اخبار روزهای کنونی در زمینه اقتصادی چیزی شبیه اخبار در کشورهای در حال جنگ است. تیتر های خبری این روزها مملو از کلماتی مانند: گرانی، تورم، افزایش ناگهانی قیمت، افزایش قیمت دلار و … است. تورم و گرانی تقریبا سوژه همه مجالس دورهمی و فامیلی شده است و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که از گرانی نرنجیده باشد. در چنین شرایط تورمی شدید، افراد برای دارایی خود دو اولویت دارند:

  • اول اینکه ارزش دارایی هایشان با کاهش ارزش پول ملی کم نشود،
  • دوم اینکه در صورت تحقق اولویت اول بتوانند از سرمایه شان سود کسب کنند.

به همین دلیل است که سرمایه گذاری معمولا از سخت ترین تصمیم گیری های زندگی افراد به حساب می آید. با کمی پرس و جو از آشنایان و یا جستجو در گوگل به یکی از امن ترین و پرسود ترین سرمایه گذاری یعنی طلا می رسید. اما در بازار طلا نیز گزینه متنوعی پیش رو دارید که انتخاب هر کدام می تواند برای شما نتیجه متفاوتی داشته باشد.

طلا از جذاب ترین گزینه های سرمایه گذاری در طول تاریخ بوده است چون در واقع طلا همان پول است و نقدشوندگی بالایی دارد. علاوه بر این موارد در صورت سرمایه گذاری روی طلا، ارزش آن حفظ می شود و دارایی شما پا به پای تورم و افزایش قیمت ارز رشد خواهد کرد و از این بابت نگرانی برای از دست دادن ارزش دارایی ندارید. اگر شخصی در بانک سرمایه گذاری کند سودی را دریافت خواهد کرد که قطعی بوده و از قبل مشخص است، اگر همان شخص در بورس سرمایه گذاری کند ریسک سرمایه گذاری بیشتری دارد ولی ممکن است سود بیشتری نسبت به بانک داشته باشد اما این سود به دلیل رشد در بازارهای داخلی است. اما اگر کسی در بازار طلا سرمایه گذاری کند، علاوه بر سود رشد در بازارهای داخلی، سود رشد در بازارهای جهانی را نیز کسب خواهد کرد. همانطور که در بالا نیز گفته شد بازار طلا یک بازار جهانی است و در ۴۰ سال اخیر همواره قیمت آن در حال افزایش بوده است(منبع). بنابراین اگر به دنبال سود جهانی باشید بازار طلا یک بازار مناسب برای شما خواهد بود.

اما اینکه چه نوع طلایی بخریم که بیشترین سود را برای ما داشته باشد و در عین حال برای دارایی و سرمایه ما ریسک کمی به همراه داشته باشد، نیاز است که ابتدا بازار طلا را به خوبی بشناسیم. بازار طلا قسمت های مختلفی دارد از جمله: بازار سکه، بازار طلای آب شده، بازار طلای زینتی و طلای دست دوم(طلای بدون اجرت).

کدام یک از این نوع طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟

طبق آمار اتحادیه طلا و جواهر در چند سال اخیر بیش از ۷۰ درصد معاملات بازار طلا مربوط به طلای آب شده است. اما چرا طلای آب شده برای سرمایه گذاری بهتر از سکه است؟

اگر از سرمایه گذاران حرفه ای سرمایه گذاری در بازار طلا را جویا شوید، گزینه اول آن ها آب شده است در حالی که اکثر افراد تصور می کنند سکه بهترین گزینه است. طلای آب شده در بازار طلا هیچ گونه مالیات، اجرت ساخت و دستمزدی ندارد و تنها کمیسیون فروشنده در هر گرم زیر یک درصد است، این یعنی یک سرمایه گذار در طلای آب شده نسبت به همان میزان سرمایه در طلای زینتی، حدود ۳۰ درصد بیشتر طلا خریده است.

اما خرید سکه نه تنها پر ریسک تر از طلای آب شده است، بلکه علاوه بر مالیات، سود فروشنده نیز از هر قطعه طلا حدود ۱۰۰ هزار تومان است که از سرمایه افراد کسر می شود. با این شرایط در بازار طلا چیزی بهتر از طلای آب شده برای سرمایه گذاری مناسب نیست و طلای آب شده جذاب ترین گزینه است.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

طلای آب شده چه تفاوتی با سکه برای سرمایه گذاری دارد؟

به طور خلاصه می توان موارد زیر را برای تفاوت سرمایه گذاری در سکه و طلای آبشده ذکر کرد:

  • خرید فروش سکه مالیات دارد اما خرید و فروش طلای آبشده هیچ گونه مالیاتی ندارد.
  • طلای آب شده را می توان کم هزینه ترین و کم حجم ترین نوع سرمایه گذاری دانست.
  • بازارهای ایران اکثرا تحت کنترل دولت هاست که این باعث شده است امنیت اقتصادی در این بازارها شاهد نباشیم مانند بازار سکه که دولت هرزمان که تمایل داشته باشد می تواند قیمت ها را تغییر دهد و یا بازار دلار که تحت کنترل دولت است. بازار طلای آب شده ایران به هیچ عنوان تحت کنترل دولت نیست و این به عنوان یک مزیت برای این بازار به حساب می آید و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند وارد یک بازار با ثبات جهانی می شوند.
  • سکه طلا مزیتی که نسبت به طلای آب شده دارد این است که می توان آن را در بسته بندی هولوگرام دار و معتبر دریافت کرد و اینگونه امکان تقلب در سکه کم است. این مشکل در طلای آب شده را می توان با خرید طلای آبشده از مراکز معتبر حل کرد.
  • سرمایه گذاری در طلای آب شده هیچ گونه هزینه مازادی بر قیمت طلا ندارد و کل سرمایه فرد درگیر طلا می شود.
  • نکته ی مهم دیگری که سرمایه داران را جذب خرید طلای آب شده می کند فروختن راحت آن است، طلای آبشده جزو مواد خام و اولیه کارخانجات و گارگاه های سازنده ی طلا و طلافروشان است به همین خاطر می توان در هر جایی به طلافروشی ها مراجعه کرد و آن را به راحتی فروخت.
  • سرمایه گذاری در بازارهایی مثل سکه و طلا که سفته بازی های زیادی به همراه دارد، ریسک بالایی دارد و چون دولت می تواند کنترل این بازارها را بدست بگیرد، امکان ضرر در این بازارها بیشتر از بازاری مثل طلای آب شده است که دولت کنترلی ندارد.

نتیجه گیری

اگر چه برای سرمایه گذاری طلای آب شده گزینه جذاب تر و پرسود تری از سکه طلا است، اما اگر با تحقیق و تحلیل درست در هر یک از این بازارها سرمایه گذاری کنیم، می تواند نتیجه خوبی برای ما داشته باشد. در کل باید تلاش کنید  زمانی که تصمیم قطعی به سرمایه‌گذاری می‌گیرید تمامی عوامل موجود مانند میزان ریسک‌پذیری خود و طول مدت سرمایه‌گذاری را بررسی کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای این کار انتخاب کنید.  در مجموع در چند سال اخیرسرمایه گذاری روی طلای آبشده خیلی بهتر از سکه بوده و سود بیشتری به همراه داشته است. به نظر شما با توجه به شرایط اقتصادی کشور باز هم طلای آب شده عملکرد بهتری از سکه خواهد داشت؟

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold