طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
  • طلای آب شده چه تفاوتی با شمش طلا دارد؟
  • کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟
  • در ایران کدام یک سوددهی بیشتری دارد؟
  • عیار شمش با طلای آب شده چه تفاوتی دارد؟

این ها پرسش هایی است اغلب افراد برای ورود به سرمایه گذاری در بازار طلا در مورد تفاوت شمش طلا با طلای آب شده می پرسند.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

شمش طلا:

شمش طلا(gold bar ) به قالب های استاندارد طلا در سطح بین المللی گفته می شود که معمولا در قالب های مشخص و وزن های استانداری ساخته می شوند. شمش طلا معمولا در مبادلات تجاری و در سطح بین المللی تبادل می شود و در سطوح پایین تر نیز برای سرمایه گذاری های نسبتا زیاد استفاده می شود. بانک های مرکزی در سرتاسر دنیا ذخایر ارزی خود را از شمش های طلا ایجاد می کنند که همان طلای خالص است.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

طلای آب شده:

طلای آب شده(melted gold) به طلای دست دوم و کهنه ای که دوباره ذوب شده باشد می گویند که قالب مشخصی ندارد و بنابر نیاز کارگاه های ساخت طلا در وزن های متفاوتی ریخته گری می شود. طلای آبشده فقط در بازار ایران به این صورت وجود دارد و در کشورهای دیگر طلای آبشده اعتبار معامله ندارد. بر خلاف شمش طلا، هیچ گونه اجرت ساخت و دستمزدی بر طلای آب شده وضع نمی شود، همچنین طلای آب شده معاف از مالیات است.

چه تفاوت هایی بین طلای آب شده و شمش وجود دارد؟

  1. اولین تفاوت شمش طلا و طلای آب شده در شکل ظاهری آن است؛ طلای آب شده معمولا شکل زیبایی ندارد و در قالب های دلخواه ساخته می شود، درحالی که شمش ها در اندازه های استاندارد و مشخصی ساخته می شوند.
  2. تفاوت دوم بر نحوه استاندارد نوشته های روی شمش و طلای آب شده است. در طلای آب شده نام آزمایشگاه ری گیری(عیارسنجی)، کد پیگیری از اتحادیه طلا و عیار طلای آب شده در معیار ۱۰۰۰ نوشته می شود.

          اما در شمش طلا مواردی نظیر: برند شرکت سازنده، سال ساخت، مجوز ساخت اتحادیه، عیار طلای شمش(معمولا عیار۹۹۹.۹یا طلای خالص است) و وزن شمش حک می شود.

  1. خرید و فروش شمش طلا در ایران و کل جهان مالیات و کارمزد ساخت دارد اما خرید و فروش طلای آب شده هیچ گونه مالیاتی ندارد. خرید و فروش طلای آب شده در ایران منع قانونی ندارد و معمولا این نوع خرید و فروش ها در بین طلافروشان و طلاسازان رایج است.
  2. شمش طلا بیشتر ماهیت بین المللی دارد و برای مبادلات تجاری بین کشورها و پشتوانه ذخایر ارزی استفاده می شود اما طلای آب شده فقط در بازار ایران وجود دارد و در بازارهای بین المللی مبادلات به این صورت رایج نیست.
  3. شمش طلا را طلای خالص نیز می گویند، چون شمش ها در استاندارد ۹۹۹.۹ عرضه می شوند که همان طلای خالص است. این در حالی است که طلای آب شده در عیارهای متفاوتی وجود دارد و بسته به طلای ذوب شده معمولا در عیار های ۱۸ و ۱۷ در مقیاس ۲۴ عیاری ساخته می شوند. در واقع استاندارد طلای آب شده نیز همان عیار ۱۸ که معادل ۷۵۰ بین المللی است.

طلای آب شده برای سرمایه گذاری بهتر است یا شمش طلا ؟

سرمایه گذاری یک انتخاب مهم برای هر فردی به حساب می آید؛ از جنس انتخاب هایی که دقیق ترین حساب و کتاب ها را به همراه دارد. معمولا در کشور های با تورم بالا و شفافیت کم اقتصادی نظیر ایران، انتخاب گزینه سرمایه گذاری کمی پیچیده می شود. در این بین اگر پس از تحقیق و مطالعاتی که افراد برای انتخاب بازار دارند به بازار طلا برسند، باز هم گزینه های متنوعی پیش روی خود می بینند؛ سکه، طلای زینتی، طلای بدون اجرت، طلای آب شده و شمش طلا…

تجربه نشان داده است که در بازار طلا نسبت به سکه و طلای زینتی نو و کم اجرت، شمش طلا و طلای آب شده سود بیشتری برای سرمایه گذاران خود به همراه داشته است. اما در بین این گزینه ها انتخاب بین شمش طلا و طلای آب شده همواره سوال سرمایه گذاران بوده است. فرد با سرمایه گذاری در طلای آب شده سود بیشتری از شمش طلا کسب می کند، زیرا شمش هزینه هایی نظیر کارمزد ساخت شرکت تولید کننده را به همراه دارد.

بنابراین برای سرمایه گذاری طلای آبشده گزینه بهتری است نسبت به شمش. اما یک مزیت شمش نسبت به آبشده این است که به صورت استاندارد شده است و شرکت سازنده نیز مشخص است و در واقع امنیت بیشتری از طلای آبشده دارد. برای خرید طلای آب شده باید به مراکز معتبر مراجعه کنید چون امکان تقلب در این نوع طلا وجود دارد. اما اگر به دنبال سود بیشتر همراه ریسک کمتر در طلای آب شده باشید، بازهم راهکارهایی وجود دارد که در زیر به آن می پردازیم:

طلای آب شده ، آب شده ، طلای آب شده ، آبشده ، baazar، طلای بازر ، baazar ، melted gold

سرمایه گذاری آسان و مطمئن در طلای آبشده:

در ایران سامانه بازر با هدف تسهیل دسترسی به بازار طلای آب شده برای همه افراد راه اندازی شده است. خرید و فروش طلای آبشده در بازر به محیط امن و مطمئن انجام می شود و افراد در هر لحظه به بازار طلای آب شده دسترسی دارند. مزیت این سامانه ساده سازی سرمایه اولیه است که تنها با ۱۰ هزار تومان می توان طلای آب شده خریداری کرد. افراد می توانند طلای آب شده خریداری کرده و طلای خود را به صورت فیزیکی تحویل بگیرند. این پلتفرم بازار آشفته طلای آب شده را تبدیل به محیطی برای معاملات امن و کاملا قابل اعتماد کرده است و افراد می توانند رسید طلای خود را دریافت کرده و در هر لافروشی نیز اقدام به فروش طلای خود نمایند.

برای شروع سرمایه گذاری در طلای آبشده اپلیکیشن بازر را دانلود کنید…