سرمایه گذاری طلا از رایج ترین سرمایه گذاری های هر کشور با فرهنگ های مختلف است، چراکه از ۵۰۰۰ سال پیش و با تمدن های مختلف، همواره نقش خود به عنوان پول و دارایی را حفظ کرده است. اگر به تاریخ ۵۰ سال گذشته ایران نگاهی بیندازیم قطعا متوجه یک مولفه مهم اقتصادی ایران بوده ایم یعنی همان تورم. در چنین شرایطی افراد به دنبال راهی برای حفظ ارزش دارایی خود در برابر کاهش ارزش آن است. در این میان سرمایه گذاری در طلا همواره و تحت هر شرایط آرام و شرایط جنگ یکی از توصیه های اقتصاددانان بوده است.

سرمایه گذاری طلا چرا گزینه مناسبی است؟

اگر به دنبال سرمایه گذاری بخشی از سرمایه تان بوده اید، قطعا با گزینه سرمایه گذاری در طلا مواجه شده اید. گزینه رایج سرمایه گذاری پیش روی افراد معمولا به چند بازار همیشگی ختم می شود که شامل بازارهای مسکن، بورس، خودرو و سکه و طلا است. معمولا در زمان های تورم های بزرگ در ایران مردم گرایش بیشتری به بازار ارز و دلار دارند و با هجوم یکباره مانند اتفاقی که در سال ۹۶ شاهد آن بودیم، باعث افزایش قیمت ناگهانی ارز شده که افزایش کلی قیمت ها را به دنبال دارد.

اما نکته مهم درباره سرمایه گذاری در ارز این است که اگرچه این سرمایه گذاری ظاهرا  سودده است، اما با توجه به مسئله امنیتی که ارز برای کشور دارد، احتمال دخالت بانک مرکزی و دولت بالا بوده و ریزش ناگهانی قیمت ها و حذف بخش زیادی از سرمایه ها وجود دارد.

بازار بورس نیز از جمله بازار هایی است که در چند وقت اخیر سرمایه های زیادی را به خود جذب کرده است. اما سوددهی خوب بازار بورس کنونی یک گذر موقت بیشتر به حساب نمی آید و هر لحظه امکان ریزش سهام ها وجود دارد. از طرفی بورس یک بازار حرفه ای مالی است و در شرایط عادی اقتصادی نیاز به دانش تخصصی مالی و حسابداری و تحلیل صورت های مالی شرکت ها دارد. نقد شوندگی سرمایه یکی دیگر از مولفه های هر سرمایه گذاری به حساب می آید که  هرچه نقدشوندگی  بیشتر باشد، سرمایه گذاری بهتری به حساب می آید. بازار سهام از جمله دارایی های با نقدشوندگی متوسط به حساب می آید و گاهی صف های سنگین فروش مانع از نقد شدن سرمایه شما می شود.

بازار هدف بعد بازار مسکن است. این بازار نیاز به سرمایه زیادی برای سرمایه گذاری دارد و همه افراد قادر به سرمایه گذاری در این بازار نیستند. از جمله مشکلات این نوع سرمایه گذاری نقدشوندگی پایین آن است که گاهی سال زمان می برد تا سرمایه شما تبدیل به نقدینگی شود.

سرمایه گذاری طلا و سکه یک گزینه مناسب سرمایه گذاری به حساب می آید. چراکه سرمایه گذاری طلا در هر کجای جهان تحت تاثیر شرایط اقتصادی یک کشور نیست و با رکود و یا رشد اقتصادی در کشورها تاثیری نمی پذیرد. بازار طلا یک بازار جهانی است و قیمت آن در همه جای جهان تقریبا ثابت است. حتی طلا را دارایی زمان بحران می دانند و در شرایط بد اقتصادی رشد بیشتری در قیمت طلا شاهد هستیم.

سرمایه گذاری طلا، بازر ، baazar، سرمایه گذاری در بازار طلا ، طلای آب شده ، آبشده ، خرید طلا ، طلای سرمایه ای ، بازار طلا ، نرخ طلا ، قیمت طلا ،gold،

چرا سرمایه گذاری طلا هوشمندانه است؟

سرمایه گذاری در طلا و خرید و فروش سکه طلا در ایران و مخصوصا در بین بانوان نیز یکی از قدیمی ترین روش های سرمایه گذاری خانوادگی بوده است. سرمایه گذرای در طلا ارزش دارایی ها را به بهترین شکل ممکن حفظ می کند و می توان مزیت های زیر را درطلا برای سرمایه گذاری برشمرد:

  • بازار طلا یک بازار جهانی است و کنترل آن از دست دولت ها خارج است که به معنای حداقل دستکاری قیمت هاست.
  • از سال ۱۹۱۰ و با تاسیس بانک مرکزی آمریکا، همواره قیمت طلا، به جز موارد موقتی، رو به رشد بوده است.
  • سرمایه گذاری طلا هیچ گونه آسیبی از جنگ و یا بلایای طبیعی نمی بیند و به راحتی قابل حمل و انتقال است. پ
  • طلا دارایی است که در همه کشورهای جهان اعتبار دارد و به راحتی قابل فروش است.
  • نقدشوندگی خیلی بالایی دارد و حتی در شرایط ریزشی قیمت، بازهم برای طلا خریدار هست.
  • یکی از اهرم های قیمت طلا در ایران، قیمت ارز و دلار است و فرد با سرمایه گذاری طلا ، از افزایش قیمت ارز و دلار نیز سود خواهد برد.
  • طلا به عنوان سرمایه گذاری امن شناخته می شود و تحت هر شرایطی ارزش خود را حفظ کرده و حتی افزایش می دهد، چون طلا ارزش خود را از چیزی نمی گیرد و به خودی خود ارزش‌مند است.
  • در بین بازار های مالی در ایران و در نگاه بلند مدت(۴۰ سال گذشته )، بیشترین سود مربوط به بازار طلا است.
  • قیمت جهانی انس طلا با توجه به تحلیل های صورت گرفته رو به رشد است و در بلند مدت نیز قیمت جهانی افزایش خواهد یافت.
  • سرمایه گذاری در طلا برعکس ارز و دلار، نه تنها باعث تورم و ضربه به اقتصاد کشور نمی شود، بلکه با افزایش واردات طلا برای پوشش میزان تقاضای داخلی، اقتصاد کشور را قوی تر می کند و باعث توسعه اقتصادی می شود.

خلاصه

سرمایه گذاری طلا یک سرمایه گذرای هوشمندانه است، از این جهت که کمترین ریسک در بین بازارهای مالی داخلی را دارد. در طول ۴۰ سال گذشته بیشترین رشد قیمت و سوددهی مربوط به بازار طلا بوده است. قیمت انس جهانی طلا رو به رشد است و افرادی که اقدام به سرمایه گذاری در طلا کنند، علاوه بر سود افزایش قیمت ارز و دلار، سود افزایش قیمت انس جهانی را نیز خواهند برد. بازار طلای آب شده در ایران، بهترین نوع سرمایه گذاری طلا است، چراکه نسبت به سکه و سایر منسوجات طلا، هیچ گونه مالیات و اجرت ساختی ندارد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold