طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

چرا در عمق بحران کرونا در سرتاسر جهان، سرمایه گذاران هوشمند اقدام به ذخیره طلا می کنند؟ طلا به عنوان یک دارایی امن و دارایی زمان بحران، روندی معکوس با سایر دارایی ها دارد. ریزش بازارهای سهام و ملک و … همزمان می شود با افزایش قیمت طلا؛ در واقع افراد در زمان های بحران اقتصادی به سمت دارایی های امن مثل طلا می روند. طلا در بحران های مالی بزرگ مانند یک سپر دفاعی برای حفظ ارزش دارایی ها عمل کرده است.

طلا یک دارایی اصلی محسوب می شود و ارزش خود را از چیزی نمی گیرد، بلکه ارزش خود را به ذات دارد. ارزش ذاتی طلا در تاریخ ۵۰۰۰ ساله تمدن بشر همواره نقش خود به عنوان یک حفظ کننده دارایی را حفظ کرده است.

در شرایط کنونی بحران کرونا در جهان نیز شاهد پناه بردن سرمایه ها به طلا هستیم. بحران کرونا، که در حال حاضر پایانی نمی توان برای آن تصور کرد، بیش از پیش توجه دارایی ها را به خود جلب کرده است و در چند ماه اخیر کانون توجه بازارهای مالی بوده است. طلا در شرایط بحرانی اقتصادی مانند یک سپر امنیتی برای دارایی ها عمل کرده و ثروت ها را از گزند بحران ها در امان نگه می دارد.

طبق گزارش های بازار طلا، صندوق های قابل معامله مبتنی بر طلا(ETF) در سرتاسر دنیا در حال افزایش سرمایه گذاری های خود در طلا هستند. دلیل این استقبال ها اقدامات بانک های مرکزی برای کمک به جریان یافتن اقتصاد در کشور هاست که با کاهش نرخ بهره بانکی همراه بوده است.

به گزارش فایننشیال اکسپرس در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ شاهد آمارهای افزایش ذخایر صندوق های ذخیره طلا در سرتاسر دنیا هستیم. مجموع افزایش ذخایر این صندوق ها در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ به بیشترین مقدار خود از سال ۲۰۱۶ رسیده است، در این دوره ۳۰۰ تن طلا به ذخایر این صندوق ها اضافه شده است که می تواند یک نشانه برای هوشمندان اقتصادی باشد. ارزش این طلای اضافه شده به صندوق های ذخیره طلا حدود ۲۳ میلیارد دلار است، این افزایش در ذخایر طلا از این حیث پر اهمیت است که همزمان با بحران کرونا و کمک های مالی بانک های مرکزی به کسب و کارها در آمریکا و بیشتر کشورهای جهان رخ می دهد و به معنای توجه بیشتر سرمایه گذاران هوشمند( به اصطلاح پول هوشمند) به طلا است.

طلای آب شده، طلا ، بازر طلا ، سرمایه گذاری در طلا ، بازر ، baazar ، آب شده
سرمایه گذاران هوشمند طلا ذخیره می کنند!

سرمایه گذاران هوشمند با سرعت بالایی در حال ذخیره طلا هستند. این طلا در صندوق دارایی ها به عنوان یک حفظ کننده ارزش دارایی(Hedge Fund) در دوران آشفتگی اقتصادی جهانی شناخته می شود. اگرچه خرید منسوجات زینتی طلا به شدت کاهش یافته است اما تمرکز اصلی در سرتاسر دنیا بر جنبه سرمایه گذاری طلا معطوف شده است؛ این مورد را از استقبال بانک های مرکزی از طلا می توان یافت. شرایط پیچیده اقتصادی کنونی در سرتاسر جهان بانک های مرکزی را نیز به ذخیره طلا واداشته است، زیرا طلا یک دارایی محوری در بانک های مرکزی به حساب می آید.

در سال ۲۰۱۹ با وجود نوسانات شدید در بازارهای سهام، ملک و …شاهد رشد ۲۵% در بازار طلا بودیم، این روند در سال ۲۰۲۰ نیز قابل پیش بینی است و در صورت ضربه بیشتر ویروس کرونا بر کسب و کار ها احتمالا باید منتظر جهش قیمتی دیگر در طلا برای سال ۲۰۲۰ باشیم.

با شرایط کنونی آینده طلا در سال ۲۰۲۰ چه می شود؟

تا قبل از انتشار ویروس کرونا طلا روندی رو به رشد داشت که دلیل اصلی آن بدهی های رو به افزایش کشورها در سرتاسر دنیا بوده است، اما با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان توجه سرمایه گذاران بیش از پیش به طلا جلب شده است.

تحلیلگران و اقتصاددانان در سرتاسر جهان برای شرایط کنونی توصیه می کنند که سرمایه گذاران ۱۰ الی ۱۵ درصد از سرمایه گذاری خود را به طلا اختصاص دهند و دارایی های خود را از نوسانات احتمالی سایر بازارها بیمه کنند. البته این توصیه به سرمایه گذاران با دید بلند مدت توصیه می شود، بی شک در این بحران نیز مانند سایر بحران های گذشته بشر، طلا نقش خود را به عنوان یک دارایی محوری و حفظ کننده ارزش سایر دارایی ها حفظ خواهد کرد. معمولا پول هوشمند(smart money)  زمانی که به سمت یک بازار جاری می شود می تواند علامتی برای روند آتی آن بازار به حساب آید و یکی از شاخص های سرمایه گذاری به حساب می آید.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold
آیا ایرانی ها می توانند از این فرصت به نفع خود بهره ببرند؟

خانواده های ایرانی بر اساس آمار اتحادیه طلا و جواهر در دهه اخیر دید سنتی خود به طلا را تغییر داده اند. زوج های جوان ایرانی امروزه هزینه کمتری برای خرید منسوجات زینتی طلا می پردازند و بیشتر طلا را به عنوان یک سرمایه گذاری می بینند. قیمت طلا در ایران از قیمت جهانی آن جدا نیست و افزایش قیمت اونس جهانی، قیمت طلا در ایران را نیز افزایش می دهد. با وجود نشانه های پول هوشمند در صندوق های سرمایه گذاری در سرتاسر دنیا و روند نامشخص اقتصاد جهانی، خانواده های ایرانی نیز می توانند طلا را به عنوان یک سرمایه گذاری سودده در نظر بگیرند.

در ایران با توجه به شرایط تورمی و کاهش روزافزون ارزش پول ملی، طلا می تواند علاوه بر حفظ ارزش پول و دارایی خانواده های ایرانی از گزند کاهش ارزش، سود خوبی نیز ناشی از افزایش قیمت جهانی اونس طلا به همراه داشته باشد. طلای آب شده بهترین گزینه سرمایه گذاران ایرانی و پول هوشمند در ایران بوده است که از طلافروشی های سرتاسر کشور قابل تهیه است.

برای شروع سرمایه گذاری آنلاین در طلا می توانید اکنون اپلیکیشن بازر را دانلود کنید!