طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

شمش طلا (GOLD BAR) به طلای خامی گفته می شود که در قالب های استاندارد مشخص که عیار آن ها معمولا ۹۹۹/۹۹ ساخته می شود. شمش ها معمولا از جنس طلا  و نقره هستند که در صورتی به عنوان شمش در نظر گرفته می شوند که درجه خلوص(عیار) آن بیشتر از ۹۹۹ باشد و یا طلای خام باشد. شمش ها معمولا یک دارایی اصلی برای دولت ها و بانک های مرکزی به حساب می شود.

برای تهیه این نوع طلا ابتدا آن را از معادن طلا به صورت قطعات سنگ ناخالص استخراج می شود و پس از انجام مراحل تصفیه ناخالصی ها به شمش طلا تبدیل می شود که هر چه عیار و درجه خلوص آن بیشتر باشد قیمت و ارزش آن بیشتر است. البته تولید طلای خالص با عیار ۹۹۹ در هر کشوری امکان پذیر نیست و تکنولوژی آن در اختیار شرکت های خاص اروپایی و بانک های مرکزی قرار دارد.

شمش ها در وزن های مختلفی ساخته می شوند که شناخته شده ترین نوع آن همان طلای ۱ کیلوگرمی است. وزن های مختلفی از شمش ها بسته به هدف و کاربرد آن، از وزن ۱ گرم تا ۱۲ کیلوگرم و بیشتر استفاده می شود که در این میان دولت ها معمولا برای مبادلات تجاری خود و همچنین ذخایر ارزی از شمش طلا با وزن ۱۲ کیلوگرم استفاده می کنند. جالب است بدانید که  بزرگترین شمش طلای جهان ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد که در موزه “توی” ژاپن نگهداری می شود.

افرادی که به تازگی با بازار طلا آشنا می شوند و قصد ورود به سرمایه گذاری در این بازار را دارند معمولا با ابهامات زیادی روبرو می شوند، مانند:

 • چه تفاوتی بین شمش طلا و طلای آب شده وجود دارد؟
 • چگونه عیار را در شمش طلا تشخیص دهیم؟
 • تفاوت خرید و فروش شمش طلا در فروشگاه ها چقدر است؟
 • کدام یک از سه نوع طلا، یعنی طلای آب شده، سکه و شمش طلا برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

در این مطلب تلاش می کنیم ابهامات موجود در این حوزه  را به زبانی ساده و شیوا توضیح دهیم.

عیار در طلا به چه معناست؟

اگر هر قطعه طلا را به ۱۰۰۰ قسمت تقسیم کنیم، عیار ۹۹۹ به این معنا است که ۹۹۹ قسمت از آن طلا است و یک قسمت آن فلزات دیگر، که عیار ۱۰۰۰ معادل همان عیار ۲۴ است. در برخی کشور ها مانند کشورهای خلیج فارس از عیار ۲۴ استفاده می شود و در برخی کشورها مانند آمریکا از معیار ۱۰۰۰ استفاده می شود. برای مثال عیار استاندارد طلا در ایران ۱۸ در مقیاس ۲۴ است که در مقیاس ۱۰۰۰عدد ۷۵۰ می شود. عیار استاندارد در کشورهای عربی ۲۱ و در کشورهای اروپایی ۱۴ در مقیاس ۲۴ است.

در زیر جدولی برای تبدیل عیار های در و معیار را در یک جدول آورده ایم:

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

عیار۲۴ و یا ۱۰۰۰ در واقعیت همان طلای خام و خالص است اما در ساخت شمش از طلای خالص شکل پذیری بالایی به طلا می دهد و عملا جر برای مواردی مثل هدیه از این نوع طلا استفاده می شود. برای ساخت شمش های طلا مقداری ماخالصی از فلزات دیگر به آن اضافه می کنند تا شکل پذیر شود، به همین دلیل عیار ثبت شده روی طلا ۹۹۹.۹۹ است و نه ۱۰۰۰.

شمش طلا چه استانداردهایی برای شناسایی دارد؟

استاندارد هایی برای مشخص کردن آن در سرتاسر دنیا ایجاد شده است که معمولا موارد زیر را شامل می شود:

 • برند شرکت سازنده
 • وزن قطعه طلا
 • درجه خلوص یا عیار(طلای ۹۹۹)
 • جنس ماده ای که قطعه از آن ساخته شده است
 • سریال ساخت قطعه

شمش طلا همان طلای آب شده است؟

شمش طلا با طلای آب شده متفاوت است هرچند که افراد زیادی این دو را به جای یکدیگر به کار می برند، اما تفاوت های زیادی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • طلای آب شده چون ذوب شده طلای زینتی و جواهرات است عیار ۱۸ دارد(همان عیار ۷۵۰) در حالی که شمش طلا عیار ۹۹۹.۹۹ دارد و در واقع با عنوان طلای خام شناخته می شود.
 • شمش طلا در وزن های مختلف ساخته می شود که استانداردهای تعیین شده است، در حالی که طلای آب شده بسته به مقداری که طلا ذوب شده و نیاز افراد در هر وزنی ساخته می شود.
 • طلای آب شده به این شکل تنها در بازار های ایران رایج است و در بازار های جهانی به جز شمش استاندارد معاملات دیگری وجود ندارد.
طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

تفاوت خرید و فروش شمش طلا در فروشگاه ها چقدر است؟

معمولا قیمت خرید و فروش چه در سکه، چه شمش و چه طلای آب شده متفاوت است. این تفاوت در بازار به اسپرید(spread)  طلا معروف است. در واقع فروشنده ها قیمت فروش بیشتری نسبت به قیمت خرید اعلام می کنند که کارمزد خرید و فروش است. این تفاوت خرید و فروش در طلای آب شده حدود ۱ درصد و در سکه و شمش طلا بسته به قیمت طلا، متفاوت است.

کدام یک از منسوجات طلا یعنی سکه، طلای آب شده و شمش طلا برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

شمش بر خلاف زیورآلات طلا تنها جنبه سرمایه گذاری دارد و کاربرد دیگری ندارد؛ اما در بازار طلا نیز در کنار شمش، انتخاب های جذاب دیگری مثل سکه و طلای آب شده وجود دارد که می توان از آن ها نیز بهره برد. واقعیت این است که سرمایه گذاری در شمش و سکه مطمئن تر از طلای آب شده است چرا که امکان تقلب در این دو نسبت به طلای آب شده کمتر است؛ اما طلای آب شده جذابیت بیشتری نسبت به این دو دارد.

اگر برای سرمایه گذاری سکه و شمش را انتخاب کنید ناچارید علاوه بر وزن طلای موجود در این دو، هزینه هایی نظیر: مالیات بر ارزش افزوده دولتی، کامزد ساخت قطعه و کمیسیون فروشنده که جمعا حدود ۲۰ درصد می شود را اضافه  بر وزن طلا بپردازید؛ اما در خرید طلای آب شده هیچ گون مالیات و اجرت ساختی وجود ندارد. با این تفاسیر اگر از یک مرکز فروش معتبر طلای آب شده اقدام به خرید کنید، هزینه مازادی از سرمایه خود را بابت مالیات و اجرت پرداخت نکرده اید و بهینه ترین نوع سرمایه گذاری در طلا را داشته اید.

خلاصه

شمش طلا در وزن های مختلف برای کابرد هایی مثل سرمایه گذاری و هدیه استفاده می شود و استاندارد جهانی دارد. در ایران بانک مرکزی و چندین شرکت معتبر سازنده این قطعات استاندارد با وزن های مختلف هستند که عیار همگی آن ها ۹۹۹ و به معنای طلای خالص است. طلای آب شده و شمش یکی نیست و به اشتباه به جای یکدیگر به کار برده می شوند. اگر با هدف سرمایه گذاری به دنبال شمش طلا باشید، طلای آب شده و سکه نیز می توانند گزینه های جذابی برایتان باشند.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold