خرید طلا از آن دسته سرمایه گذاری هایی نیست که به تازگی خلق شده و مورد توجه قرار گیرد. اهمیت طلا در اقتصاد جهانی به سالیان دور باز می گردد. زمانی که پادشاهان بر تخت سلطنت تکیه می زدند و به پشتوانه خزانه های پر شده از طلا و جواهر، قدرت مالی خود را به رخ یکدیگر می کشیدند.

به تدریج علم اقتصاد، جای خود را میان علوم دیگر باز کرد و اقتصاددانان تفکرات خود را آزادانه مطرح کردند. آن ها معتقد بودند که معامله با طلا به تدریج موجب استهلاک آن شده و باعث کاهش ارزش اصلی طلا می شود. سرانجام آن ها موفق شدند جایگزینی برای این سیستم پیدا کنند. اقتصاددانان پیشنهاد کردند که طلاها در خزانه مرکزی کشور حفظ شود و معاملات با استفاده از رسید صادر شده انجام گیرد.

صدها سال بعد در اوایل قرن نوزدهم در آمریکا، طرحی به نام ” قانون برتون وودز ” عنوان شد. طبق این قانون با ذخیره هر انس طلا در بانک مرکزی کشورها، مجوز چاپ ۳۵ دلار پول صادر می شد و این اولین جرقه ارتباط مستقیم دلار و طلا بود.

امروزه طلا پس از قرن ها سفر در تاریخ، از خزانه های پر زرق و برق پادشاهان، در قالب زیورآلات، طلای آب شده و سکه در دسترس مردمان عادی قرار گرفته است. در این مقاله می خواهیم با این بازار جذاب بیشتر آشنا شویم.

ابتدا می خواهم این مژده را به شما بدهم که بازار مناسبی را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید. بازار طلا در مقایسه با بازارهای دیگر مانند مسکن، بورس و ارز مطمئن تر بوده و با سرمایه گذاری در آن با ریسک کمتری مواجه خواهید شد.

نخستین و مهم ترین دلیل آن مربوط به رابطه دلار و طلا است. از آن جا که قیمت همه کالاها از جمله طلا بر حسب دلار است، هنگامی که قیمت دلار افزایش می یابد، به موازات آن قیمت طلا نیز افزایش خواهد یافت. نکته قابل توجه این است که اولین کالایی که نسبت به تغییرات قیمت دلار، عکس العمل نشان می دهد طلا است و این تاثیر گاه در عرض تنها ۱۰ ثانیه اتفاق می افتد.

بنابراین می توان گفت قیمت طلا دو عامل محرک دارد :

  1. قیمت جهانی طلا.
  2. قیمت دلار.

 به این معنا که وقتی شما بر روی دلار سرمایه گذاری می کنید، صرفا وارد بازار دلار می شوید. اما وقتی سرمایه خود را صرف سرمایه گذاری روی طلا می کنید، شما همزمان وارد بازار طلا و بازار دلار خواهید شد.

از طرف دیگر هنگامی که به دلیل تحریم های اقتصادی، بحران گریبان گیر جامعه می شود، کلیه بازارها به تلاطم می افتند. بانک ها در وضعیت نامناسبی قرار می گیرند، معاملات مسکن رونق خود را از دست می دهند، نوسانات بورس بیش تر از همیشه می شود و قیمت دلار لحظه ای آرام نمی گیرد. در چنین شرایطی پناهی امن تر از بازار طلا وجود ندارد.

هم چنین به طور کلی تنش های سیاسی تاثیر عمیقی بر ارزش طلا می گذارند چراکه چنین برخوردهایی، احتمال وقوع جنگ را افزایش می دهد و هنگام جنگ، تنها بازار قابل اعتماد، طلا می باشد. با توجه به این که رابطه ایران و ایالات متحده آمریکا به تاریک ترین نقطه خود طی سه دهه اخیر رسیده است و زمزمه جنگ و بحران شدید تر، مدام به گوش می رسد، احتمال هجوم به سمت بازار طلا بسیار زیاد است.

همان طور که مشاهده کردیم در بحرانی ترین شرایط، پناه امن مردم طلا است و از آن جا که طبق تحلیل های صورت گرفته، طلا با رشد ۴۱۴ درصدی از سال ۹۲، بیش ترین رشد را به خود اختصاص داده است،می توان آن را بهترین انتخاب در بین بازارهای متلاطم حال حاضر دانست. شما در این بازار خیال آسوده دارید که حتی در رکودهای اقتصاد جهانی (۲۰۰۸)، سرمایه شما ارزش واقعی خود را حفظ می کند.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

خرید طلا:

حال که بازار طلا را برای سرمایه گذاری انتخاب کردیم، این سوال پیش می آید که تفاوت بین سرمایه گذاری در زیورآلات، طلای آب شده و سکه چیست؟

برای سرمایه گذاری روی طلا، روش های زیر پیش روی ما قرار دارند:

  1. سکه
  2. زیورآلات
  3. طلای بدون اجرت
  4. طلای آب شده

سرمایه گذاری در زیورآلات :

چرا سرمایه داران بازار طلای ایران، کمتر به سمت زیورآلات می روند؟

یک سازنده طلای زینتی را در نظر بگیرید. فرض کنید او ۱۰% بابت هزینه ساخت (اجرت) دریافت کرده و آن طلای ساخته شده را به طلا فروش تحویل دهد. طلا فروش نیز به عنوان کارمزد ۷% از مبلغ فروش را برای خود در نظر می گیرد. از طرف دیگر دولت نیز ۹% مالیات از فروش آن طلای زینتی را دریافت می کند. بنابراین با خرید زیورآلات، شما مبلغی را به سازنده طلا( اجرت)، طلافروش (کارمزد) و دولت (مالیات) پرداخت خواهید کرد. در نتیجه خرید زیورآلات بیشتر برای لذت بردن از زیبایی توصیه می شود و برای سرمایه گذاری در طلا، بهتر است گزینه های دیگر را نیز بررسی کنید.

البته اگر اصرار به خرید طلای زینتی دارید، پیشنهاداتی به شرح زیر برای شما داریم:

۱-بهتر است طلای دست دوم بخرید تا هنگام فروش با ضرر کمتری مواجه شوید.

۲- خرید طلا هایی را که در ساخت آن سنگ های زینتی استفاده شده مقرون به صرفه نیست.

۳-از خرید طلا هایی که هزینه ساخت آن ها زیاد است، اجتناب کنید.

سرمایه گذاری روی طلای بدون اجرت:

در بازار طلای زینتی، طلاهای دست دوم که به طلای بدون اجرت شهرت دارد نیز معامله می شود. برای خرید طلای بدون اجرت نیز باید ۷% کارمزد و ۹% مالیات پرداخت کنید و تنها اجرت ساخت ندارد.

سرمایه گذاری در سکه طلا :

به طور کلی بازار سکه و طلا، بازاری قابل اطمینان است ولی این در صورتی است که جامعه به لحاظ شرایط اقتصادی، از ثبات نسبی برخوردار باشد. اما همان طور که می دانید در بحرانی ترین روزهای ایران زندگی می کنیم و التهابات نرخ ارز به اوج خود رسیده و بازار طلا را نیز متاثر کرده است. لذا این روزها، بازار طلا و سکه نیز در شرایط ویژه ای قرار دارد و گاهی به جمع بازارهای پر ریسک می پیوندد. مانند طوفانی که در زمستان سال ۹۷ به راه انداخت. در روزهای برفی آن سال با خروج ترامپ از برجام، بسیاری از مردم به سمت بازار طلا هجوم آورده و با هدف کسب سود بیشتر به خرید طلا و سکه پرداخته اند. این افزایش تقاضا باعث شد که این بازار با حباب بی سابقه ای رو به رو شود. بنابراین سرمایه گذاری روی سکه، خطر حباب را به همراه دارد.

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

سرمایه گذاری در طلای آب شده:

آیا می دانید طلای آب شده چیست و چگونه تولید می شود؟

 آیا با راه های ورود به این بازار آشنایی دارید؟

طلای آب شده چیست؟

فرض کنید شما مقداری طلا در خانه دارید و می خواهید آن را بفروشید. وقتی به طلافروشی مراجعه می کنید، آن ها طلای دست دوم شما را می خرند و به آزمایشگاه های تعیین عیار (میزان خلوص) که مورد تایید اتحادیه طلافروشان و اداره استاندارد ایران است می فرستند. این طلای کهنه در این آزمایشگاه ها ذوب می شود و بعد از تعیین عیار به چرخه تولید باز می گردد و به آن طلای آب شده می گویند.

در نگاه اول، خرید طلا ی آب شده با سرمایه محدود، کمی دور از ذهن به نظر می آید. به راستی سرمایه اولیه مورد نیاز برای ورود به این بازار چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال نگاهی گذرا به نحوه کدگذاری طلای آب شده می اندازیم. برای تعیین عیار و ایجاد قابلیت فروش طلای آب شده ، نیاز است کدی ۶ رقمی بر روی طلای آب شده حک شود.

خبر خوب این است که اپلیکیشین بازر، توسط تیمی مجرب طراحی شده که این فرآیند سرمایه گذاری را که کمی گنگ و هزینه بر به نظر می آید، برای ما راحت کرده است. بازَر این امکان را برای ما فراهم کرده  است که با کمتر از ۵۰۰ هزار تومان وارد این بازار جذاب شویم!

طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold