت نقدی پول خود مانند هر کالای دیگری هر مقدار طلا نیاز داشته باشید تهیه کنید؛ در این موارد معمولا آبشده در وزن های بیشتر از ۲۰ گرم فروش می رود چون کمتر از این وزن قابلیت انگ زنی توسط اتحادیه را ندارد. معمولا اکثر طلافروشی طلای آبشده نیز می فروشند که این طلا دارای کد اتحادیه است و افراد می توانند استعلام اصل بودن آن را بگیرند.

نوع دوم معاملات این بازار معاملات موسوم به کاغذی است؛ در این نوع معاملات همانطور که از اسم آن مشخص است هیچ گونه طلایی بین خریدار و فروشنده رد و بدل نمی شود و فقط کاغذی به نشانه ثبت معامله بین طرفین رد و بدل می شود. نا گفته نماند که افرادی که در این بازار فعالیت می کنند معمولا همدیگر را می شناسند و معاملات آبشده کاغذی با پشتوانه اعتباری افراد صورت می گیرد. این نوع معاملات ریسک بالایی دارد و ورود افراد تازه وارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در بازار تهران این نوع معاملات در محلی به نام “پله آهنی” انجام می شود. البته معاملات در این سبک بر اساس مظنه انجام می شود و نه قیمت طلای ۱۸ عیار رایج بین مردم. قبلا گفتیم که چون در گذشته معاملات طلا بر اساس مثقال صورت می گرفته، هنوز بین خود طلا فروشان و فعالین این بازار قیمت طلا بر اساس یک مثقال طلای ۱۷ عیار و یا همان مظنه عنوان می شود. برای تبدیل مظنه به قیمت ۱۸ عیار کافی است آن را بر عدد طلایی ۴٫۳۳ تقسیم کنید.

خلاصه مطلب:

طلای آب شده به ذوب کردن دوباره طلاهای فروخته شده و بدون اجرت گفته می شود و اصطلاحی رایج بین طلافروشان ایرانی است  و در سایر نقاط دنیا این‌چنین اصطلاحی وجود ندارد. ولی سرمایه گذاری در بازار طلای آب شده در ایران در دهه ۹۰ شمسی به دلیل کاهش ارزش پول ملی، رو به گسترش است و بزودی به بازاری شناخته شده برای حفظ ارزش دارائی در بین مردم جای خود را باز خواهد کرد. با توجه به روند رو به رشد قیمت جهانی طلا، پیش بینی ها افزایش قیمت جهانی طلا در آینده را نشان می دهند و این سرمایه گذاری در بازار طلای آب شده را مطمئن تر می کند. اطلاعاتی که درباره ی این بازار باید بدانید شامل نحوه ساخت و شناسایی طلای آب شده در بازار ایران، نحوه محاسبه قیمت طلا در ایران و حباب طلا در ایران و هر اطلاعاتی که برای یک فرد ناآشنا به بازار طلای ایران، نیاز باشد را در این مطلب مرور کردیم.