پیش بینی قیمت طلا ، طلای آب شده ، آب شده ، بازر ، طلای بازر ، baazar ، melted gold

 

طلا پس از یک دوره رشد قیمت و شکشتن رکورد تاریخی خود، دچار افت قیمت شده است و از کانال ۲۰۰۰ دلاری به ۱۹۰۰ دلار در هر انس بازگشت. پس از اعلام رسمی ساخت واکسن کرونا توسط روسیه قیمت طلا شروع به ریزش کرد و نتوانست به کانال ۲۰۰۰ دلاری بازگردد. در شرایط فعلی نیز قیمت طلا درگیر نوسانات شدیدی است و نوسان ۱۰۰ دلاری را تجربه می کند. مهم ترین عاملی که قیمت طلا را کاهش داده است افزایش ارزش دلار در برابر سایر ارزها و یا قدرت گرفتن دلار است.

هر تصمیمی که در بانک مرکزی در هر کجای جهان قدرت دلار را تقویت کند، قیمت طلا را کاهش خواهد داد. اما تصمیم های بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی آمریکا(فدرال رزرو) می تواند باعث افزایش و یا کاهش قیمت طلا به صورت مقطعی شود و نمی تواند از روند صعودی کلی آن جلوگیری کند.

از طرفی آمار ابتلا به ویروس کرونا در موج های بعدی این بیماری  رو به افزایش است و با افزایش این آمار قیمت طلا نیز بار دیگر افزایش خواهد یافت. از طرفی آمار اشتغال در آمریکا نیز نتوانست قیمت طلا را سرکوب کند و قیمت طلا افزایش یافت.

مارک چندلر، استراژیست ارشد بازارهای مالی، درباره روند پیش روی قیمت طلا گفت: ” اگرچه در شرایط کنونی شاهد کاهش قیمت طلا هستیم، اما دلایل اصلی رشد طلا همچنان پابرجاست و تغییری نکرده است. در بلند مدت قیمت طلا صعودی است و شاید در کوتاه مدت شاهد نوسانات کوچکی باشیم.” همچنین ادامه داد: ” بانک های مرکزی اگر اصرار به افزایش تورم داشته باشند، قیمت طلا افزایش خواهد داشت. همچینن تورم ایجاد شده در اثر کمک های دولتی به اقتصاد در کشورهای مختلف قیمت طلا را افزایش داده است.”

با وجود فشارهای زیاد بر قیمت طلا از طرف دلار، همچنان شاهد افزایش تقاضا برای طلا هستیم و این روند قیمت طلا را افزایش خواهد داد.

استیو لند، مدیر صندوق سرمایه گذاری طلا فرانکلین، درباره روند کنونی قیمت طلا اینگونه می گوید: ” قیمت طلا نسبت به افزایشی که باید به دلیل شرایط اقتصادی جهان داشته باشد، خیلی کمتر رشد کرده است و هنوز فلز زرد جای رشد زیادی دارد.”

طلای جهانی با توجه به چاپ دلار توسط آمریکا مدام در حال افزایش قیمت است و با توجه به اینکه بدهی دولت آمریکا رو به افزایش است، قیمت طلا نیز همچنان رو به رشد خواهد بود و به هر انس بالای ۲۲۰۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

انس جهانی طلا رشد می کند!

قیمت انس جهانی طلا به شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی جهان است و هرگونه خبری می تواند قیمت را افزایش و یا کاهش دهد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، تنش های خاورمیانه و بیماری کرونا مهم ترین عوامل سیاسی هستند که می توانند قیمت طلا را دچار تغییرات کنند.

عامل اصلی رشد قیمت طلا، کاهش ارزش دلار است. ارزش دلار رقیب اصلی طلا است و کاهش و یا افزایش ارزش آن در برابر سایر ارزها، باعث تغییر قیمت طلا می شود.

شرایط کنونی بازار طلا در ایران

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، درباره قیمت طلا تا پایان تابستان گفت: نوسان طلا تا پایان سال ادامه دار است و ممکن است در هر گرم بین ۵ تا ۱۰ هزارتومان در هر روز نوسان دارد و در این روزها نیز شاهد نوسانی ۲۰ هزار تومانی در قیمت هستیم. محمدولی در پاسخ به این سوال که آیا طلا تا پایان تابستان گران می شود گفت: امروز شاهد نوسان قیمت طلا هستیم و احتمالا تا پایان تابستان تا ۲۰ هزار تومان در هر گرم افزایش قیمت داشته باشیم.

محمدولی درباره شرایط بازار گفت: زمانی که طلا گران می شود مردم برای خرید طلای آب شده و سکه هجوم می آورند، اما زمانی که طلا روند کاهشی به خود می گیرد، طلای خانگی روانه بازار می شود. در شرایط کنونی طلای خانگی روانه بازار نشده است و همچنان استقبال مردم از خرید طلای آب شده و سکه بالا است.