طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

قیمت سکه در ایران تابع متغیرهایی است که با دانستن آن‌ها می‌توانیم از این بازار شناخت بهتری داشته باشیم و  قادر باشیم روندهای آتی آن را بهتر پیش‌بینی کنیم. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سکه هستید حتما این مطلب را تا پایان بخوانید. در این نوشته، این بازار را برایتان کاملا توضیح می‌دهم. انواع سکه ها و قیمت آن ها، اینکه چه متغیرهایی در تغییر نرخ سکه اثرگذار است؟ حباب سکه چطور بوجود می‌آید؟ چگونه حباب سکه را محاسبه کنیم؟ و اگر بخواهیم در این بازار سرمایه گذاری کنیم، باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازار سکه ایران چیست؟

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold، سکه

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر، سکه ، baazar ، melted gold

برای شناخت بازار سکه بهتر است ابتدا بیاییم انواع سکه بهار آزادی موجود در این بازار را بشناسیم:

 • سکه طرح قدیم: یک روی این سکه شش بار تکرار «علی» به خط تزیینی در داخل یک شش ضلعی حک شده است و عبارت «بانک ملی ایران»  نیز در زیر این تصویر است. بر روی دیگر تصویر بارگاه علی بن موسی الرضا و عبارت «نخستین بهار آزادی» و تاریخ ۱۳۵۸ دیده می‌شود.
 • سکه طرح جدید: یک روی سکه تصویر امام خمینی و سال ضرب (۱۳۷۰) در زیر تصویر و روی  دیگر آن نیز تصویر آرامگاه علی بن موسی الرضا و عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» در بالای تصویر و عبارت «بهار آزادی» در پایین تصویر است.

این دو نوع سکه از لحاظ وزن و عیار طلا هیچ تفاوتی ندارند. نرخ سکه ها روزانه توسط بانک مرکزی اعلام می شود و این نرخ ها بر اساس قیمت طلای جهانی است، البته تحولات بازار نفت و برخی مسائل سیاسی و اقتصادی نیز بر نرخ سکه بسیار تاثیرگذار است.

 • نیم سکه: نیم بهار آزادی از سال ۷۷ شمسی توسط بانک مرکزی وارد بازار سکه کشور شده است.
 • ربع سکه: ربع سکه بهار آزادی نیز از سال ۷۷ شمسی یعنی از همان سالی که سکه نیم بهار وارد بازار شد، وارد بازار ایران شده است.
 • گرمی: سکه‌های یک گرمی همان گونه که از نامش پیداست سکه‌های طلا با وزن تقریباً یک گرم است.
نرخ سکه به چه عواملی بستگی دارد؟

فرمول محاسبه قیمت سکه: عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس ۲۴ و عیار سکه بهار آزادی ۲۱٫۶ است و با تقسیم عدد ۲۱٫۶ بر ۲۴ عدد ۰،۹۰۰ به دست می‌آید و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سکه یعنی تمام بهار آزادی، نیم و یا ربع بهار آزادی قیمت واقعی آنها به دست می‌آید.
به عبارت روشن تر فرمول قیمت سکه عبارتست از:

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

هرمقدار بیشتر از این مقدار در بازار آزاد را، به عنوان حباب سکه می‌شناسیم. حباب سکه در ایران به بازاری کاذب برای دلالان تبدیل شده است. حباب موجود در قیمت و توجه به این نکته که دولت بر قیمت گذاری سکه اثرگذار است همواره سکه را به بازاری پرنوسان تبدیل کرده است.

در شکل زیر نمایی کلی از روند تغییرات قیمت سکه در ایران از سال ۱۳۵۷ تا کنون را همراه با تغییرات ناگهانی آن را نشان می‌دهد:

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

از مهم‌ترین دلایل جهش‌های ناگهانی قیمت طلا و سکه در ۴۰ سال اخیر می‌توان به جنگ با عراق در دهه ۶۰ شمسی  و  تحریم‌های بین‌المللی در دهه ۹۰ شمسی اشاره کرد. در سال ۵۷ قیمت هر سکه ۴۲۰ تومان بوده و می‌توان گفت که در این ۴۰ سال قیمت سکه بهار آزادی بیش از ۹۰۰۰ برابر شده است.

چه عواملی بر قیمت سکه تاثیر می‌گذارد؟
 1. عوامل داخلی بازار
 2. عواملی خارج از بازار

عوامل داخلی بازار شامل عرضه و تقاضا است که به خریداران و فروشندگان آن بستگی دارد. عوامل خارجی نیز به قیمت دلار، متغیرهای کلان اقتصادی و قیمت جهانی طلا وابسته است.

به طور کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان عوامل تاثیرگذار بر نرخ سکه دانست:

 1.  قیمت طلای جهانی:

همانطور که گفتم قیمت جهانی طلا بر قیمت سکه تاثیرگذار است. با توجه به بررسی‌هایی که برروی تناسب قیمت جهانی طلا و قیمت سکه انجام دادم در ۸۰ درصد موارد با رشد قیمت جهانی طلا، قیمت سکه نیز در ایران تغییر کرده است. پس می‌توان فهمید که تنها مولفه تاثیر گذار قیمت جهانی طلا نیست و عوامل دیگری را نیز باید برای تحلیل قیمت سکه در نظر بگیریم که در زیر خواهم گفت.

 1. قیمت ارز

طلا یکی از دارائی هایی است که قیمت آن بر اساس متغیرهای جهانی است. با توجه به روند تغییرات نرخ سکه بهار آزادی در گذشته، در ۹۵ درصد با تغییرات قیمت ارز همبستگی داشته است. چون ارزش دارائی ها در ایران برحسب ریال است، برای تبدیل طلا به ریال از قیمت ارز استفاده می‌کنیم، پس یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت سکه، نرخ ارز است.

 1. نرخ تورم

تورم باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود. هرچه ارزش پول ملی کمتر شود مردم به دنبال راهی برای حفظ ارزش دارائی خود خواهند بود. در نتیجه به سرمایه‌گذاری در بازار های مختلف از جمله بازار طلا روی می‌آورند. با افزایش تقاضا برای طلا، قیمت آن افزایش می‌یابد و در نتیجه نرخ سکه هم افزایش خواهد یافت.

 1. نرخ رشد اقتصادی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر نرخ سکه، نرخ رشد اقتصادی کشور است. نرخ رشد اقتصادی یکی از مهمترین متغیرهای کلان اقتصادی هر کشور است و برای اینکه وضعیت کلی اقتصاد کشور خوب باشد باید این متغیر بالا باشد. هرچه این نرخ بالاتر باشد نااطمینانی از وضعیت اقتصادی  درآینده کاهش خواهد داد. درنتیجه با افزایش این نرخ درخواست برای سکه بهار آزادی کاهش خواهد یافت. همچنین می‌توان گفت اگر درخواست برای سکه بهار آزادی بالا باشد، به این معناست که نرخ رشد اقتصادی کاهش یافته است. به طور کلی می‌توان گفت بین نرخ رشد اقتصادی و قیمت سکه بهار آزادی رابطه‌ای معکوس برقرار است.

اگر می‌خواهید در بازار سکه سرمایه‌گذاری کنید، این نوشته راهنمایی جامع برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای شماست

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold